Wednesday, January 29, 2014

Rite-Aid Spending Spree.....Weeeee!

With all the nice +Up Rewards Deals this week, I broke down and went back to Rite-Aid.
That and I miss seeing my buddies who work there.

In order to NOT go over my January food budget, I withdrew my February food budget $ a few days early, so this is all being put on February's tab.

If I had had any +Ups left to roll, I could have gotten out of there with very little OOP.
But that not being the case, combined with the fact that some of the items I wanted to buy for some deals were out of stock, here is the best I could do......


2 x Tostitos on sale $3=$6.00
3 x DiGiorno Pizza on sale 2/$11=$16.50
2 x Simple Cleansers on sale $5=$10.00
1 x Simple Cleaning Wipes on sale=$5.00
1 x Clear Shampoo on sale=$5.00
2 x Tresemme Shampoo/Treatment on sale $5=$10.00
SubTotal.....$52.50

Coupons Used
2 x $1/1 Tostitos VideoValues Q=$2.00
1 x B2G1Free DiGiorno IPQ=$5.50
2 x $3/1 Simple Cleansers VideoValues Q=$6.00
1 x $2/1 Simple Cleansers Load2Card Q=$2.00
1 x B1CleanserG1FreeWipes ManuQ=$5.00
1 x $1/1 Simple Wipes VideoValues Q=$1.00
1 x $2.50/1 Clear Shampoo ManuQ=$2.50
1 x $1/1 Clear Shampoo VideoValues Q=$1.00
1 x $2/1 Tresemme Load2Card Q=$2.00
1 x $2/1 Tresemme ManuQ=$2.00
2 x $2/1 Tresemme VideoValues Q=$4.00*
Coupon Total.....$33.00

$52.50-$33.00=$19.50 + .51¢tax=$20.01 OOP

And I received $15 back in +Up Rewards(2 x $5 wyb $15 of Unilever hair/face products, $5 wyb $15 select food products-pizzas).
So after counting for what I got back in Rite-Aid script, my haul cost me $5.01.

Here is what each item cost after Qs--
2 Tostitos=$2 a bag
3 DiGiorno Pizza=$3.67 a pie
2 Simple Cleansers=$1 a bottle
1 Simple Cleaning Wipes= negative $1 a pack
1 Clear Shampoo=$1.50 a bottle
2 Tresemme Shampoo/Treatment=$1 a bottle


*Those Tresemme VV Qs....I wasn't sure if they'd take them since the wording didn't match ANY of the Tresemme products in the store.  But they did take them, no problem.

Now I can take that $15 in +Ups and go back tomorrow and buy 5 bottles of Tide and 1 bottle of Dawn......
5 x $5.94=$29.70
1 x Dawn=$1.39(sale price if you don't buy 4)
Subtotal....$31.09

Use the $6 in assorted Tide and Dawn Qs I have.....
$31.09-$6=$25.09

And pay with the $15 +Ups......
$25.09-$15=$10.09(plus tax) OOP

I'll get 5 Tide, 1 Dawn for $10.09 and receive $10 in +Ups back.....making my effective cost $.09.
8-)))

Then I can buy another $15 in select food(crap food for sure!lol), use Qs to bring it down to $11, pay with that $10 +Ups and spend $1 OOP on that lot, and get another $5 +Ups for buying the select food.

Hey, Pantene is 2/$7 this week, so I "could" use that last $5+Ups and a L2C Q for Pantene $3/2 and buy ZERO for 2 bottles of that and then have no +Ups to roll in future weeks.

Oh, decisions, decisions.......lolz

Sorry if nobody can follow this but I just ramble on in my head to work out these deals sometimes.
Lucky you who get to read it.....not! ;-)

That's the fun I had today.
Sad isn't it?

What has everyone else gotten at Rite-Aid this week?

Sluggy

2 comments:

  1. It is confusing, but it is not anything on your end. You manage to wheel and deal until my head spins. Great job!

    ReplyDelete
  2. I got a $5 off $25 at CVS, they are just calling my name. I think that I am going to do the pizza deal. You inspire me to do more!
    I was trying to get away with a cheap week in spending but it just never seems to happen.

    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.