Showing posts with label Catalina Deals. Show all posts
Showing posts with label Catalina Deals. Show all posts

Friday, July 15, 2011

Quick Trip to Price Chopper for Coupon Doublers and Edy's Catalina Deal

After getting a gold star this morning at the dentist.....8-))....I made a dash down to Price Chopper to roll my $5 Catalina Q from 2 weeks ago for buying all that Dove Men's Soap.
PC had 3 Coupon Doubler Qs in the ad here on Sunday and there is an Edy's Ice Cream Catalina Deal(Spend $12/Get $4 Cat Q)so I pulled a few Qs and went deal hunting.

4 x Texas Toast Croutons BOGO sale($2.29)=$4.58
2 x Edy's Fruit Bars on sale $3=$6.00
2 x Edy's Ice Cream on sale $3=$6.00
2 x Heluva Good Cheese on sale $2=$4.00
2 x Bic Comfort 3 Razors on sale $2.99=$5.98
SubTotal.....$26.56

Coupons Used
2 x $1/2 Texas Toast Croutons ManuQ(used 2 Doubler Qs)=$4.00
2 x $1/1 Edy's Fruit Bars IPQ=$2.00
1 x $1/2 Heluva Good items ManuQ(used 1 Doubler Q)=$2.00
2 x $3/1 Bic Comfort 3 Razor ManuQ(price modified down to $2.99 each)=$5.98
1 x $5 OYNO Cat Q=$5.00
Coupon Total.....$18.98

$26.56-$18.98=$7.58+.06¢tax=$7.64 OOP
And my Edy's Catalina didn't print!
Went to the counter and seems nobody's Cat for this is printing at this store, so the CSM gave me $4 cash instead.
Deduct that $4 and my OOP today was $3.64.
$37.68 worth of items gives me a savings rate of 90.34%.

Analysis.....


* The cheese was $1 a block after Qs.
* The croutons were 14&1/5 cents a bag after Qs.
* The razors were free.
* What's left OOP is $1.00(plus 6 cents for tax)for 4 containers of ice cream/popsicles which breaks down to 25 cents for each container.
 * In a way I'm glad I got cash today instead of a Catalina Q to roll.  I don't go to PC much in the summer so now I don't have a Cat that has to be used in 2 weeks hanging over my head.

This brings my food spending for July up to $78.37.  Half the month is over and we have $171.63 left in the budget.

How is your food spending, or NOT spending going so far in July?
Any great deals you had to have so far this month?
Or are you trying to eat down your pantry?

Sluggy

Tuesday, May 10, 2011

Weis Catalina Results from Last Week or How to Destroy Your Food Budget in One Week!



So I did the Purina Catalina Deal 4 times and the Nestle Catalina Deal 4 times last week at Weis Markets, rolling the $8 Nestle Cats and the $10 Purina Cats one into the next.

Grand Total of what I got....

17 lb. Dog Chows....7
Cans of Mighty Dog...60
Cans of Alpo....19
Busy Bone.....1
Taster's Choice instant coffee...4
Coffee-Mate powder....1
Juicy Juice.....4
Nesquick.....12
Nestle Syrup...8

Cost OOP...$123.31 and an $8 Catalina left to use
Reg. Retail Value....$270.75

Not great but a 54.45% savings rate.
A full year's worth of dog food(when supplemented with the fresh veggies/meat I give them also) and a supply of coffee and chocolate milk mix to get the family through the summer or longer.

Add in the non Catalina items I bought last week at Weis Markets and the Restaurant Supply purchases and I've nearly spent my whole month's food budget for May already.
And the month is only one third over.
Geez....

Here's hoping I get some rebate checks in soon to put toward the food budget. 8-)

So how is your food budget going this month?

Sluggy

Wednesday, October 27, 2010

Is That A Food Money Hemorrhage I Feel?

                                    (Images courtesy of Millenium-mb.com)





Well this month began as a fairly Frugal Affair.

Ok, we took a short getaway trip to Ocean City MD....but we did it on the cheap and thrifty side!
And I stayed out of the grocery stores for two+ weeks....let alone any other kind of store, not counting Rite-Aid of course!  But Rite-Aid doesn't really count since they pay ME to shop there and I don't ever actually spend money at that store. 8-))
We were content and happy to be using up some stockpiled and freezer goodies for meals and snacks as the month began.

And then it happened......

Three, count 'em three local grocery stores ran Catalina deals in the last 2 weeks, including that lovely Hormel Bacon Promotion(slurp).  Weis Markets had a couple of Cat deals but I didn't even get to that store to take advantage of them....yes, I am slipping in my old age.

This past few weeks, it's like a rare convergence of celestial bodies combined with a lining up of the planets to form a Bargain Eclipse!lol
*Cue the skies opening up and a bevvy of heavenly hosts descending around my head, plucking on tiny harps and raising their angelic voices.....aaaaaah, aaaaahh, aaaaahhh.....

And just like that, I went from a monthly grocery spending total of just under $50 for October to a bloated budget busting total of over $300 for food.
Eeeeek!

I know, I know.....$300 in monthly food spending for a family of 4 is NOT really  "Out There" compared to what the average American spends on groceries, but for me, well......it's HUGE!lol

While I budget for food each month, we aren't living paycheck to paycheck and we regularly live well below our financial means.
So when I find great deals on food or anything else we need, I have the flexibility to spend more than I've budgeted and take advantage of the deals without taking the funds from some other expense we need the cash for instead.
Having a little extra cushion of money is a great thing indeed!
I highly recommend it. ;-)
But still.... when you scribble that pencil down to a nub and see $300 staring back at you from your piece of paper, it tends to make you pause, draw a darn big breath and make you light in the head for a moment.
Or is that just me? ;-)

I did 4 transactions at Redner's, doing the ConAgra and General Mills Catalina promotions(each gave a $10 Cat WYB $25 of items).  I bought 48 assorted items(from tv dinners to cooking oil to whipped cream to canned tomatoes) and spent $51.59 total OOP.  And I have a $10 Cat left to use.
While $50+ sounds high, that was for $293.53 of reg. retail value of food.
That's a savings rate of just under 82.5%(not counting the $10 Cat I have left).

As for my Hormel totals at Price Chopper......
3 bags of Pepperoni
26 packages of Bacon
34 cans of Chili
Equals 63 items
$39.90 OOP + a $7 Catalina left to spend
$222.27 reg. retail price of items
Savings of 82% (not counting the $7 left to spend).

So now I need to apply a Financial Tourniquet to our spending and try to avoid the grocery stores and eat down on this pile 'o food.
Luckily the month is almost over and I get to start with a clean budget slate in 5 days. 8-))

So how is your food spending going this month?
Have you gotten any good deals on groceries lately?

Sluggy

Saturday, October 23, 2010

My Response to the Coupon Goddess's Recent Post

Mel over at The Coupon Goddess has a post today lamenting over the lack of Coupons being released for some particular items or types of items lately.  You can go read it HERE.

Go ahead over and read it.
I'll wait.  8-)

I was going to post a comment but I have so much to say....and I didn't want to break Blogger's comment function.....that I thought I'd respond over here in a full blown, if not half assed, blog post.
Now I know that even though I consider myself the Queen of the Freakin' Universe, the owners of multinational corporations that produce the products we buy don't give a hairy baboon's blue butt if I don't like the lack of couponage available for their stuff.
*Sigh*
So I so 'get' what Mel is saying.

But!....I can use my frugalista super powers and find ways to deal with this problem.

So shall we start?
Let's!


*Trash Bags
Once or twice a year one of my local Weis Markets has had a Catalina Deal including trash bags.  While there have been no current coupons during this deal, it has still been advantageous to my wallet to buy the bags during the Catalina period.  The savings when buying them during the Deal week, since it combines a sale price and the Catalina savings, has saved me more than the sad value of any coupons these companies release.

Rite-Aid often has Glad bags on sale, plus runs +Up Rewards deals on them...at least once a month.  I can use my Rite-Aid Powers and work up a $25 transaction, using other items combined with other coupons and sale prices with a Rite-Aid $5 off $25 purchase, and get a box of bags for free or very inexpensively.

The other thing I do, is to think of ways around having to buy trash bags.  What can I use or reuse around here in lieu of a trash bag?  One thing that springs to mind is dog food bags.  When we buy those 20lb. bags of dog food, I save them and use them for trash.  There are other packaging/bags leftover from other products I use but you get the point.

*Cabot Cheese.
 I got nothing here. 
 
*Boar's Head deli products.
I agree that deli meats(and cheeses)have gotten to a ridiculous price point.   Holey head cheese Batman!
While the frugalness in me would never willingly buy this brand of deli product even with a coupon, deals with coupons at the deli counter on any brand are hard to find.

Again, I find a work around.  I have found that Redner's Markets deli by far runs the best weekly sales on deli items.  Ok, you are still at the whim of what they put on sale each week but if you stick to those items, you will save money on your deli bill.  It's usually NOT Boar's Head but then again, I guess my deli meat palate isn't so refined that I can tell the difference between BH or Sara Lee or Hormel brand lunch meats.

Besides just not buying deli meats/cheeses, my frugal work around consists of buying a whole 5lb or whatever size hunk of deli food at the local Restaurant Supply store and slicing said meat or cheese myself.
It's a little more work to buy a whole log of ham and slice it but if I save substantial money, I'm game.  Besides, that's what I had children for.....to teach meat slicing skills to.lol
If you aren't feeding a large family and can't eat 5lbs. of processed meats/cheeses before it goes bad, you can freeze these products, but I'd recommend slicing them up first, especially the cheeses.


*Pepperidge Farm Goldfish crackers.

I know many people find the second string brands of this product lacking in quality and taste.  When #2 son was  younger he was addicted to the PF goldfish.   No sure what "food crack" they put in these to get the kids to jones for them like a meth addict in rehab.....but they do.

To get "the fish" for cheap, find a PF outlet store within driving distance, rent a U-haul and go fill it up.
We have a PF outlet store about 1.5 hrs. away so anytime we use to find ourselves down that way, we would stop in and fill the trunk.  And yes, Goldfish crackers have a shelf-life equivalent to the half-life of plutonium so they keep.  Plus you can always throw these into the freezer too.

Another frugal option is to search out one of those taste-the-same recipes and get the kids to help bake their own crackers.  Again, teach them some life skills and it makes a great homeschooling project.....as long as mom has two or three glasses of wine nearby.


*Thomas' English muffins and *Bread.

Ok, I'll kill 2 birds with one stone here.

While Sara Lee breads are often BOGO here and that company releases decent coupons on a semi-regular basis, the Thomas English muffin & bread producing company does not.  They do however have amazing Bread Outlet Stores!
I heart my bread outlet store!
There is one 3 miles from my house so I am awash in Thomas English muffins, Entenmann's, Freihofer's, Arnolds, Stroehmann's and Boboli foods on a regular basis.  The most expensive items in the store are 3 for $5(must buy 3)for bread products while the Entenmann's baked goods are 3 for $6(must buy 3). Some brands are priced at 3 for $3(again, must buy 3).  Even better are the almost out of date items that are priced at $1, $.89 or even less.

It's a Gluten-y Gluttony Wonderland!
And if you life in 34 of the lucky states in the US, they have a similar Outlet Stores in your state!  So go find the one near you HERE.

And as for the Bimbo bread name?  It's pronounced 'beem-bo' and it's Spanish.  They are a massive multinational corporation(founded in 1945 by a guy in Mexico)and now largest bakery in the world.  They bought up the companies of many American brand names in the bread/bakery products line.  
We first saw the Bimbo bread this past summer at the Bread Outlet.  They gave out free loaves with purchases.  The name always makes my 14 yr. old cackle evil-y......I won't mention the nickname he has for this bread. ;-)

*Bacon.

Great minds think alike here, don't they?lol  I was just lamenting the sad state of bacon prices/lack of product in my freezer just last week HERE.
Forget the roadtrip....I've already cleaned off the bacon shelves at Price Chopper so there is nothing left to buy. j/k

Though I haven't had to resort to a frugal work around on bacon in the past 2 years(knock on wood), in the past I would troll the meat counter at the local grocery stores for markdowns on meats that were coming close to their sell by dates.  If you are antsy about buying bacon that is close to a sell by date, don't be.  There are so many preservatives in most conventionally processed bacon that it can safely be used  after it's date.  If you throw the bacon directly into your freezer you can stop the clock basically on your bacon's date and give yourself some more time to enjoy it's porky goodness.  Even better, repackage the bacon into smaller portions using freezer bags or foil so you only thaw and use the amount you need.

*Peanut Butter.

We have only ever gotten the $1 off 2 Peanut Butter coupons here.  Even though the grocery stores double to $1 here, we've never had the good fortune of getting a $.50 or $.60 on 1 item coupon to double.  You can't miss what you haven't had, right?lol

The frugal work around?.....make your own in a blender using fresh peanuts.  Of course, this just means you have to find a deal on peanuts instead!lol   But then again, you can control what goes into your peanut butter(no preservatives and lower sugar content)so there is an upside here.

The 2 other comments I have on this *ahem.....sticky subject are to find a SuperValu owned line of grocery stores in your area and pray to the couponing powers-that-be that they run another Catalina Deal like the ones in 2009(in Aug. and again in the weeks before Thanksgiving)that included Skippy Peanut Butter with a double dip.  That's how I ended up with 32 jars of Skippy...I could have gotten more in the Nov. Catalina deal but this was plenty for us plus enough for some food bank donations.

And secondly, if you can find creamy Skippy at your local Rite-Aid store with the UPC #0 48001 00643 0.
Have the cashier price check it for you as it may have been marked down to 75% off clearance for .74¢.  If it hasn't yet, it will so watch it.  Plus it's been reported that many of the clearance items at Rite-Aid are being restocked from the warehouse(until the warehouse is out of them), so keep watching for those cheap food & cleaning items to reappear on the shelves.
Even without a coupon, peanut butter for .74¢ a jar ain't half bad.

*Fresh Express salad.

This brand of bagged salad goes on sale here often so we are fairly lucky in that.  However, I don't much care for bagged greens since if they have been sitting for any time, the sealed bag raises the condensation inside and that makes your salad cross over to the slimy dark side quicker.  Having to throw out wet gross green food into my compost pile is not cool.....well, the composting part is but not the spending money on compost part.
My frugal work around is to grow my own salad greens.  Since we can't do that year round(northern location and a lack of having a greenhouse or cold frames yet), we only buy the bagged stuff on good sale, buy whole heads of lettuces and make our own mix or just eat something else.
Someone told me once that if your grocery store has a self-serve salad bar, to buy your greens there rather than bagged.  Think about it....you pay by the weight at a salad bar in store.  What weighs the least of things that go into a salad?.....the greens!  By comparison with the bagged stuff, your salad procured at the bar will cost less.

*Kraft Mac and Cheese.

Yah, the Kraft corporation has more money than g*d.
They also have a product(Kraft Macaroni & Cheese)that my kids refer to as crack noodles(long story...lol).
I still have a stash of Kraft mac/cheese in my pantry from the Catalina Deal at Price Chopper in April when I got it for almost free.
Of course, as soon as I load up for free, my kids stop eating it....figures, right?lol
It's been awhile Mr. Kraft.
Time for some couponage.


So what do you think?  Leave a comment and share, won't you?

Sluggy

Saturday, February 13, 2010

More Catalina Rolling at Weis 2/12/10......The Hounds are Happy!

One photo of both transactions from Friday.....

The goal here is to get to $35 in shelf prices on the qualifying items, so I get a $10 Catalina Q to roll into another purchase of qualifying items totaling $35 or more.

Transaction #1
6 x Chef Michaels Dog Food  shelf price $3.99=$23.94/sale price $3.50=$21.00
4 x Nestle Cocoa Mix  shelf price $2.19=$8.76/sale price $1.00=$4.00
2 x Carnation Evaporated Milk shelf price $1.29=$2.58/sale price $1.00=$2.00
Subtotal of Catalina Items....Shelf Price...$35.28/Sale Price....$27.00  
1 x Kikkoman Soy Sauce sale price $1.50=$1.50
2 x Tabasco Sauce sale price $1.00=$2.00
Total.....$30.50+$1.26 tax(dog food)=$31.76

Coupons Used
6 x $2/1 Chef Michaels Dog Food ManuQ=$12.00
4 x $.50/1 Nestle Cocoa Mix(doubled to $1)IPQ=$4.00
2 x $.50/1 Carnation Evap. Milk(doubled to $1)IPQ=$2.00
1 x $1/1 Kikkoman Soy Sauce IPQ=$1.00
2 x $.50/1 Tabasco Sauce(doubled to $1)IPQ=$2.00
1 x $10.00 OYNO Catalina from my last shopping trip=$10.00
Coupon Total....$31.00

$31.76-$31.00=$.76 OOP
And I was suppose to get a $10 OYNO Catalina.  When the machine didn't spit it out I asked the cashier if the cat machine was turned out since I didn't see the light on.  She nonchalantly looked up at the number sign at the register and said, "Oh, this is register 9...the catalina machine here doesn't work, sorry."
UGH!
Do I have to ASK every time I go to checkout at a store if the catalina machine is working/turned on/functioning BEFORE I let them ring me out?
Seriously.....
Like they KNOW it's not working and it hasn't worked in MONTHS AND they are running 4 Catalina Deals this week, yet they continue to use this register??  How many customers have checked out this week at Register 9 and not being aware they bought items that qualified them for a Catalina Q didn't get it? 
Bad Bad Store!

So I trot over to CS(customer service)and hope to heavens an IDIOT isn't working the desk! 
Idiot=someone who has no clue how Catalinas work.
I am in no mood for a fight and if I have to fight about getting my Cat it will NOT be pretty....

The CS gal was highly competent, for a change!, and knew to base the total price on the shelf not the sale price.  After a call to the manager I had my choice of Weis Dollars(?) or cash.....most local store would have put it on a gift card.
I took cash but it didn't matter because I was going to use it as soon as I shoved the first transaction's worth of items into the car.

Transaction #2
5 x Chef Michaels Dog Food  shelf price $3.99=$19.95/sale price $3.50=$17.50
4 x Nestle Cocoa Mix  shelf price $2.19=$8.76/sale price $1.00=$4.00
1 x Carnation Evaporated Milk shelf price $1.29/sale price $1.00
2 x T-Bonz Dog Treats shelf price $2.85=$5.70/sale price $2.00=$4.00
Subtotal of Catalina Items....Shelf Price...$35.70/Sale Price....$26.50
1 x Kikkoman Soy Sauce sale price $1.50=$1.50
1 x Tabasco Sauce sale price $1.00=$1.00
1 x Chobani Yogurt sale price $1.00=$1.00 **Not pictured**
1 x Sara Lee Carrot Cake 50% off=$2.29 **Not pictured**
Total.....$32.29+$1.29 tax(dog food)=$33.58

Coupons Used
5 x $2/1 Chef Michaels Dog Food ManuQ=$10.00
4 x $.50/1 Nestle Cocoa Mix(doubled to $1)IPQ=$4.00
1 x $.50/1 Carnation Evap. Milk(doubled to $1)IPQ=$1.00
2 x $1/1 T-Bonz Dog Treats ManuQ=$2.00
1 x $1/1 Kikkoman Soy Sauce IPQ=$1.00
1 x $.50/1 Tabasco Sauce IPQ=$.50
1 x $1/1 Chobani Yogurt ManuQ=$1.00
1 x $10.00 in lieu of $10 Cat courtesy of Register 9=$10.00

Coupon Total....$29.50

$33.58-$29.50=$4.08 OOP
And I received a $10 OYNO Catalina.

I just noticed she didn't double my last Tabasco Sauce $.50 Q to $1.  OOP should have been $3.58.

Grand Total.....
OOP....$4.84
Value....Shelf Price  $83.73/Sale Price  $62.79
Savings Percentage...Shelf Price 94.22% /Sale Price  92.30%

One more day to roll these Cats.  Guess where you'll find me today?lol

Sluggy

Thursday, February 11, 2010

Weis Market Shopping Today 2/11/10......Making the Catalinas Roll

3 transactions at Weis today.  I had to leave Teeny Tiny Town to go to the Weis in an adjacent town as my Weis will NOT take IPQs!

I had an $8 Cat, a $4 Cat and a $3 WYB Meat Cat going in.

Transaction #1.....
1 x Wheaties Fuel Cereal shelf price $4.35/sale price $2.50=$2.50
2 x GG Steamers shelf price $2.50=$5.00/sale price $2.00=$4.00
6 x Crescent or Sweet Rolls shelf price $2.29=$13.74/sale price $1.66=$10.00
3 x OEP Refried Beans shelf price $1.45=$4.35/sale price $1.00=$3.00
3 x OEP Seasonings shelf price $.89=$2.67/sale price $.63=$1.87
Shelf price total....$30.11/Sale price total....$21.37

2 x Tabasco on sale $1.00 each=$2.00 **not part of the Catalina Deal**
Subtotal....sale price....$23.37

Coupons Used
1 x $.75/1 Wheaties (doubled to $1)=$1.00
2 x $.40/1 GG Steamers(doubled)=$1.60
3 x $1/2 Crescents/Sweet Rolls=$3.00
2 x $.50/1 Tabasco(doubled)=$2.00
1 x $8 Catalina from last transaction=$8.00
1 x $4 Catalina from last transaction=$4.00
Coupon Total....$19.60

$23.37-$19.60=$3.77 OOP

Received....
$8 Catalina for buying everything but the Tabascao
$4 Catalina for buying the 6 rolls
$3 WYB Meat Catalina for buying the OEP items

Transaction #2
2 x Choc. Cheerios Cereal shelf price $3.99=$7.98/sale price $2.50=$5.00
1 x Yoplait Yogurt shelf price $2.79/sale price $1.50=$1.50
6 x Crescent Rolls shelf price $2.29=$13.74/sale price $1.66=$10.00
2 x OEP Refried Beans shelf price $1.45=$2.90/sale price $1.00=$2.00
4 x OEP Seasonings shelf price $.89=$3.56/sale price $.63=$2.50
Shelf price total....$30.97/Sale price total....$21.00

2 x Tabasco on sale $1.00 each=$2.00 **not part of the Catalina Deal**
4 x Steak $3.11/$3.11/$3.19/$3.39=$12.60 
Subtotal....sale price...$35.80

Coupons Used
2 x $.50/1 Choc. Cheerios (doubled)=$2.00
1 x $.50/1 Yoplait Yogurt(doubled)=$1.00
1 x $1/2 Crescent Rolls=$1.00
2 x $.40/2 Crescent Rolls(doubled)=$1.60
2 x $.50/1 Tabasco(doubled)=$2.00
1 x $8 Catalina from last transaction=$8.00
1 x $4 Catalina from last transaction=$4.00
4 x $1.50 Instant Meat Discount=$6.00
2 x $3 WYB Meat Catalinas from last 2 transactions=$6.00
Coupon Total....$31.60


$35.80-$31.60=$4.20 OOP


Received....
$8 Catalina for buying everything but the Tabasco & Meat
$4 Catalina for buying the 6 rolls
$3 WYB Meat Catalina for buying the OEP items

And this store was out of Chef Michaels Dry Dog Food so it was back to Teeny Tiny Town for my this....

Transaction #3.....

6 x Chef Michael Dry Dog Food shelf price $3.99=$23.94/sale price $3.50=$21.00
1 x Friskies Dry Cat Food shelf price $4.55/sale price $3.50=$3.50
1 x Tidy Cat Litter Bonus size Bag shelf $4.59/sale price $3.00=$3.00 **Not Pictured**
1 x Nestle Hot Cocoa shelf price $2.19/sale price $1.00=$1.00
Shelf Price Total....$35.27/Sale Price Total.....$28.50

Coupons Used
6 x $2/1 Chef Michael Dry Dog Food=$12.00
1 x $1/1 Friskies Dry Cat Food=$1.00
1 x $1/1 Tidy Cat Litter Bonus size Bag=$1.00
1 x $8 Catalina from previous transaction=$8.00
1 x $4 Catalina from previous transaction=$4.00
Coupon Total.....$26.00

$28.50-$26.00=$2.50+$1.65tax=$4.15 OOP
Received....
$10 Catalina for buying everything in this transaction

OOP....$12.12
Value of items....Shelf  $116.88/Sale  $87.47
Savings.....Shelf  89.62%/Sale 87.15%
And I have a $10 Catalina and a $3 WYB Meat Catalina to roll on.

Sluggy