Showing posts with label bread outlets. Show all posts
Showing posts with label bread outlets. Show all posts

Friday, March 9, 2018

Frugal Friday.......the March 9th Edition

Let's see what we did frugal last week..........

*  Other than a birthday dinner out we'll eaten at home this week. 

*  Here's the WAM I ended February with.


$140 leftover to add to March's $100 WAM.  I've spent $9 this month of my WAM......hard to spend it if you don't go anywhere, right? lolz

*  While we are out on Tuesday Hubs and I went to the Bread Outlet and got this........

3 x 12 packs of rolls(burger and dog), 3 x loaves of Arnold's bread and 2 x packs of Entemann's doughnuts(1 is already opened and in the kitchen).  All this set me back $9.  I pay cash at the Bread Outlet so it comes out of my WAM instead of being put on the credit card. 
With all those rolls I'll be taking some of that bbq'ed pork I smoked in the Fall out of the freezer, whip up a batch of cole slaw and we'll have bbq on next week's menu.  Making your own bbq beats paying $10+ a plate for it at a restaurant.

*  I got free canned tomatoes at Weis(PMITA)Markets last week.

These were on sale for $1 a can last week and I used .50¢/1 Qs that doubled to $1 so free tomatoes....yay me!

*  I almost sold something on eBay.  A buyer offered me 1/3 less than I wanted, which I didn't take, then he offered me $20 less on an item I was selling for $150.  I took that offer.  10 minutes later he cancelled the order.  Thanks a lot moron!  So I had to relist the item and then go block his User ID from buying/bidding on any of my items ever again.  My blocked bidder list after all these years is quite long now. lol
Loser. 
I have a love/hate relationship with eBay if you can't tell. lolz

*  I got nothing else.  Other than grocery shopping, Rite-Aid and taking College Boy out for his Birthday dinner last night I've been home bound, not doing much except paying bills and loving on Chester and the family.


Maybe I'll go clean something today and go find a sewing project to work on.......or maybe I won't. ;-)

What frugal wins have you had this past week?



Sluggy

Friday, October 13, 2017

Frugal Friday.....October 13th Edition

Here's the frugal stuff I did this week.........most of it involved saving while spending money.

*  Did a Rite-Aid Deal yesterday which I talked about HERE.

*  Hit both my usual grocery stores this week for loss leaders.


5 lbs. of potatoes for .99¢
4 lbs. of sugar for .99¢
5 lbs. of flour for .49¢
1 lb. pasta for .88¢(plus will get a .50¢ rebate so .38¢ OOP)*not pictured

I picked up meats with instant discount stickers--
4.81 lbs. chicken thighs for .76¢ lb.
1.38 lbs. ground beef for $2.81 lb.(85% lean)
1.35 lbs. sweet  Italian sausage for $1.89 lb.

I also picked up some produce deals 50% off--
2 x bagged salad kits for $1.99 each
1 x large clam shell of spring mix greens for $1.74
1 x 1 lb. whole mushrooms $1.99

And 1 frozen food item, a Shrimp Toast appetizer, for 50% off Plus it had a $3 off sticker on it so this $8.99 item was $1.49 OOP.  We'll save it for the Holidays when we entertain and need nibble type foods to set out.


* Weis(PMITA)Markets had a Mix and Match 6 select items, Get $3 off Instantly deal which included the Minute Maid OJ last ad.  I got 3 Minute Maid OJ cartons on sale for $1.99 each and earned another $2 OYNO Catalina which is good until 1/5/2018.(I already had bought 2 toward the 5 cartons I need to earn this Catalina in a previous week.)
This makes 2 of these Cats I have so far.  I am hoping to get another sale on MM OJ before the year is out, stock up on 5 more OJs, which will give me $6 in store script to spend in December at Weis.

* Hubs wanted to replace our ladder(ours is old and not very safe to use anymore)so he researched online for the best deal on what he required, located the ladder at Lowe's and I gave him a $100 Lowe's gift card I earned with c/c points to go purchase it.

* Hubs wanted to have a lunch out this week(we were both getting a little stir crazy)so I found a coupon to a local restaurant to apply to the bill.  The Q brought the bill down enough to cover our tip.

* Since retiring we've gone over the budget/bills/money and Hubs has decided he wants to eat out a little more than we have been(regular eating out, not trip eating out)so I am finding ways to do this on the cheap. (See previous item.)  I just bought a $30 voucher for a local restaurant for $15.  Paying less than market price for a meal helps keep Eating Out costs lower.  I just have to remember to use this before Dec. 31st as it expires then.

* Since we were out down the mountain we hit the Bread Outlet.

I would much rather pay $1 a package there than even sale prices at the grocery stores.
This lot cost me $3.

What did you do that helped you be frugal this week?


Sluggy

Thursday, November 10, 2011

Using My Head Instead of My Cash on Groceries!

Longtime readers may recall...ok, maybe not, that I won a local couponing contest sponsored by a local newspaper. This was 2 years or so ago. My prize was a $50 gift card to a local grocery store downtown in the Big City nearby.
Frankly, I despise that store! It's old, not quite clean, with narrow aisles. I get claustrophobic in there and then you add all the old people clogging up the aisles, keeping me from quickly shopping and getting OUT and I get the shakes just thinking about going there. It's also not in the best area of town to be out and about alone....not that anyone has messed with me yet. They also have a HORRIBLE coupon policy(no internet coupons at all!).
As a result, in 2 years I have only used $8 of this gift card.lol

But earlier this week, I realized that this grocery store is part of the affiliated stores in the ShurSave brand. And as such, this current Spend $XX, Get a Gift Certificate Promotion is being offered at ALL ShurSave grocers in the area. So I can go buy stuff there and have it count toward my Total I have running at the ShurSave store in my teeny tiny town.
Hmmmmmm.....

So I picked the coldest and wettest day of the Fall to go into town to use up my gift card and rack up some more cred toward my gift certificate.

The ShurSave stores are also running a deal this week that goes like this.....Spend $35 in one transaction and get a Turkey for .49¢ a lb. instead of the regular $1.19 a lb. they are charging this November.  And both the $35 and the Turkey purchase also count toward earning the gift certificate.

So I got.....

2 x 1lb. of butter on special $1.99=$3.98
1 x Mayo on sale=$3.50
2 x Diamond walnuts 1lb. on sale $7.49=$14.98
2 x Keelber cookies bogo=$3.68
2 x Pop Secret popcorn bogo=$3.08
2 x Green Giant veggies bogo=$1.98
2 x Sargento cheese bogo=$3.74
2 x red potatoes bogo=$4.98
2 x 2lb. onions bogo=$1.98
1 x 2lb. carrots on sale=$1.99
1 x 16.11 lb. turkey=19.17
SubTotal....$63.06 *This amount gets credited toward my total for the gift certificate promotion*

Coupons
1 x $1/2 Diamond walnuts ManuQ=$1.00
1 x $1/2 Keebler cookies ManuQ=$1.00
1 x $1/2 Sargento cheese ManuQ=$1.00
1 x turkey discount=$11.28
Coupon/Discount Total...$14.28

$63.06-$14.28=$48.78
I used my $42 left on the gift card for a grand total OOP of....$6.78 cash.

The BOGOs and other sales prices that weren't coupon or turkey discounts saved me $25.45, making the regular retail value of this order $88.51.  Using my gift card gave me a savings of 92.34%.
Not too shabby! 8-))

Though it is sad to see that this amount of food that barely covers my small kitchen table would cost $88.51 without any sales or coupons.

The BIG production was once I got home.....making room in the freezer for the turkey!lol


While I was out, I hit up the Bread Outlet too since I haven't been in almost a month and we were running low on bread products......


 Not to go into a long detailed analysis here, so let's just say it's 9 pastries/cookies, 2 bags of rolls, 3 bags of breakfast items and 2 loaves of bread, and it cost me $17.89 and if bought full retail at the grocery store would have run me $72.44.  That's a savings rate of 75.30%.

Generally, since this is 'day old' stuff I don't like to buy so much at one time.  But since my entire garage now qualifies as a freezer with the return of the cold weather, I have no hesitation that anything will spoil before it can be consumed.  I didn't want to have to hike back over to the Bread Outlet before Thanksgiving so I laid in enough of the breakfast items, the Entemmann's pastries and nom noms(that is a technical term, yes?)to get us through the November company. 

So today's food shopping cost me $24.67.
Regular retail was $160.95.

I need to spend about $35 more to get my gift certificate.
I also have to get to Weis in the next two days to roll my Catalina Q and pick up some PF cornbread stuffing for Turkey Day.

Sluggy

Tuesday, April 12, 2011

Bread Outlets are Great for Stocking-Up....

I like to go to my local Bread/Bakery Outlet at least once a month to stock-up on bread products.
My teens eat quite alot of sandwiches(especially #2 son, the grilled cheese addict).  I can't see spending $3.99 or more on a loaf at the grocery store!

The 'premium' breads(the Arnold and Thomas')go for 3 for $5 at the outlet.  These brands can be as much as $4.49 a loaf at the local market.
I usually don't buy these 'premium' breads even at the outlet unless they put them on some kind of additional discount(if they are overstocked or too close to the sell by date, etc.).  Last month I got bags of Thomas' bagels for .89¢ each because of a production overrun.  I usually don't buy them at $1.67 a bag there but for .89¢ I was all over that deal!lol

The 'other branded' breads are usually 3 for $3(only if you buy 3 or multiples of 3...buy less and they are $1.59 a loaf).  $1.59 is still a good price but $1 is better and I'll buy 3 to get that price, since we will use it all up.

There is also a discounted rack where everything is .89¢ each no matter the item or brand.
I "heart" the discounted rack.....

This outlet also carries Entenmann's Baked Goods.  All kinds/varieties of evil goodness!  They run 3 for $6 or $2.25 if you don't buy in multiples of 3.  These are the items that go for $4.99 or more at the store.
There is also a discounted rack for the Entenmann's items where everything is $1.00.
I hardly ever buy off the regular 3 for $6 shelves, only the $1.00 rack.

On occasion, they will run a special, like Spend $10 and get a free loaf of something(their choice).  Since when I go I stock-up, I usually spend enough to get the free loaf deal.
I tend to stock up more in the winter, since I can keep the bread out in the frigid garage, in my "auxiliary freezer".  In the summer with the humidity, I don't buy more than I can fit into the fridge or the freezer to keep the bread from going bad.

The one problem with the Bread Outlet is that from day to day, you never know what or how much of something they are going to have available.  They don't get regular deliveries or standard amounts sent to them.  A lot of it is supermarket returns.  Grocery stores will return for credit, bread which does not sell within XX number of days.  The producer sends it to the Bread Outlet.  It's all still 'in date' but only by a few days, so you need to freeze or refrigerate what you don't use right away after you buy it.

Since you don't know what will be there it's very hard to plan your trip successfully sometimes.  If you need lots of rolls this month and they are out, you either have to make another trip and hope they have more that day, rearrange your meal plan, go spend more at the grocery store or make your own.

Anyway, here is what I bought last week....
5 boxes of Entenmann's
3 bags of rolls/buns
10 bags of breads
18 items for $20.45 

That comes out to $1.14 an item because of the 2 free loaves for spending $20.  Not a bad average with that.

It's a bit higher than what I usually spend.  They were out of chocolate doughnuts on the $1 rack, so I had to splurge and pay $2 a box.  These doughnuts are Hubs one request and it was his Birthday last week, so how could I say no? ;-)
I also splurge and got 3 loaves of the premium brand bread since they didn't have any similar type of that bread in the 'other brands' lower priced racks.

I occasionally still make my own bread, but not often, and not at all in the heat of the summer months.  The problem is the teens prefer this store bought stuff to my homemade.  Some day they will miss it when they have flown the nest.......

Anyway, it's well worth your time to seek out some type of Bread/Bakery Outlet where you live.
You will save scads of food dollars if you can keep from hauling too many of those evil baked goods home as well!lol

Sluggy

Saturday, October 23, 2010

My Response to the Coupon Goddess's Recent Post

Mel over at The Coupon Goddess has a post today lamenting over the lack of Coupons being released for some particular items or types of items lately.  You can go read it HERE.

Go ahead over and read it.
I'll wait.  8-)

I was going to post a comment but I have so much to say....and I didn't want to break Blogger's comment function.....that I thought I'd respond over here in a full blown, if not half assed, blog post.
Now I know that even though I consider myself the Queen of the Freakin' Universe, the owners of multinational corporations that produce the products we buy don't give a hairy baboon's blue butt if I don't like the lack of couponage available for their stuff.
*Sigh*
So I so 'get' what Mel is saying.

But!....I can use my frugalista super powers and find ways to deal with this problem.

So shall we start?
Let's!


*Trash Bags
Once or twice a year one of my local Weis Markets has had a Catalina Deal including trash bags.  While there have been no current coupons during this deal, it has still been advantageous to my wallet to buy the bags during the Catalina period.  The savings when buying them during the Deal week, since it combines a sale price and the Catalina savings, has saved me more than the sad value of any coupons these companies release.

Rite-Aid often has Glad bags on sale, plus runs +Up Rewards deals on them...at least once a month.  I can use my Rite-Aid Powers and work up a $25 transaction, using other items combined with other coupons and sale prices with a Rite-Aid $5 off $25 purchase, and get a box of bags for free or very inexpensively.

The other thing I do, is to think of ways around having to buy trash bags.  What can I use or reuse around here in lieu of a trash bag?  One thing that springs to mind is dog food bags.  When we buy those 20lb. bags of dog food, I save them and use them for trash.  There are other packaging/bags leftover from other products I use but you get the point.

*Cabot Cheese.
 I got nothing here. 
 
*Boar's Head deli products.
I agree that deli meats(and cheeses)have gotten to a ridiculous price point.   Holey head cheese Batman!
While the frugalness in me would never willingly buy this brand of deli product even with a coupon, deals with coupons at the deli counter on any brand are hard to find.

Again, I find a work around.  I have found that Redner's Markets deli by far runs the best weekly sales on deli items.  Ok, you are still at the whim of what they put on sale each week but if you stick to those items, you will save money on your deli bill.  It's usually NOT Boar's Head but then again, I guess my deli meat palate isn't so refined that I can tell the difference between BH or Sara Lee or Hormel brand lunch meats.

Besides just not buying deli meats/cheeses, my frugal work around consists of buying a whole 5lb or whatever size hunk of deli food at the local Restaurant Supply store and slicing said meat or cheese myself.
It's a little more work to buy a whole log of ham and slice it but if I save substantial money, I'm game.  Besides, that's what I had children for.....to teach meat slicing skills to.lol
If you aren't feeding a large family and can't eat 5lbs. of processed meats/cheeses before it goes bad, you can freeze these products, but I'd recommend slicing them up first, especially the cheeses.


*Pepperidge Farm Goldfish crackers.

I know many people find the second string brands of this product lacking in quality and taste.  When #2 son was  younger he was addicted to the PF goldfish.   No sure what "food crack" they put in these to get the kids to jones for them like a meth addict in rehab.....but they do.

To get "the fish" for cheap, find a PF outlet store within driving distance, rent a U-haul and go fill it up.
We have a PF outlet store about 1.5 hrs. away so anytime we use to find ourselves down that way, we would stop in and fill the trunk.  And yes, Goldfish crackers have a shelf-life equivalent to the half-life of plutonium so they keep.  Plus you can always throw these into the freezer too.

Another frugal option is to search out one of those taste-the-same recipes and get the kids to help bake their own crackers.  Again, teach them some life skills and it makes a great homeschooling project.....as long as mom has two or three glasses of wine nearby.


*Thomas' English muffins and *Bread.

Ok, I'll kill 2 birds with one stone here.

While Sara Lee breads are often BOGO here and that company releases decent coupons on a semi-regular basis, the Thomas English muffin & bread producing company does not.  They do however have amazing Bread Outlet Stores!
I heart my bread outlet store!
There is one 3 miles from my house so I am awash in Thomas English muffins, Entenmann's, Freihofer's, Arnolds, Stroehmann's and Boboli foods on a regular basis.  The most expensive items in the store are 3 for $5(must buy 3)for bread products while the Entenmann's baked goods are 3 for $6(must buy 3). Some brands are priced at 3 for $3(again, must buy 3).  Even better are the almost out of date items that are priced at $1, $.89 or even less.

It's a Gluten-y Gluttony Wonderland!
And if you life in 34 of the lucky states in the US, they have a similar Outlet Stores in your state!  So go find the one near you HERE.

And as for the Bimbo bread name?  It's pronounced 'beem-bo' and it's Spanish.  They are a massive multinational corporation(founded in 1945 by a guy in Mexico)and now largest bakery in the world.  They bought up the companies of many American brand names in the bread/bakery products line.  
We first saw the Bimbo bread this past summer at the Bread Outlet.  They gave out free loaves with purchases.  The name always makes my 14 yr. old cackle evil-y......I won't mention the nickname he has for this bread. ;-)

*Bacon.

Great minds think alike here, don't they?lol  I was just lamenting the sad state of bacon prices/lack of product in my freezer just last week HERE.
Forget the roadtrip....I've already cleaned off the bacon shelves at Price Chopper so there is nothing left to buy. j/k

Though I haven't had to resort to a frugal work around on bacon in the past 2 years(knock on wood), in the past I would troll the meat counter at the local grocery stores for markdowns on meats that were coming close to their sell by dates.  If you are antsy about buying bacon that is close to a sell by date, don't be.  There are so many preservatives in most conventionally processed bacon that it can safely be used  after it's date.  If you throw the bacon directly into your freezer you can stop the clock basically on your bacon's date and give yourself some more time to enjoy it's porky goodness.  Even better, repackage the bacon into smaller portions using freezer bags or foil so you only thaw and use the amount you need.

*Peanut Butter.

We have only ever gotten the $1 off 2 Peanut Butter coupons here.  Even though the grocery stores double to $1 here, we've never had the good fortune of getting a $.50 or $.60 on 1 item coupon to double.  You can't miss what you haven't had, right?lol

The frugal work around?.....make your own in a blender using fresh peanuts.  Of course, this just means you have to find a deal on peanuts instead!lol   But then again, you can control what goes into your peanut butter(no preservatives and lower sugar content)so there is an upside here.

The 2 other comments I have on this *ahem.....sticky subject are to find a SuperValu owned line of grocery stores in your area and pray to the couponing powers-that-be that they run another Catalina Deal like the ones in 2009(in Aug. and again in the weeks before Thanksgiving)that included Skippy Peanut Butter with a double dip.  That's how I ended up with 32 jars of Skippy...I could have gotten more in the Nov. Catalina deal but this was plenty for us plus enough for some food bank donations.

And secondly, if you can find creamy Skippy at your local Rite-Aid store with the UPC #0 48001 00643 0.
Have the cashier price check it for you as it may have been marked down to 75% off clearance for .74¢.  If it hasn't yet, it will so watch it.  Plus it's been reported that many of the clearance items at Rite-Aid are being restocked from the warehouse(until the warehouse is out of them), so keep watching for those cheap food & cleaning items to reappear on the shelves.
Even without a coupon, peanut butter for .74¢ a jar ain't half bad.

*Fresh Express salad.

This brand of bagged salad goes on sale here often so we are fairly lucky in that.  However, I don't much care for bagged greens since if they have been sitting for any time, the sealed bag raises the condensation inside and that makes your salad cross over to the slimy dark side quicker.  Having to throw out wet gross green food into my compost pile is not cool.....well, the composting part is but not the spending money on compost part.
My frugal work around is to grow my own salad greens.  Since we can't do that year round(northern location and a lack of having a greenhouse or cold frames yet), we only buy the bagged stuff on good sale, buy whole heads of lettuces and make our own mix or just eat something else.
Someone told me once that if your grocery store has a self-serve salad bar, to buy your greens there rather than bagged.  Think about it....you pay by the weight at a salad bar in store.  What weighs the least of things that go into a salad?.....the greens!  By comparison with the bagged stuff, your salad procured at the bar will cost less.

*Kraft Mac and Cheese.

Yah, the Kraft corporation has more money than g*d.
They also have a product(Kraft Macaroni & Cheese)that my kids refer to as crack noodles(long story...lol).
I still have a stash of Kraft mac/cheese in my pantry from the Catalina Deal at Price Chopper in April when I got it for almost free.
Of course, as soon as I load up for free, my kids stop eating it....figures, right?lol
It's been awhile Mr. Kraft.
Time for some couponage.


So what do you think?  Leave a comment and share, won't you?

Sluggy