Sunday, October 9, 2011

Weis, Redners and More Weis Shopping Last Week

Daughter went to Weis for me on Friday......

I did the $5 Pepsi Catalina Deal again by buying...
2 x 20 pack Pepsi drinks=$12
1 x Tostitos Chips=$3.00
1 x Tostitos Dip=$3.00
1 x 2 ltr. Diet Pepsi=$1.25
$19.25

I used...
$2/2 Pepsi 20 packs Q
$1/2 wyb 1 Tostitos & 1 Dip
Free Diet Pepsi wyb 1 Tostitos & 1 Dip
$5 Catalina from last deal
Coupons-$9.25

Paid $10.00 OOP and got another $5 Catalina Q

I did the GM $4 off wyb 8 instantly Deal 2 x....
4 x Green Giant Veggies=$3.00
4 x Progresso Soups=$5.00
1 x Progresso Broth=$2.00
3 x Whack Biscuits=$3.75
4 x Totino's Pizzas=$5.00
$18.75

I used....
1 x $1/4 Progresso Soups
1 x .40/1 Progresso Broth doubled=$.80
1 x $1/3 Whack Biscuits
1 x $1/4 Totinos Pizzas
2 x $4 Instant discount Q=$8.00

$18.75-$11.80=$6.95 OOP

I also bought 2 x Northland Juices for Daughter to take back to school=$6.00 OOP
With tax of .50¢ my total should have been $23.45.
The receipt says $27.21.
Hmmmmm.

Moving on to Saturdays's outing to Redner's Market....


 I had a $10 off a $50 purchase Coupon I wanted to use.  Redner's policy is that with all Catalina deals that required $XX purchase, you have to hit that $XX amount AFTER coupons.  The $10/$50 coupon is similar in that your total has to be $50 or more AFTER coupons.

There was also a General Mills $10 Catalina Deal wyb $25 in GM products.
To get to $25 with my coupons I bought....
16 x Muffin/Cookie Bar/Brownie mixes for $2 ea.=$32.00
I used $5.90 in assorted Qs on these items= $26.10 OOP. *Qualifying for the $10 Catalina Q.

I bought 3 boxes of Tuna Helper on sale for $1 a box with a $1/3 Q made it $2 OOP.

I bought 2.08lbs. of salmon for $6.98 lb.=$14.38 OOP  Regular retail around here is $11.99.  I portioned the fillets into 3 meals worth.

I bought 2 dozen eggs*not pictured* on sale for .99¢=$1.98 OOP  Reg. retail here is $1.79 dz.

I bought 15 Powerade drinks for #2 son's band practice.  They were on sale for .69¢ AND there was a coupon for Buy 10/Get 5 Free in the flyer, so I paid $6.90 OOP for $15 reg. retail on these.

I bought lunchmeat, 1.5lbs. for $9.99 OOP.  They have a deal were you can buy 3 assorted packages for $9.99.  If you stick with the meats it's a good deal as the meats are the premium deli counter brands and each package is approx. 1/2lb.  The packaged cheese is not a great deal as it's not premium brands and it's about the same size portions.  Reg. retail on premium corned beef is $8.99 lb. so this was a bit cheaper.

I also bought 4 12packs of Coke.*not pictured*   It was on sale for $11 for 3 and there was a Q in the flyer for a free 12 pack if you bought 3, so 4 12-packs for $11 OOP.  Not a stupendous deal but ok for getting and hiding in my bedroom closet until the Holidays. lol

With sales tax my subtotal was $73.65 and after the $10/$15 I paid $63.65 OOP for everything.

Regular retail on the Redner's haul is $121.31.
I paid $63.65 & got $10 in Catalinas.

So last night #2 son and I went back to Weis to do the Pepsi Catalina deal & the General Mills Instant discount deal 2 more times.
No photos for these trips, sorry.  It's just a bunch of the same old, same old as before anyway.lol

First we bought 6 bags of assorted Frito-Lay snacks.
Reg. retail was $3.49 ea or $20.94 total.
The sale prices made them $15 total.
The $5 Catalina we rolled and the $3 in additional Qs brought out total down to $7 for all 6 bags.
And we received another $5 Catalina Q to use.

Then we bought....
2 x 20 packs soda
4 x 2 liters of Sierra Mist
This was $20.54 reg. retail or $17 with sale prices.
We used the $5 Catalina and 2 x $1/2 Sierra Mist 2 liter Qs and 1 x $2/2 Pepsi 20 packs Q and bought our OOP down to $8 for all this.
and we received another $5 Catalina Q to use in the coming weeks.

We also bought...
5 x Totinos Pizzas=$6.25
4 x Progresso soups=$5.00
6 x Green Giant veggies=$4.50
1 x Green Giant veggies=$1.00*One of the types of corn was higher priced but still qualified for the $4 instant discount deal.*
This lot came to $16.75.
I used....
1 x $1.10/4 Totinos Pizzas IPQ
1 x $1/4 Progresso Soups ManuQ
1 x FREE ITEM Totinos Pizza HomemailerQ
2 x $4 Instant Discount for buying 16 qualifying items
So $11.60 off and $5.15 OOP for all 16 items.
*Except the soup that was $1.14 off on sale only rang up .20¢ off!!*  Looking back at Daughter's trip's receipt on Friday, those 4 cans only rang up .20¢ off also.

I also bought 5 bags of candy for halloween.  WYB 5 bags it's $2 a bag, so $10.
I had a $1/3 Q so the candy came to $9 OOP.

and #2 son wanted Taquitos NOT ON SALE....THE HORROR!!!lol so that was another $6.99 OOP.

Sat. Weis trips totaled $29.86 OOP and $5 in Catalinas left to spend in the coming weeks.
So I have to go up to Weis and get at least $7.52 back for being overcharged on 8 cans of soup.
I wonder how many I'll get the full price back on since they are suppose to refund fully on the 1st overcharge on a receipt on like items....it's two different trips/receipts so I *should* get back $4.78 for 2 cans of the soup and .94¢ on each of the other 6 cans of soup.  It will all depend on if some teenager is working CS today or a real fulltime management person I guess. ;-)

So at the end of my shopping week I have spent $163.19 OOP and have $15 in Catalinas to use going forward.
*Update*
I got another $2.50 off (for full refunds on 2 of the cans of soup), so my OOP is $160.69.
The regular retail is $358.90.
The savings rate is now 55.23% (not counting the $15 in Cats and any full price soup refunds).

Analysis--This is all stuff we need/want and will use.  The crap food is for #2 son primarily(except for some chips that Hubs will eat and I am known to eat a pizza and brownies now and again). 8-)  #2 son is into muffins lately and if I have a mix on hand, he will make them for himself after band practice so I stocked up on that for him.  I'd rather have him home eating muffins than fast food...a "little" better.lol
Canned veggies are for going into soups or stews, the soups and the broth are nice to have on hand, the whack biscuits are my convenience luxury item.  The eggs, salmon and lunchmeat and beef from earlier in the week HERE were needed and good prices.  The candy is for Halloween trick or treaters and the taquitos is payment for getting #2 son to come to the store to help me in my injured state. ;-)

It's already the 9th and I've spent $163.19 in one week!  I'll be blowing past my $250 monthly food budget sometimes this coming week I think. Geez....lol
But I have to take advantage of the deals when they come around, right?  Then I can stay out of the stores like I did earlier this year in FEBRUARY, MARCH and APRIL.

Sluggy

2 comments:

  1. LOL! Hey kids!!! I know where she's hiding the pop!!!

    ReplyDelete
  2. McVal--SSSSSSssssssssshhhhhh! Quit it!!!

    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.