Tuesday, September 18, 2012

Hog Love & My Usual Breakfast


I am truly in mourning here today.
I just discovered that we are down to our last package of bacon.


Once upon a time there use to be regular bacon deals when I could stock up on that magical meat product until the next deal rolled around.
The last bacon stock-up deal was at Price Chopper back in 2010.  You can read about it HERE.
If you don't want to look, the deal was 4 packs of bacon for $10.98 total and a $7 Catalina Q.....so after the 1st transaction I was paying $1 a package for 1lb. of bacon.
Stupidly easy and cheap!!!

Well, we are down to the last package.
And while I KNOW in this economy and inflationary period that I won't find $1 bacon now, I've been looking around for the last 2+ months for a real deal on bacon.
And the best I've been able to come up with is $3.49 a package....and only once that low.  The other best prices have all been about $4 a package.
And I'm having a hard time getting myself to pay that for bacon.....because I hold out hope of finding it for a better price after sales/Qs/whatever.


So I shed a tear today for the depletion of my stash of "the gods elixir".
Bacon, how we hardly knew ye......


And since I don't have any pork products to fry up this morning I rustled up my "go-to" breakfast instead.

Have a look at my "go-to" breakfast.






It's plain Greek Yogurt(for my digestion).
I put a tablespoon of flax seeds(for my heart) on it.
Then I put a teaspoon of local honey(for my allergies)on it.
Finish it off with a 1/4 cup of granola with nuts and raisins(nuts for protein and 'cuz I like granola)on top.  If I don't have granola I break up some walnuts and add those instead.

Along side is a banana, though sometimes it's an orange or an apple or some other whole fruit.  The fruit is to help get things moving....if you know what I mean. ;-) 
It also helps ward off scurvy, you know, if I ever decide to take to the sea and become a pirate.

In warm months I have a big glass of ice water, in cold months a big mug of red zinger herbal tea or something similar to wash this all down.


What price are you willing to pay for bacon? 

What is your "go-to" breakfast?

Sluggy 



18 comments:

  1. I don't know if you have stop&shop or giant where you live but not to long ago for a few weeks they had their brand of bacon for $1.99 a pound it is the best bacon that I have had in along time. So hopefully it will come along again. We recently ran out of our Price Chopper bacon also it was a sad day.

    ReplyDelete
    Replies
    1. No Stop&Shop's or Giant's here....sad face.lol Only PC, Weis, Shursave affiliate and Wegman's.
      But thanks for sending along the info.

      Delete
  2. My go-to breakfast is usually just 2 scrambled eggs. They seem to keep me up through all of my morning! Though I want to try to make mini quiches (in muffin tins) with cheeses and pepperoni.

    Bacon is... expensive. I just recently was introduced to this, and my first time buying it was back in August. I've kept it handy since, and it seems I am paying about $2.5~$3/pack. It's so so good.

    ReplyDelete
    Replies
    1. $3 a package(if it's a full lb.)is a good price!
      I like eggs too, but I usually want some carby thing with them....toast, bagel.
      I just rarely make eggs for myself, only if I am making a full meal for all of us.

      Delete
  3. I have never, not once, in my life ever looked at the price of bacon. I would suck it up and do without many other items just to keep bacon on the list. Bacon. Just can't say it enough. Bacon.

    My go-to breakfast is now the make-ahead-in-the-fridge overnight oats recipe. It's oats, chia seeds, yogurt and milk mixed in a mason jar and left overnight in the fridge. In the morning you add whatever you want. My favorites to add lately are cinnamon and pumpkin butter. But you can add bananas, apples, berries, honey, jam, whatever you want.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ah, a fellow bacon aficionado.
      I'll have to google that overnight oats thing, thanks.

      Delete
  4. We don't typically make bacon at home. Sad but true. My go to breakfast is an egg, sometimes sauteed with spinach or diced peppers. On 1/2 of an english muffin + sliced fruit & coffee. If I'm doing a long run in the morning, I switch it up to oatmeal mixed with peanut butter.

    ReplyDelete
  5. Hi Sluggy, Do you have IGA where you are? They have the 12 oz. package of bacon for $1.99 this week. It is a brand I never heard of, but I am gonna give it a try! Angela

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sadly no IGA either here Angela.
      But I did just remember there is a Sav-A-Lot in the next town South that use to have cheapER bacon. I'll have to check them out.....if gas doesn't go up again. bleh.

      Delete
  6. Do you have Aldi's? They have thicker cut bacon for around $2 all the time. It cooks up great! Love the Bacon (=

    ReplyDelete
    Replies
    1. Come to think of it, there is an Aldi's in the next town over. I'll check it out next time I'm over there, thanks R Rae!

      Delete
  7. My go to b-fast is a diet coke! I cal it Mormon coffee, or vitamin C......

    ReplyDelete
    Replies
    1. My Sis-IL is addicted to Mormon coffee. lol

      Delete
  8. I won't pay over $3 a pound for bacon. I heard about zaycon foods on facebook so I'm going to look into that--they have excellent prices of chicken, bacon, ground beef--etc. All the reviews I've read have been really good. Sadly, they don't come to our area very often. I usually have an egg on some type of bready object, an apple and a yogurt. I'm heading to Aldi's tomorrow so I'm going to look for their bacon. Take care.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I've heard of them too Sheila but they come here as frequently as they go to where you are. But at these prices, I'll go check them out and see when they are coming back here, thanks!

      Delete
  9. Say it ain't so, say it ain't so! I'm tearing up for you.

    ReplyDelete
  10. We never bought bacon except then there was a deal. So not in a while. Until about a month ago when we got a package of Kroger brand 12 oz for $2.29. I don't know how they sliced it so thin, but it pretty much melted in the pan. Sigh.

    During the week I have a protein shake for breakfast. On the weekends, whatever I fancy.

    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.