Thursday, November 17, 2011

And Then She Went Back to the Store......

Well I didn't get nearly enough done yesterday as I had planned....especially the number of eBay listings.
But I did make it back to the stores for food shopping.

First it was to the restaurant supply store....afterwards to be referred to as RSS.  Since I had to be over at the Orthodontic office to get #2 son's new retainer(grrrr), I went looking for the other location of my RSS.  Yes, I was pleased to see that there is a second location on the opposite end of town from the one that was flooded out in September. 8-)
So we found the store and I picked up "My Precious....My Precious".....cue Gollum music......

I know the fat & the chemically things in it will probably kill me but this brand is the BEST BLUE CHUCKINGFEESE DRESSING that I have ever eaten!
If I wasn't such a tightwad, I'd buy enough gallons of this to fill my bathtub and I'd roll around nekkid in it.
Seriously.
That.
Good.

I would steal pennies out of small children's piggy banks for the money to buy this dressing.
I would divorce my man if he made me choose between him and My Precious......
If I ever end up on Death Row, THIS will be part of my Last Meal before hitting the big Electric Chair, and I hope they wet the sponge that goes on my head under the headgear with this instead of water.

Luckily, all I had to do was fork over $18.55 to get some this time. ;-)

I just wish they sold it in something a bit smaller than industrial sized drum!  A gallon of Dressing lasts a very long time and takes up serious real estate in the fridge.  It is a bargain with the Devil I am glad to make.

On the other hand, large sized containers DO save you serious money in the long run.

Speaking of which, it's Fall so I had to pick up this as well.......
It's a jar of Pumpkin Pie Spice and yes, it was $4.99.  The local store buys and prepares their own huge containers of spices at a discounted price.
Why mess around with having to buy ground cinnamon, ginger, nutmeg and clove when I can just buy them already mixed together for dumping into pies?

$4.99 seem high to you?
Well when you show this jar next to the jars you usually buy/see in the spice aisle at your local food mart, you see why I will spend $4.99 on this.....

Yes, that 1 ounce sized jar costs around $3.  I spent $2 more but I got 6 times the amount!
So which would you choose.....1 jar for $4.99 or 6 jars for $18?

And yes, it will ALL get used before it gets old.  Not only will I become a squash piemaking factory between now and New Year's but this blend is good in many other things like savory squash sides, in chili(believe it our not!), in tea, coffee, hot cocoa, oatmeal and more.

And I was able to drag myself out after dinner last night to Weis "let's turn your upside down and steal the change that comes pouring out of your pockets" Markets.  I spent my $5 Catalina Q on a 14.25lb. turkey.  At .58¢ a lb. and after my $5 Cat, this bird cost me $3.26.
Then it was off to the gravy display........

I lugged home 18 more gravy cans.
Between these and the 5 cans of soup not pictured, I spent $1.50 OOP.  I am keeping the soup. 
The gravy only transaction was .50¢ OOP.
The gravy/soup transaction was $1.00 OOP, so those 12 cans came to .08¢ a piece, making the gravy part of it .58¢ OOP.

I am keeping the 8 cans I bought last Friday and on Monday, so I have 40 cans so far to donate, at a total cost to me of $2.08.

I'll be trotting back to Weis later today for more, well.....you know....lol

Sluggy



6 comments:

  1. Damn I'm jealous of your gravy collection! I really mean that too.

    ReplyDelete
  2. "and I hope they wet the sponge that goes on my head under the headgear with this instead of water"

    I was actually rolling on the floor at this point :) So... I guess you like the stuff, right?

    ReplyDelete
  3. You appear to feel very strongly about the blue cheese dressing. I feel the same way about this:
    http://www.fritolay.com/our-snacks/tostitos-monterey-jack-queso.html

    but sadly, it is no longer sold within a 50-mile radius of me. I would have to travel several states away to buy it (I used the company's product-finder to narrow it down.) Thankfully, Walmart seems to have honed their replica (was too spicy-hot in the past but recently seems to have been altered and is now about right) so that I can get my fix:

    http://www.walmart.com/ip/Great-Value-White-Salsa-Con-Queso-Medium-15.5-oz/10315542

    ReplyDelete
  4. LOL! Actually I think you may have enough gravy to fill a tub and roll around in.mmmmmmmmmm
    But I'd do that with blue cheese dressing too...

    ReplyDelete
  5. I will never be able to eat blue cheese without picturing you in a bathtub of it(right now Mark is in a corner somewhere trying to bang the image out of his brain). As for me I am going out for more gravy and shampooo tomorrow...both free with coupons. So I have condiments and clean hair

    Judy

    ReplyDelete
  6. If I sent you $18.55, would you roll around nekkid in that dressing and post photos?
    m.

    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.