Showing posts with label price book data. Show all posts
Showing posts with label price book data. Show all posts

Friday, February 22, 2013

Price Book Data.....Part 2

More on the Price Book numbers......


Ground Beef...2.28/3.69  3.79/3.99   2.79/2.99   2.49/3.89  3.49/2.99  2.79/3.99
Chuck Roast....3.99/3.99  2.99/3.99     3.79/3.79   3.99/5.29  2.99/3.99  3.99/3.99
Hot Dogs....4.99/5.99  4.99/5.99    4.99/3.00   5.39/3.50  3.99/5.99  5.39/5.99
Pork....3.99/3.00  3.99/2.99   3.49/2.99   2.99/3.69  1.99/2.49  3.49/3.69
Bacon....2.98/3.50  3.99/3.50   3.99/3.00   2.98/4.00  3.50/3.49  3.99/3.50
Chicken Breast....2.99/3.09  2.99/3.49    2.99/3.99   1.89/3.29  2.99/3.19  .99/3.29
Chicken Whole.... .78/1.69  1.39/1.89    1.59/1.49   1.59/1.79  1.29/1.69  1.59/1.69
Salmon....10.00/7.99  0.00/7.99   9.99/7.99   6.99/7.99  6.99/7.99  11.16/7.99
Cheese....1.77/2.99  2.00/2.00    1.75/2.00   1.66/2.00  1.50/3.00  2.00/2.50
Butter.....3.00/3.50  3.49/3.98    2.50/2.50   3.00/3.00  3.49/3.50  3.00/3.50
Eggs....1.93/1.50  1.79/1.89     1.83/1.53   1.25/1.99  2.09/1.99  2.09/1.99
Carrots.... .90/1.00  .75/1.29    .90/1.69   .90/1.00  .75/.78  .99/1.00
Potatoes....1.48/2.50  2.99/2.99  1.50/2.00   .94/2.50  2.00/3.99  2.99/2.50
Celery.....1.69/2.59  1.99/1.89    2.99/1.50   1.49/1.50  1.99/2.50  1.99/2.59
Onion..... .49/.75  1.69/1.00  .59/1.69   1.69/.75  1.25/1.99  1.29/1.50
Salad Greens....2.50/1.95  2.50/1.85   2.50/1.85   1.99/1.85  2.50/1.85  2.50/2.50
Pasta..... .88/1.00  1.00/1.00   1.00/1.00   1.25/1.25  1.00/1.00  1.00/1.00
Spaghetti Sauce.... .88/1.00  1.33/1.25    1.50/2.00   1.66/1.50  1.00/1.25  1.00/1.25
Coffee....5.65 lb/5.12 lb  5.65 lb/4.16 lb   (4.00)5.65/4.85*   4.32/4.80  5.65/4.80  3.87/4.35
Soup Tomato...1.05/.75  1.05/1.00   .50/.69   .79/.69  1.05/.75  .79/1.00
Soup Cream....1.00/.75  1.29/1.39    .99/.75   .99/.75  .80/.99  .99/1.00
Flour.....2.19/2.19  2.19/2.19   2.00/2.19   2.19/2.19  2.19/2.19  2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69   2.69/2.69   2.50/2.69   2.69/2.69  2.50/2.69  2.89/2.50
Brown Sugar...1.89/1.69  1.89/1.69    1.89/1.69   1.89/1.69  1.89/1.69  1.89/1.69
Honey.....4.00 lb/3.45 lb  4.00 lb/3.45 lb    4.00 lb/3.32 lb   4.00 lb/4.00 lb  4.29 lb/3.32 lb  4.00 lb/3.43 lb
Deli Ham...5.99/7.99  4.99/5.99   4.99/7.99   3.99/5.99  4.99/7.99  4.99/4.99
Deli Provolone...7.99/8.99  4.99/8.99   5.99/8.99   5.99/7.99  5.99/5.99  5.99/7.99
Frozen Pizza...4.49/4.99  5.00/3.33   5.00/3.33   4.00/5.00  5.00/5.00  4.49/3.33
Ice Cream...3.00/3.00  2.50/3.00   3.50/3.00   2.50/3.33  3.75/3.00  2.50/3.00
Frozen Broccoli...1.88/1.50  2.19/2.00    2.09/1.25   2.15/1.59  1.33/1.25  1.33/1.50
Soda....4.99/4.00  4.00/4.00   3.66/3.25   4.00/3.00  4.99/3.67  3.50/4.00
Chips....3.00/3.00  3.00/2.50   2.15/2.15   1.88/2.15  3.50/2.00  2.15/2.15


Now let's pick out our "Rock Bottom Prices".
Go through each item's weekly prices and find the lowest price for each item and when it occurred.


Ground Beef...............2.28 WEEK 1/STORE 1
Chuck Roast....2.99 2.99 WEEK 2,5/STORE 1
Hot Dogs....................3.00  WEEK 3/STORE 2
Pork............................1.99 WEEK 5/STORE 1
Bacon..............2.98 2.98 WEEK 1, 4/STORE 1
Chicken Breast........... .99 WEEK 6/STORE 1
Chicken Whole........... .78 WEEK 1/STORE 1
Salmon.......... 6.99 6.99 WEEK 4,5/STORE 1
Cheese.......................1.50 WEEK 5/STORE 1
Butter.............2.50/2.50   WEEK 3/STORE 1,2
Eggs.......................... 1.25 WEEK 4/STORE 1
Carrots................ .75  .75 WEEK 2,5/STORE 1
Potatoes......................... .94 WEEK 4/STORE 1
Celery.....1.50 1.49/1.50 WEEK 3,4/STORE 2,1,2
Onion.............................. .49 WEEK 1/STORE 1
Salad Greens....1.85 1.85 1.85 1.85 WEEK 2-5/STORE 2
Pasta.................................. .88 WEEK 1/STORE 1
Spaghetti Sauce................. .88 WEEK 1/STORE 1
Coffee...........................4.16 lb WEEK 2/STORE 2
Soup Tomato...................... .50 WEEK 3/STORE 1
Soup Cream.....75 .75 .75  WEEK 1,3,4/STORE 2
Flour......................................2.00 WEEK 3/STORE 1
Sugar..... 2.50  2.50 2.50 WEEK 3,5,6/STORE 1,1,2
Brown Sugar...1.69 1.69 1.69 1.69 1.69 1.69 WEEK 1-6/STORE 2
Honey................3.32 lb  3.32 lb  WEEK 3,5/STORE 2
Deli Ham.............................. 3.99 WEEK 4/STORE 1
Deli Provolone......................4.99 WEEK 2/STORE 1
Frozen Pizza...3.33  3.33  3.33 WEEK 2,3,6/STORE 2
Ice Cream...2.50  2.50  2.50 WEEK 2,4,6/STORE 1
Frozen Broccoli...1.25 1.25  WEEK 3,5/STORE 2
Soda........................3.00 WEEK 4/STORE 2
Chips.......................1.88 WEEK 4/STORE 1

My data tells me that only 9 items were ever less expensive at Store #2.
Going further, 3 items were equally cheap at both stores on different or the same week(s).
And a full 20 of my 30 items were less expensive at Store #1.
So if for whatever reason I can only get to 1 grocery store during any given week, in general, I am better off making the trip to Store #1, rather than Store #2.

This information, that Store #1 is lower on prices for things I buy on average than Store #2 threw me for a loop!  Store #1 is a local Shursave affiliated market.  Physically the store is tiny, with 5 aisles and a very limited selection of brands.  It's what you would call a neighborhood market.  Store #2 is part of the Weis grocery chain, which is a regional mega-market.  It's like a Shop-Rite, a Kroger, an Acme, a Publix, a Harris Teeter, a Giant, etc.  It's a large store with all the amenities(fresh fish dept., bakery, pharmacy, etc.), bells and whistles as it were.  One would assume that the bigger market with all those choices and extras would offer lower prices, huh?  I guess because they probably have unprofitable extras to keep customers shopping there, and all the extra bills(electricity and rent for the much bigger space as well as many more employees to pay), the customer ends up paying for it all in higher food prices.
Just goes to show that more choices and bigger stores aren't always good for the customers bottom line.

Now let's take that last list and remove the Week/Store information from it.....


Ground Beef........2.28 lb
Chuck Roast......2.99 lb
Hot Dogs.............3.00 

Pork....................1.99 lb
Bacon.................2.98 lb
Chicken Breast.......99 lb

Chicken Whole.......78 lb
Salmon.................6.99 lb
Cheese..................1.50 8oz
Butter.................2.50 lb
Eggs......................1.25 dzn

Carrots.................75 lb

Potatoes................ .94  5lb

Celery................1.50 bunch

Onion.................... .49 1lb
Salad Greens......1.85 bag

Pasta...................... .88 1lb
Spaghetti Sauce....... .88 can/jar
Coffee......................4.16 lb

Soup Tomato............ .50

Soup Cream...............75

Flour....................2.00 5lb

Sugar................. 2.50 4lb

Brown Sugar.......1.69 2lb
Honey...................3.32 lb 

Deli Ham.............3.99 lb

Deli Provolone.....4.99 lb

Frozen Pizza..........3.33

Ice Cream..............2.50

Frozen Broccoli.....1.25

Soda................3.00 12pk

Chips....................1.88 bag

These are my current ROCK BOTTOM PRICES for these items. *From here on out I will abbreviate ROCK BOTTOM PRICE as RBP.
These are the prices at which I will buy these items.  These are the prices at which I will stock up on these items, if I have the room to store them.
I can now take these prices and transfer them into my little notebook.  I take this notebook with me(along with a calculator and a pencil)to the grocery store.  If I see an item I want to buy that is "on sale", I'll refer to my RBP list to see if the item is truly on sale at it's lowest price.  If it is, I buy it.

I can see that I need to amend my new RBP list already, because Store #1 has Butter on sale for $2.00 lb.
So I will change my RBP for Butter and make sure I get up to Store #1 this week and stock up.  Butter can be stored in your freezer for a year or more.  This, along with how much butter I have left in my stockpile and how much we use in a month, will affect my decision on how much butter I will buy this week(unless they have a store limit on how much you can purchase).

If I know a RBP price doesn't come around often, I calculate how much of that item I will buy now(according to how much I have to spend and if I have somewhere to store it at home).  You want to buy enough to get you through to the next time that item goes on the best sale price.

If your data tells you an item goes on sale every 3rd week, then you need to buy enough to last your family 3 weeks.  If your family eats 1 box of spaghetti once a week, that means if spaghetti goes on sale every 3rd week, you need to buy 3 boxes of spaghetti when it's on sale to avoid buying it when it's not on best sale price.
Now if you know that your best buy price is .88¢ on spaghetti and you go to the store one week and they are having a special (loss leader or clearance) sale on a brand of spaghetti so that it's .50¢ a box that week, knowing that the best price is .88¢, you instantly know that .50¢ a box is a "one of a kind" special deal and you should stock up according to how much space you have to store boxes of spaghetti, how much extra cash you have in your food budget to pay for extra spaghetti and how much spaghetti your family will consume before the "use by" date on the boxes(though most items can be used well after the "use by" date).

For me personally, if my family ate 1 box of spaghetti per week and the RBP for this item came around every 3rd week, I would buy 4-5 boxes of spaghetti when it was RBP.  Since I have the space for an extra couple of boxes of spaghetti, I'd buy 1 or 2 extra at the RBP.  Pasta is good to have on hand anyway and you never know when you may need an extra box(for trying a new recipe or having unexpected company to dinner and you need to stretch the meal, etc.).
Now if I hit a .50¢ a box one time deal,depending on the "use by" dates, I'd buy 20 boxes.  I probably would be tempted to buy MORE than that but, boxes of pasta take up a fair amount of room and unless you store in airtight buckets, grains can fall pray to weevils as well as mice if you are storing your foodstuffs in a garage or basement.

Now that you have the RBP for the store you shop at most(or a couple of stores), it's time to go see if you can find a lower RBP at other stores you may shop at also.
If you have a produce market, a discount food outlet, a restaurant supply store, an ethnic food store, a bulk foods store, a warehouse store, etc., that you either shop at already or would go to, check their prices out on items you purchase on a regular basis.  If you find only 1 item that's lower in price, it's still may be worth it.
Say you find that spices at the bulk food store are much cheaper than at any other store.  The only thing is that it's quite a distance to drive and you can't be traveling there every week, because if you're using lots of gas, there goes your savings on the food!  So you figure out how often is worth it to you to go to that store.......once a month, once every 3 months or longer?  Pick how often and then calculate how much of every spice you would probably go through during that interval(and throw in a bit more just in case so you don't run out too soon).  Now you have your list and amounts to buy so go figure how much money you need for this trip.  Once you have the funds, go stock up on your spices.  Now you don't need to worry about finding a deal at the grocery store and buying spices for a month, 3 months or longer.

Now that you have your RBP for 30 items, you can add as many items to your price list as you want.
Just add a new item to your Price List and on your next grocery trip, mark down(IN PENCIL)what the price is this week.
Every week you go back to the store, if the price is lower than the price you had recorded, erase it and mark the new lower price.  After 6 weeks or so of doing this, you'll have your RBP for this new item on your Price List.

Now, a word about maintaining your Price Book.
Like any tool, it won't be worth anything if you don't maintain it.
We live in a country with a fairly volatile economy.  Weather affects food prices.  Energy prices affect food prices.  Government regulations affect food prices.  We are plagued by pretty aggressive inflation currently.  So while those RBP in your Price Book are valid today, what goes on in our world affects those prices.
Every few months you need to take out your Price Book and go over your buy prices.
An example, my RBP for whole chickens use to be .69¢ lb.  About 4 months ago, I noticed that I hadn't seen that price for whole chickens for at least 2 months(since August).  At that point my new RBP became .79¢ lb. because that was the lowest price I had found for it since August.
I had to update my buy price for whole chickens in November because sadly, the days of .69¢ lb. chicken around here were gone.
Of course if I see whole chicken for less than .79¢ lb. again I will happily stock my freezer with it! 8-)
But my Price Book got updated.


I'll stop here for now as I feel this is getting quite boring and dry.
If anyone has an questions about Price Booking or How To Save at the Grocery Store in general, please leave questions in the comments or email me directly and I'll be happy to cover what is on your mind.

Sluggy







Thursday, February 21, 2013

Working the Price Book Data.....Part 1


It's time to make some sense of all this data.
Here are the 6 weeks of grocery store prices....


Ground Beef...2.28/3.69  3.79/3.99   2.79/2.99   2.49/3.89  3.49/2.99  2.79/3.99
Chuck Roast....3.99/3.99  2.99/3.99     3.79/3.79   3.99/5.29  2.99/3.99  3.99/3.99
Hot Dogs....4.99/5.99  4.99/5.99    4.99/3.00   5.39/3.50  3.99/5.99  5.39/5.99
Pork....3.99/3.00  3.99/2.99   3.49/2.99   2.99/3.69  1.99/2.49  3.49/3.69
Bacon....2.98/3.50  3.99/3.50   3.99/3.00   2.98/4.00  3.50/3.49  3.99/3.50
Chicken Breast....2.99/3.09  2.99/3.49    2.99/3.99   1.89/3.29  2.99/3.19  .99/3.29
Chicken Whole.... .78/1.69  1.39/1.89    1.59/1.49   1.59/1.79  1.29/1.69  1.59/1.69
Salmon....10.00/7.99  0.00/7.99   9.99/7.99   6.99/7.99  6.99/7.99  11.16/7.99
Cheese....1.77/2.99  2.00/2.00    1.75/2.00   1.66/2.00  1.50/3.00  2.00/2.50
Butter.....3.00/3.50  3.49/3.98    2.50/2.50   3.00/3.00  3.49/3.50  3.00/3.50
Eggs....1.93/1.50  1.79/1.89     1.83/1.53   1.25/1.99  2.09/1.99  2.09/1.99
Carrots.... .90/1.00  .75/1.29    .90/1.69   .90/1.00  .75/.78  .99/1.00
Potatoes....1.48/2.50  2.99/2.99  1.50/2.00   .94/2.50  2.00/3.99  2.99/2.50
Celery.....1.69/2.59  1.99/1.89    2.99/1.50   1.49/1.50  1.99/2.50  1.99/2.59
Onion..... .49/.75  1.69/1.00  .59/1.69   1.69/.75  1.25/1.99  1.29/1.50
Salad Greens....2.50/1.95  2.50/1.85   2.50/1.85   1.99/1.85  2.50/1.85  2.50/2.50
Pasta..... .88/1.00  1.00/1.00   1.00/1.00   1.25/1.25  1.00/1.00  1.00/1.00
Spaghetti Sauce.... .88/1.00  1.33/1.25    1.50/2.00   1.66/1.50  1.00/1.25  1.00/1.25
Coffee....5.65 lb/5.12 lb  5.65 lb/4.16 lb   (4.00)5.65/4.85*   4.32/4.80  5.65/4.80  3.87/4.35
Soup Tomato...1.05/.75  1.05/1.00   .50/.69   .79/.69  1.05/.75  .79/1.00
Soup Cream....1.00/.75  1.29/1.39    .99/.75   .99/.75  .80/.99  .99/1.00
Flour.....2.19/2.19  2.19/2.19   2.00/2.19   2.19/2.19  2.19/2.19  2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69   2.69/2.69   2.50/2.69   2.69/2.69  2.50/2.69  2.89/2.50
Brown Sugar...1.89/1.69  1.89/1.69    1.89/1.69   1.89/1.69  1.89/1.69  1.89/1.69
Honey.....4.00 lb/3.45 lb  4.00 lb/3.45 lb    4.00 lb/3.32 lb   4.00 lb/4.00 lb  4.29 lb/3.32 lb  4.00 lb/3.43 lb
Deli Ham...5.99/7.99  4.99/5.99   4.99/7.99   3.99/5.99  4.99/7.99  4.99/4.99
Deli Provolone...7.99/8.99  4.99/8.99   5.99/8.99   5.99/7.99  5.99/5.99  5.99/7.99
Frozen Pizza...4.49/4.99  5.00/3.33   5.00/3.33   4.00/5.00  5.00/5.00  4.49/3.33
Ice Cream...3.00/3.00  2.50/3.00   3.50/3.00   2.50/3.33  3.75/3.00  2.50/3.00
Frozen Broccoli...1.88/1.50  2.19/2.00    2.09/1.25   2.15/1.59  1.33/1.25  1.33/1.50
Soda....4.99/4.00  4.00/4.00   3.66/3.25   4.00/3.00  4.99/3.67  3.50/4.00
Chips....3.00/3.00  3.00/2.50   2.15/2.15   1.88/2.15  3.50/2.00  2.15/2.15

That's a whole lot of numbers, isn't it?
Let's start breaking this down into manageable bits.

You'll notice that with some items, the prices changed every week or so, and with other items, they stayed the same for most of the last 6 weeks.

Let's look at those items that didn't vary much in price first.

These would be the FLOUR, both REGULAR CANE SUGAR and BROWN SUGAR.

Flour.....2.19/2.19  2.19/2.19   2.00/2.19   2.19/2.19  2.19/2.19  2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69   2.69/2.69   2.50/2.69   2.69/2.69  2.50/2.69  2.89/2.50
Brown Sugar...1.89/1.69  1.89/1.69    1.89/1.69   1.89/1.69  1.89/1.69  1.89/1.69


The flour went on sale at only Store #1, during Week 3.  It didn't go on sale at Store #2 during this cycle.

The cane sugar went on sale 2 weeks(Week 3 & 5)but only at Store #1.  The cane sugar went on sale at Store #2 during Week 6.

The brown sugar stayed the same price at both store for all 6 Weeks.  But you will notice that it is always .20¢ cheaper at Store #2.

So what conclusions can we draw from this information?
1-These items rarely go on sale so they are items you want to buy ahead when you do find them on sale, but only according to your needs.  If you only use 1 bag of flour every 3 months, don't go wild and buy 10 bags.  Baking goods tend to go on sale around the "big" Holidays--Christmas, Thanksgiving and Easter.  Easter is coming up so think about buying enough flour/sugar/yeast/baking soda and powders to get you to Thanksgiving, IF you have the storage space and IF you find it for a low price.
2- The flour has very low price volatility so you need not worry about finding the rock bottom price in the cycle as much.  If you use flour often(do a lot of baking, bread making), it might be wiser to figure how much you use and check out a resource where you might get it cheaper in bulk--like a warehouse store, a bulk food store or a restaurant supply store.  If you just use flour in regular "home" cooking(for sauces and the stray thickening agent), it might be just as good to buy it at the grocery store, catch the buy price and do a little stocking up on it.
3-On the cane sugar, if the data were to continue as it has, you would see a price drop at Store #1 during a week or two and then a price drop at Store #2 in the following week or so.  During a 6 week cycle,this means you would have more than 1 chance to pick this item up at lowest price.
4-The brown sugar also has very low price volatility and is always priced lower at Store #2, therefore I should always buy this item at Store #2 for a lower price.   Since I  know this price is lower at Store #2, I can now go to other grocery outlets and price out their brown sugar.  I would try Aldi and Sav-A-Lot(which have lower price points)and the Restaurant Outlet(I'd have to buy larger bags but it would be lower priced per lb.), If I find it cheaper than $1.69 2lb. bag, you know that's your buy price.
5-Now look again at the cane sugar price in Week 6.  Do you see that Store #1 has INCREASED it's price on the item?  The reg. price was $2.69 and now it's $2.89.  I will be interested to see if Store #2 increases it's reg. price this week, as stores in my tiny town tend to mirror each others prices.


In conclusion, I know my buy price on flour is $2.00 or less, on cane sugar is $2.50(or less if I can get a name brand with a coupon for lower), and on brown sugar $1.69(or less)but ONLY at Store #2(unless I see it for less at Store #1).

Now let's look at Cheese--
Cheese....1.77/2.99  2.00/2.00    1.75/2.00   1.66/2.00  1.50/3.00  2.00/2.50
The lowest price was $1.50(Store #1), the highest price was $3.00(Store #2).  That's a $1.49 difference for 8 oz. of cheese!  You will notice that Store #1 always had the lowest(or the same)price as Store #2.
The lowest price in the cycle was during our Week #5, so I should look to pick up 6 week's worth of cheese in about 4 weeks from now and/or when it goes down to $1.50 a bag again.  And unless Store #2 has a big loss leader with cheese in the next 4 weeks, I'll find the cheese buy price at Store #1.

Now let's look at Deli Ham-- 
Deli Ham...5.99/7.99  4.99/5.99   4.99/7.99   3.99/5.99  4.99/7.99  4.99/4.99
The first thing I noticed was Store #2......the reg. price was $7.99 and they brought the price down every other week $2-$3.
At Store #1, if the pattern holds, the price of Deli Ham this week should be $5.99.  I had Daughter check and it IS $5.99 this week. lol  But there is a different Deli Ham there this week that is $4.99. ;-)
At any rate, the Deli Ham is always less at Store #1, so I'll look to buy it there and at the $3.99 price, which I anticipate should be back in 2-3 weeks.

Now let's look at Ground Beef--
Ground Beef...2.28/3.69  3.79/3.99   2.79/2.99   2.49/3.89  3.49/2.99  2.79/3.99 
Meats are generally the most volatile prices in the grocery store.  They use meat as a loss leader to get you into the store and hope you buy lots of other things at not so great prices.

You will notice that every week, except for 1(Week 5), Store #1 was less expensive than Store #2.  There was a $1.71 spread in price on this item from the highest to the lowest price!

If you had bought 1 lb. of ground beef each week at these 2 Stores, you would have spent $17.63 at Store #1 and $21.54 at Store #2.  That's a difference of $3.91 just buying it every week at 1 store rather than the other.  Not even buying ahead, you would have saved money buying on demand at Store #1.

Now if you have bought 6 week's worth of ground beef(6lbs.)ahead at the lowest price in the cycle(Week #1 at Store #1), and freezing 5lbs. of it for the coming weeks, you would have spent $13.68....that's an additional savings of $3.95 over $17.63.

So take your pick.....
Spend $21.54, $17.63 or $13.68 and get the same exact items in the same exact amounts.

You saved money buying at the less expensive price weekly and you saved the most buying at the lowest price ahead.
Savings $3.95 may not seem like much, but that's just 1 item on your shopping list.  Mulitply saving $1 here or $.20¢ there for every item on your shopping list and it adds up quickly!

More later.....

Sluggy

Sunday, February 17, 2013

6th Week of Price Book Data Added

Just adding in the last week of Data for the Price Book.
I'll be back to this list during the upcoming week to talk about how to use all this information to spend less money on food.
Stay tuned!


Ground Beef...2.28/3.69  3.79/3.99   2.79/2.99   2.49/3.89  3.49/2.99  2.79/3.99
Chuck Roast....3.99/3.99  2.99/3.99     3.79/3.79   3.99/5.29  2.99/3.99  3.99/3.99
Hot Dogs....4.99/5.99  4.99/5.99    4.99/3.00   5.39/3.50  3.99/5.99  5.39/5.99
Pork....3.99/3.00  3.99/2.99   3.49/2.99   2.99/3.69  1.99/2.49  3.49/3.69
Bacon....2.98/3.50  3.99/3.50   3.99/3.00   2.98/4.00  3.50/3.49  3.99/3.50
Chicken Breast....2.99/3.09  2.99/3.49    2.99/3.99   1.89/3.29  2.99/3.19  .99/3.29
Chicken Whole.... .78/1.69  1.39/1.89    1.59/1.49   1.59/1.79  1.29/1.69  1.59/1.69
Salmon....10.00/7.99  0.00/7.99   9.99/7.99   6.99/7.99  6.99/7.99  11.16/7.99
Cheese....1.77/2.99  2.00/2.00    1.75/2.00   1.66/2.00  1.50/3.00  2.00/2.50
Butter.....3.00/3.50  3.49/3.98    2.50/2.50   3.00/3.00  3.49/3.50  3.00/3.50
Eggs....1.93/1.50  1.79/1.89     1.83/1.53   1.25/1.99  2.09/1.99  2.09/1.99
Carrots.... .90/1.00  .75/1.29    .90/1.69   .90/1.00  .75/.78  .99/1.00
Potatoes....1.48/2.50  2.99/2.99  1.50/2.00   .94/2.50  2.00/3.99  2.99/2.50
Celery.....1.69/2.59  1.99/1.89    2.99/1.50   1.49/1.50  1.99/2.50  1.99/2.59
Onion..... .49/.75  1.69/1.00  .59/1.69   1.69/.75  1.25/1.99  1.29/1.50
Salad Greens....2.50/1.95  2.50/1.85   2.50/1.85   1.99/1.85  2.50/1.85  2.50/2.50
Pasta..... .88/1.00  1.00/1.00   1.00/1.00   1.25/1.25  1.00/1.00  1.00/1.00
Spaghetti Sauce.... .88/1.00  1.33/1.25    1.50/2.00   1.66/1.50  1.00/1.25  1.00/1.25
Coffee....5.65 lb/5.12 lb  5.65 lb/4.16 lb   (4.00)5.65/4.85*   4.32/4.80  5.65/4.80  3.87/4.35
Soup Tomato...1.05/.75  1.05/1.00   .50/.69   .79/.69  1.05/.75  .79/1.00
Soup Cream....1.00/.75  1.29/1.39    .99/.75   .99/.75  .80/.99  .99/1.00
Flour.....2.19/2.19  2.19/2.19   2.00/2.19   2.19/2.19  2.19/2.19  2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69   2.69/2.69   2.50/2.69   2.69/2.69  2.50/2.69  2.89/2.50
Brown Sugar...1.89/1.69  1.89/1.69    1.89/1.69   1.89/1.69  1.89/1.69  1.89/1.69
Honey.....4.00 lb/3.45 lb  4.00 lb/3.45 lb    4.00 lb/3.32 lb   4.00 lb/4.00 lb  4.29 lb/3.32 lb  4.00 lb/3.43 lb
Deli Ham...5.99/7.99  4.99/5.99   4.99/7.99   3.99/5.99  4.99/7.99  4.99/4.99
Deli Provolone...7.99/8.99  4.99/8.99   5.99/8.99   5.99/7.99  5.99/5.99  5.99/7.99
Frozen Pizza...4.49/4.99  5.00/3.33   5.00/3.33   4.00/5.00  5.00/5.00  4.49/3.33
Ice Cream...3.00/3.00  2.50/3.00   3.50/3.00   2.50/3.33  3.75/3.00  2.50/3.00
Frozen Broccoli...1.88/1.50  2.19/2.00    2.09/1.25   2.15/1.59  1.33/1.25  1.33/1.50
Soda....4.99/4.00  4.00/4.00   3.66/3.25   4.00/3.00  4.99/3.67  3.50/4.00
Chips....3.00/3.00  3.00/2.50   2.15/2.15   1.88/2.15  3.50/2.00  2.15/2.15



Sluggy