Thursday, August 21, 2014

More of Shopping This Week


Another round of Rite-Aid shopping on Wednesday, armed with my $14.50 in +Up Rewards I headed in.....


4 x Windex on sale $3 wyb2=$12.00
1 x Alba lip balm 20% off wellness discount=$2.95
SubTotal.....$14.95

Coupons Used
1 x $3/4 Windex or other SC Johnson cleaners IPQ(coupons dotcom)=$3.00

$14.95-$3.00=$11.95

I paid with $11.50 of my +Up Rewards and paid .45¢ out of pocket.
A 98% savings rate.


I got back $7 in +Ups and a $3 OYNO Catalina.


The +Ups were--$3 for buying the Alba product and 2 x $2 for buying the 4 Windex.  The $3 Catalina was also for buying the Windex.

Add in the $3 in +Ups I didn't spend and I now have $10 in +Ups and $3 in Catalinas to spend/roll.


Then this morning I had to go downtown so I hit a different Rite-Aid with my $13 in +Ups/Cats......


1 x Nexxus 'Poo w/20% discount=$4.79
2 x Eucerin BOGO50%(.99 reg. price)=$1.48
Subtotal.....$6.27

Coupons Used
1 x $3/1 Nexxus IPQ(coupons dotcom)=$3.00
1 x $3/1 Nexxus Video Values IPQ=$3.00
Coupon Total....$6.00

$6.27-$6.00=.27¢ + .02¢ tax=.29¢ OOP

No +Ups used and I received back $5 in +Up Rewards($3 Nexxus, $2 wyb2 Eucerin).
I then had $18 in +Ups/Cats to spend/roll.


If you still have the $3/2 Herbal Essence from the P&G insert and you need shampoo, this week after the coupon you will pay $1 per bottle, as the HE is on sale for 2/$5.
Just a heads up for cheap 'poo.....and I stopped at my regular Rite-Aid on the way home and bought some on the BIL's card.......


2 x Herbal Essence 'Poo on sale=$5.00
2 x Alba lip balm at $3.69=$7.38 *This card has no Wellness discount*
SubTotal.....$12.38

I used a $3/2 Herbal Essences ManQ--$12.38-$3=$9.38.
I used $9 in +Ups/Cats to pay and spent .48¢ OOP (.38¢ + .10¢tax).
I received back $6 in +Up Rewards(2 x $3 Alba).

I'm loving that one of the bottles had a trial size bottle of their new body wash for free.

If I don't do anymore Rite-Aid shopping this week(I could roll $3 +Ups for another free Alba lip balm) I am ending the week with $15 in +Up Rewards(I started the week with $10 +Ups).
Nice. 8-)

So far this week I've spent $12.64 OOP and brought home.......

4 bottles of painkillers
1 pack of razors
8 small bottles of lotion
6 toothbrushes
1 pack of gum
2 tubes of topical pain reliever
3 lip balms
4 bottles of cleaners
3 bottles of shampoo

That's $126.22 worth of goodies.
And I have $15 in +Ups to spend/roll going forward.

Then yesterday, on my grocery shopping day,  I scored bigtime at Weis(PMITA)Markets.
I spent more than I planned to but if you have the cash and the deals present themselves, you just have to jump on them, right?
Just agree with me people.  ;-)

I went into the store to get cheap applesauce($.87 each), cheap mayo(the Kraft instant savings deal using $10 in Qs), cheap eggs($1.50 dzn.), cheap taco shells($.25 after Q), and cheap Cheerios(sale w/Qs=.99¢ a box), Napkins for $1 a package(sale and Q) and .49¢ Mitchum deodorant(after sale and $2/1 Q).  Once I got into the store I saw they had salmon fillets for $6.99 lb. and I was a goner. lolz

 
         Some of my Weis haul

I also bought a 12 lb. pork tenderloin at $1.98 lb. and I swear anne marie was whispering in my ear and making my hands reach for that hunk o' meat!

And then Linda was sitting on my devil-side shoulder and made me buy this.........



at least it was on sale.  8-)

After the fresh produce and some markdown croissants I left that store $73.45 poorer.
But will you lookie at my savings rate for this load of groceries........



53% savings!
I saved more than I spent.
How often does that happen outside of Rite-Aid?
Never!!!

The $5 Instant Discount Kraft Deal was great.
There are 3 different .50/1 Qs on coupons dotcom for Mayo/Miracle Whip.  I printed each one twice plus used a Weis flyer $1/2 Mayo/MW to get $7 off on just the mayos.  We are set for Mayo for awhile.

I got all this for $9.50........

6 x Mayo/Miracle Whip
2 x Salad Dressings
1 x Cream Cheese
It comes out to $1.05 per item!

And I'll be giving my Daughter the Miracle Whip(yuck! not a fan).  ;-)

Then I hit up the local independent grocer for their ConAgra Deal--spend $15, get $5 back instantly.
I got 3 Gulden's mustards, 5 Hunt's diced tomatoes, 2 Hunt's pasta sauce, 1 Hunt's ketchup and 3 jars of PP peanut butter.
$15.94-$5 Discount=$10.94
Add in 6 blocks of cheese at $1.99, a bag of taters for $2.99 and 2 clearance Del Monte diced tomatoes with green chiles and I dropped another $27.25.
I only achieved a 47.50% savings rate at this store.
Boo-hoo poor me......hehehehe


                       6 blocks of cheese not pictured

I am now officially grocery shopped out for the week and I have about $50 left for the rest of August from my $400 allotted for groceries.  Next month I am cutting back on the food budget since #2 Son is now gone.
Cutting back scares me.  I am use to cooking/shopping for 3 or 4, not 2.  I also need to cut down my recipes to cook less, unless it's something we "want" leftovers of.  Hubs likes leftovers and I like not having to cook every single day so we make a good team. lol

Sluggy




 

1 comment:

  1. You are so lucky he likes leftovers! Cooking the same amount of meat would mean you could freeze some of it. Less cooking=happy me.





    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.