Sunday, April 18, 2010

Saturday Shopping.....Just Say Cheese!

I made 2 quick runs to 2 grocery stores on Saturday afternoon.

First the local independent chain grocer....
3 x Green Giant Veggies on sale $1=$3.00--use $.60/3 ManuQ doubled to $1=$2.00 for 3
2 x Wisk Detergent on sale $2.98=$5.96--use 2 x $2/1 ManuQ=$1.96 for 2
5 x Mighty Dog dog food cans on sale $.60=$3.00--use $3/5 ManuQ=FREE 5 cans
1 x 2lb. Strawberries on sale=$3.99 for 2lbs./$2 a lb.
2 x Store Brand 1lb. bags Mozzarella Cheese on sale $2=$4.00 for 2lbs.
2 x 1lb. Butter on sale $1.49=$2.98 for 2

I wanted to pick up more of the cheese because it was the larger grate size and without all those anti-caking ingredients some pre-grated cheeses have.  But these were the last 2 package in the store.....serves me right for waiting until the last minute to get some.lol

Grand Total spent....$14.93+$.54 tax=$15.47
Value of items...$41.25
Savings....$26.32

Since I didn't get enough cheese, it was off to Weis.....
Forget Kraft cheese folks, go try the Sargento brand.  They have a Mozzarella/Provolone blend that is yummy!  Sargento runs more than Kraft but find it on sale and use coupons and it's just as cheap or cheaper than bland old Kraft.

8 x Sargento Cheese on sale $2/bag=$16.00--use 4 x $.55/2 ManuQ doubled to $1=$12.00 for 8 bags
1 x Turkey Pepperoni on sale=$2.00
1 x Ground Beef $1.99/lb. 2.03lbs=$4.08
2 x Pork Boneless Ribs @$5.29=$10.58-$4.46 markdown=$6.12--use 2 x $1.50 Instant Discount sticker=$3.12
SubTotal....$21.20
Used a $3 OYNO Catalina for a Grand Total of $18.20



That was suppose to be my total.  Going over my receipt now I see the cashier didn't ring up one of the Pork packages but did take off the $1.50 Instant Disc. sticker so....$18.20-$3.06(cost of pork)=$15.14 TOTAL.
This means I paid .06¢ for 2.5lbs. of pork. 8-)


 Total spent....$15.14
Value of items...$42.35
Savings....$21.15

Grand Total spent....$30.61(before tax)
Value of items....$83.60
Savings...$52.99
Percentage saved....65.4%

I am happy with this percentage of savings, especially because nothing I bought was 'junk'.  ;-)

$30.61 for....
5lbs. of meat
1.5 lbs. of veggies
2lbs. of fruit
2lbs. of butter
6lbs. of cheese
100 oz. of laundry detergent
5 cans of dog food

Sluggy









   

3 comments:

  1. I love pork! Especially really cheap pork...LOL!

    ReplyDelete
  2. Excellent pork deal!! :) Nice shop overall - I'm off to try my weekly grocery shop this afternoon. Don't know if I'll do as well, but I always aspire to.

    ReplyDelete
  3. We love Sargento cheese, but only when we get it cheaper than anything else.

    Great bargains!

    ReplyDelete

Hey there! Thanks for leaving a comment. Though I moderate it's partly to keep spam out but also partly so that I read every comment. I don't often respond to comments so if you need me to answer you please write me at my email addy posted on my "About Me" page, linked on the side bar.