Wednesday, August 26, 2009

My KMart Fun during Double Coupons Week 8/16-8/22

I think I showed remarkable restraint this round at KMart during their Double Coupons Promotion that happened last week.

I only made 12 trips there. Ok, 12 transactions, not trips.
It was 7 Trips. 1 trip a day except for Tuesday and Friday.
No trips on Tuesday and 2 trips on Friday.
I have to go by there anyway, so why not stop when I have the time and do a little Free Shopping. ;-)

And because of the $3 off $20 and $5 off $25 coupons that the cash registers were spitting out, I didn't do $50+ on each transaction like I usually do. So in all, I bought a whole lot LESS than usual.
Here are the pictures of everything I bought.

First the food & drink......#2 son is ecstatic about the 5 Bazillion Amp energy drinks!lol

Here's a sneaky trick. See the bags of LifeSavers? Each one has a game piece and a $1 off Coupon inside the bag. Everytime KMart has Double Coupons I use 4 coupons from previous bags to buy 4 more bags....$1 coupon doubled=free bag of Lifesavers. I open the new bags and fish out the game piece/coupons and buy 4 more bags for free. Keep rolling those coupons each trip to KMart. As of now, I have about 50 bags of LifeSavers-not counting the ones we've eaten(that's $89.50 worth) and I'm only out $7.16 for the 1st 4 bags I bought back in April. Well, I got 1 bag with No Game Piece/Coupon this go round, so I am down to rolling 3 coupons per transaction.*sigh* lol

Then the Toiletries....I think #2 son absconded with a can of Tag because I know I had gotten 3.hmmmm....


Then the Cleaning, Laundry, Paper Products(yes, those are paper plates-eek!), Stationery Supplies, Batteries(for my camera and mouse)....

And a photo of assorted things I forgot to put in the other photos....ok, things in bags I found later...lol.....
Add to all that...
2 12-packs of soda
4 22lb. bags of dog food
1 loaf of bread
1 Microwave Hormel Meal thing
6 more bags of Lifesavers
1 Purse that was on clearance(yes, I succumbed to a cheap new purse)

Value of Items is $585.50.
Total spent $16.86 OOP.
Savings of 97%!
AND I got 2 FREE Movie Tickets for buying the Axe Products & I'll get a $5 Gift Card for buying the 4 Boxes of Kellogg's Cereal.

Now, I don't buy ONLY items that are free or almost free during the KMart Double Coupons Event. I use free or cheap as a guideline but I'll spend a bit more to get something that is a good deal (but not free or under $1)that we need.
For example, Purina Dog Chow was on sale for $10.99 for a 22lb. bag this past week.
A good price.
I had $2 coupons that doubled, giving me $4 off per bag. If I bought the Dog Food along with other items that were free with coupons, I could then use the $3 or $5 off your order KMart coupon toward lowering the Dog Food even more.....so, the $10.99 dog food becomes $7.99 with coupon and then $4.99 OR $2.99 with the $ off your order coupon when you spend XX$. Paying $5 or $3 for a big bag of dog food is amazing good!

Even with doubled
Coupons, because of the sometimes ridiculously HIGH regular retail prices at KMart, I couldn't get a savings percentage this high(97%)....unless I pulled out my secret weapon when doing KMart Double Coupon shopping.

That secret weapon is.....Pharmacy Gift Cards!

When my KMart Double Coupon Week gets near, I go and transfer our prescriptions that need refilling to the KMart Pharmacy. KMart regularly puts out Reward Coupons that give you between a $10 & $25 Gift Card for each prescription you move to their Pharmacy.

With our Prescription Plan it really doesn't matter which Drug Store fills our meds....we get charged the same price. So having KMart fill them is the same as having Rite-Aid, Walmart, Target, etc. fill them. I am out the same amount no matter where, so I might as well get a perk(gift card)since I am going to have to spend the money anyway, right?

I was able to move 3 prescriptions for a total of $58.80 in Gift Cards.
$58.80 of free money to spend. Combine sales and doubled coupons with the Gift Cards and you can see how much you can get for ZERO out of your own pocket!

Next refill, I'll move them all back to where they were filled before or to a different Pharmacy if they lure me there with more Gift Cards.
2 months later, I can move them back to KMart for more Gift Cards to spend during a future Double Coupons Week.

So how did you do this past week? Did you score some amazing deals??
What's on your deal hunting agenda this week?

Sluggy

Tuesday, August 25, 2009

Walgreen's Trips for 8/16-8/22

While down in PhillyLand last Tuesday I went to the Walgreens that's a block away from Acme. I had to do something between Acme transactions, right?lol

I wanted to do the Huggies Wipes Deal. The Wipes down there were an outrageous $3.59 a box! Geez, I thought our Wags was high at $3.29...

Here is what I bought....


1 x Soft Soap Body Wash $3.99(the one that gave a $4RR)
4 x Huggies Wipes @$3.59=$14.36
And then some fillers so I could use my $5RR that was expiring...
2 x Chapstick 3 pack clearance @$1.19=$2.38
1 x Wags Cough Drops clearance @.25¢=$.25
1 x Coconut M&Ms(these are REALLY good!lol)=$.69
Subtotal=$21.67

Coupons Used
2 x $1/2 Huggies Wipes=$2.00
4 x $2/1 Wags IVF Q=$8.00
Total=$10.00

$21.67-$10.00=$11.67

RRs Used
$5
$6
Total=$11.00

$11.67-$11=$.67
Tax=$.39
TOTAL=$1.06OOP

Received RRs....$4(Soft Soap)

Then I went to Visit with my Girlfriend Cashiers on Saturday at WAGS and rolls some more RRs.
It was also the last day of the special Spend $25 in 1 Transaction, Get a $5RR. It was $25 BEFORE Coupons so it was worth doing. I also had my eye out for the clearanced Zyrtec that gave $5RR when you buy two.




Transaction #1

1 x Fusion Razor=$8.99
1 x Gillette Shampoo=$3.99 on clearance
1 x Gillette Body Wash=$4.99
1 x Zyrtec Children's Syrup @$1.39 on clearance=$1.39
1 x Zyrtec Children's Syrup @$3.29 on clearance=$3.29
1 x Starbucks Drink=$1.89
1 x Soft Soap Body Wash=$3.99
Subtotal=$28.53

Coupons Used
1 x $2/1 Razor=$2.00
1 x Free Gillette Shampoo WYB Razor=$3.99
1 x Free Gillette Body Wash WYB Razor=$4.99
1 x $2/1 Zyrtec=$2.00
1 x $1/1 Starbucks=$1.00
1 x $.64 Wags Q=$.64
Total=$14.62

$28.53-$14.62=$13.91

RRs Used
$6,$6=$12.00

$13.91-$12.00=$1.91
Tax $1.32=$3.23OOP

Received RRs....
$4(Soft Soap),$5(Zyrtec),$5(spend $25)=$14RRs

I don't know WHY some of the Zyrtec on clearance was $3.29 and some $1.39! Same bottles, same UPC codes and same expiration dates on the boxes. Weird...


Transaction #2

5 x Pop-Tarts=$10
4 x Huggies Wipes@$3.29=$13.16
2 x Velveeta Cups@$1.29=$2.58
Subtotal=$25.74

Coupons Used
2 x $1/2 Pop-Tarts=$2.00
2 x $1/2 Huggies Wipes=$2.00
4 x $2/1 Huggies Wipes Wags Q=$8.00
1 x BOGO Velveeta Cups@$1.29=$1.29
Subtotal=$13.29

$25.74-$13.29=$12.45

RRs Used
$5,$6=$11.00

$12.45-$11.00=$1.45OOP

Received RRs
$5(for $25 order), $5(Pop-Tarts), $1(Velveeta Cups)=$11.00RR


Transaction #3

1 x Fusion Razor=$8.99
1 x Gillette Shampoo=$3.99 on clearance
1 x Gillette Body Wash=$4.99
2 x Zyrtec Children's Syrup @$3.29 on clearance=$6.58
1 x Starbucks Drink=$1.89
3 x Ramen Noodles(filler so I could use RRs to pay)=$1.00
Subtotal=$27.44

Coupons Used
1 x $2/1 Fusion Razor=$2.00
1 x Free Gillette Shampoo WYB Razor=$3.99
1 x Free Gillette Body Wash WYB Razor=$4.99
2 x $2/1 Zyrtec Children's Syrup=$4.00
1 x Starbucks Drink=$1.00
1 x Wag Q Starbucks=$.64
Total=$16.62

$27.44-$16.62=$10.82

RRs Used
$5,$4,$1=$10.00

$10.82-$10.00=$.82
Sales Tax $1.08=$1.90OOP

Received RRs
$5(for $25 order), $5(Zyrtec)=$10.00RR



Transaction #4

2 x Zyrtec Children's Syrup @$1.39 on clearance=$2.78(found 2 more marked lower!)
2 x Red Baron Pizzas on sale $3=$6.00 **NOT PICTURED**

Subtotal=$8.78

Coupons Used
1 x $2/1 Zyrtec Children's Syrup=$2.00
2 x $1/1 Red Baron=$2.00

Total=$4.00

$8.78-$4.00=$4.78

RRs Used
$3

$4.78-$3.00=$1.78OOP

Received RRs
$5(Zyrtec)=$5.00RR

TOTALS for the Week....
Value of Items $166.37
Out of Pocket Spent $9.42
Savings of $156.95 or 94.33%

RRs Used=$47
RRs Received=$44

Sluggy

Last Week's Shopping-CVS Quickie

Since CVS had the Purex 3-In-1 Laundry Sheets on BOGO(Buy 1 Get 1 Free)last week AND I had a Free Coupon for it AND I had Extra Care Bucks expiring on 8/25, I made a stop in on my way to visit my girlfriends at WAGS.
Here's what I bought to get up to $25 so I could use a $5 off $25 Purchase Coupon....



2 x Purex Laundry Sheets @$8.99 BOGO=$8.99
2 x Glade Air Freshener @$.99=$1.98
2 x J&J Mini 1st Aid Kits @$.99=$1.98
1 x Always Pads Double Pack=$6.00
1 x Blink Tears=$7.99(raincheck item)
Subtotal=$26.94

Coupons Used
1 x Free Purex Item(only free up to $7.50 tho...this stuff is too expensive at CVS!)=$7.50
1 x BOGO Glade=$.99
2 x J&J Mini 1st Aid Kits=$1.98
1 x Blink Tears=$3.00
1 x $5 off $25 Purchase=$5.00
Coupon Total=$18.47

$26.94-$18.47=$8.47

ECBs Used
2 x $4.00=$8.00

$8.47-$8=$.47

Add in .01¢ sales tax and my OOP came to $.48.
I received ECBS for....$2(1st Aid Kits),$3(Always), $8(Blink Tears)=$13 ECBs
$39.91 worth of items for .48¢.
A savings of 98.8%.

All stuff we can use, except for the Blink Tears which will go into the Yard Sale pile.

Sluggy

Monday, August 24, 2009

The Week's Grocery Shopping Totals 8/16 to 8/22

I shopped at Price Chopper, Acme & Weis last week for my regular grocery shopping.

The Price Chopper total was $7.83.
The Acme total was $41.81.
The Weis total was $14.74.
The Farm Market total was $5.20.
Grand Total of $69.58.
After the Kraft/Acme Rebate($40) the Total Out of Pocket drops to $29.58.

Spending for the week's meals was $15.36.
Plus the Key Lime Pie I splurged on for $6.19.
The rest of the spending was for stockpile purchases.
And I received a $2.50 OYNO Cat from Weis for $ off a future purchase.

DrugStore(WAGS, Rite-Aid,CVS)as well as the KMART Double Coupons spending is not included in this Weekly wrap up.
This is just straight-up Grocery Store purchases for the week.

The Drugstore and KMart Totals to follow....as soon as I can unpack and find my receipts. What can I say, it was bedlam last week!lolol

Sluggy

Grocery Store Run to PRICE CHOPPER to use Catalinas

I had $14 in Catalinas for Price Chopper from the Unilever Promo I did 2 Saturdays ago.
Since they were expiring this past Saturday, I headed out last week to PC to pick up some groceries I needed for my menu.

Chicken 3lb. package on special $2.99
Ground Beef 3lb. package $6.56
2 x 1lb. Butter on special $1ea. =$2.00
4.14lb. Cherries $2lb. on special=$8.28
Hot Dog Rolls on special =$2.00

Subtotal $21.83
Catalinas $14.00
TOTAL $7.83 Out of Pocket

Value of Items $27.28
Amount Saved $19.45
Savings of 71.30%

Ground Beef used on Sunday for burgers and tonight for Meatloaf, Chicken being used this week for dinner, Hot Dog Rolls used on Sunday, Cherries made into a pie this afternoon & the 2lbs. of butter in the freezer/stockpile for fall/winter baking.


Sluggy