Showing posts with label free checks. Show all posts
Showing posts with label free checks. Show all posts

Friday, July 5, 2019

Frugal Friday......the July 5th Edition

Not much frugal-ness around Chez Sluggy this past week(I didn't really go anywhere, even Rite-Aid, and didn't find any change sigh)but here's the recap of what did happen.......

*  I got the Friday Freebie at Weis(PMITA)Markets............



A free container of cottage cheese.  Back in the day, I always used cottage cheese instead of ricotta when I made lasagna or stuffed shells.  Back then you couldn't find ricotta in the supermarket down South or if you did it was a very pricey specialty item.
After we were married a year and we moved to NJ, ricotta was widely available and I began using that in my Italian dishes.
I have gotten back into a habit of using cottage cheese in these Italian dishes again after getting better deals/coupons for cottage cheese.  I think the cc has more flavor than ricotta so this is a great item for me to get for free! ;-)


*  I noticed that we were low on checks for our bank account so I ordered new ones.



They came in quickly and with this bank's checking account, if we get the basic checks(no designer or branded logos, just plain old safety checks)they cost us ZERO.  I'll forgo dogs or peace signs on my checks to get them for FREE!

*  I hit Weis last Friday for the free cottage cheese, fresh tomatoes and almond milk for Hubs and happened upon trash bags on clearance as well as some Pam spray oil........



$16.45 for everything pictured(including sales tax)and they were all at least 50% off. 8-))

*  I had Hubs pick up ground beef and onions since his eye doctor appointment on Tuesday was right by the Restaurant Supply Store.  We needed the ground beef for grilling burgers(on the 3rd instead of the 4th since Ex-College Boy worked on the 4th).  I also made a big meatloaf on Tuesday and will be making some meatballs out of what is left of the bag o' meat.


I like to buy my onions in a large quantity at either a farm stand or the restaurant supply store. It is more cost effective to buy these in bulk.  25 lbs. for $14.99 makes them .60¢ a lb.  Onions in the grocery store in those little 2 lbs.bags can run you $1.49 each and specialty onions(red/Vidalia/etc.)can run you up to $2.49 per lb.  Next week the Shursave Market has 2 lb. bags of yellow onions on sale, 2 bags for $3. That costs out to .75¢ per lb. which is a really good price and if I didn't have room for 25 lbs. of onions I'd be all over that deal! lolz

My other gripe with those small bags of onions is the onions can be TINY!  Tiny onions means you are getting more onions skins and less usable parts of the onion thus they cost you even more buying them that way.
Quite a few years ago I made a root cellar for myself in my garage so I can store things like onions, potatoes, root veggies longer.  It's just a small Rubbermaid type tub with paper bags inside but it does a great job of keeping the produce dark and cool and keeping most items from bolting/sprouting.  If the temps get too cold for consecutive days(like below Zero, which doesn't happen too often around here)I can bring whatever is in the root cellar into my pantry closet in the kitchen.



*  I bought celery.....I know everybody is gasping about how un-frugal buying celery is lately. lolz
I like to snack on celery in the Summer and I had found my favorite roasted red pepper cream cheese dip at a produce market in W-B and had stocked up.  So I needed to get some celery. I ended up at the Shursave Market after seeing the insane price of celery at Weis(PMITA)Markets.  Shursave had 2 options--a bunch of celery in a bag for $2.99 or celery hearts on sale 2/$5(or $2.50 each).
So I took a bag of each to the scale and weighed them both.
The bunch of celery was very thin and didn't even weigh in at 1 lb.
The celery hearts was labeled 1 lb. but weighed in at over 2 lbs!  I checked other packages of the celery hearts to see if this was an anomaly but no, they ALL weighed at least 2 lbs.!
So guess which one I bought? ;-)  I paid $2.50 a pack for celery hearts weighing 2+ lbs. which meant  I paid $1.25 per lb. instead of $2.99 for a bunch that was barely 1 lb. in weight.

Moral of this story.....even if a produce item is marked with a weight, always weigh it yourself to see what it actually weighs.  Don't let the grocery stores rip you off!!! 8-)

*  This won't happen until next weekend but I wanted to mention it today.....


It's been confirmed that that the next 20% off everything Friends and Family Sale at Big Lots is going to be July 13th and 14th(Saturday and Sunday).  I have already started my list of what I want/need to get during this sale--including toilet paper, baby wipes, hydrogen peroxide to name a few.
I don't need a lot right now but it helps me stay organized if I go in with a written list.  Otherwise I'd just start picking up things because they are cheap but we don't necessarily need them right now.

Planning ahead is how you start to live a frugal life.





What frugal wins did y'all have this week?
Tell us all about it.


Sluggy

Friday, May 11, 2018

Frugal Friday.....the May 11th Edition

Let's see what frugal wins we had this past week...........

* Forgot to put my Bread Outlet trip in last week's edition, so here it is now..........


$7 for 2 loaves of bread, 12 pack hamburger rolls and 2 boxes of Entenmann's black doughnuts(stop drooling Sonya Ann!lol).
Reg. retail on all this is in the neighborhood of $21. ick.

*  I got the Weis(PMITA)Markets Friday Freebie last week........



A free toothbrush

*  I also got this stuff last Friday at Weis..........


Tostitos were BOGOFree.  College Boy goes through these quickly so I got 8 bags(You'll notice one is already missing!lol).  I'll hide some in my walk-in closet and dole them out slowly so we don't run out and I have to pay full price for them.

*  Last Saturday out we stopped at a pizza place I had a gift certificate for and used it........

Dinner that night cost $7 after using the cert.


*  I got the $10 rebate for buying the Nasacort items on Wellness Wednesday last week...

It showed up on Thursday in my Paypal account.

*  I found money!

Woohoo!

*  In an effort to simply our finaces/banking I have decided to close out our credit union account in another month or so.  We have money in an online bank, the credit union and a local regional bank which has a branch in our town.  We pulled out of all national banks that took TARP funds back in 2008(I'm looking at you Wells Fargo!)and opened this credit union account.

The credit union, while a good idea, hasn't worked out too well-their hours suck(or lack thereof), they make us deposit checks into the savings portion and then move that money into checking after a hold period(it's not like we don't have ample funds to cover any checks written without that money!), then change my online access to the account on a whim and make me jump through hoops I shouldn't have to, the tellers are very unfriendly, and they just are very rinky dink(don't ask what that means, it's just bad).

So we'll be expanding our presence at the local regional bank which I've had a personal account with since we moved here in 2000.

So I ordered new checks at the bank two weeks ago as I am almost out.  Because of the type of account we have there, the checks are still free...woohoo!  The checks arrived this week.

* I received $3 this week on Ibotta and .50¢ last week(which I forgot to mention).  I'm up to $41.35 on that platform in cash rebates for 2018.

*  I put stuff up on the F/B yard sale site and sold some shampoo.......


$18 in my pocket for stuff I got for free at Rite-Aid.
No bites on the diapers yet......sometimes people are so flaky!!

There is a definite form you need to follow on this sales site.....you have to post "interested" and then you contact the seller via pm to arrange the details of the sale.  I constantly get folks pm'ing me and not posting on the sales ad first.  Why can't people follow freaking directions!!!
And then you get the assholes who can't read or see the items and ask you, "How many do you have?" or "How much for X?"  And then there are the ones who want it for nothing asking me if I'll take lower than $1.50 a bottle for high end shampoos like Nexxus and L'Oreal.
Seriously?  $1.50 is too much for you?  Just go away........lolz
Rant over.



What frugal wins did you have this past week?

Sluggy