Showing posts with label buy at rock bottom price to save money. Show all posts
Showing posts with label buy at rock bottom price to save money. Show all posts

Sunday, September 1, 2013

AUGUST 2013 Budget Results......Food & Toiletries Spending


Here are my FOOD BUDGET spending totals for AUGUST 2013.

I have posted August's totals on the Total Grocery Savings for 2013 Page located HERE and have updated the Yearly Totals there.
I am listing subtotals for each store I purchased from in August.  If you aren't interested in that much detail, just skip to the bottom for the Totals Summary.

My spending includes Food, Toiletries/HBA, Pet Supplies, Cleaning Products, Paper Goods & tax where applicable. We are a family of 5(3+ at home this month)& 2 dogs. No kids under 17.
******************

BREAD OUTLET
OOP  $4.00
Value  $11.67
Savings  65.72%

BERGER'S FARM MARKET
OOP  $9.00
Value  $15.00
Savings  40%

DOLLAR GENERAL
OOP  $32.86
Qs/Ads  $7.70
Value  $40.56
Savings  19%

MAINE SOURCE(restaurant supply)
OOP  $28.57
Value  $44.81
Savings  36.24 %

OLLIE'S
OOP  $24.47
Value  $36.60
Savings  33.15%
 
SHURSAVE STORES(small local independent affiliated stores)
OOP  $27.48
Qs/Ads  $33.07
Value  $5.59
Savings  16.90%

WEIS MARKETS
OOP  $225.48
Qs/Ads  $147.36
Value  $372.84
Savings  39.52%

I am no longer adding my rebates received into my food budget directly. I will use them on food on occasion and will note that when used.  I will keep track of rebates/gift cards/certs received here as before however.

REBATE CHECKS RECEIVED IN August.....$0.00 (Last month's $35 rebate received was given to #2 Son to use for groceries while we were away.)
GIFT CARDS and CERTIFICATES....$0
TOTAL Value of Cash/Store Checks/Gift Card Rebates Received...$0.00

COUPONS and FREEBIES
Zero

*********************
My best 3 Store Savings Totals were the Bread Outlet at  65.72%, Berger's Farmstand at 40%, Weis PMITA Markets at 39.52%.  I food/toiletries shopped at 7 different stores this past month.


TOTAL Out of Pocket........$391.86
TOTAL Coupons & Store Sales Savings...$202.69
TOTAL Value of Items Purchased............$594.55
TOTAL Savings of...................................34.10%

This closes out the August food/toiletries spending.

THOUGHTS & COMMENTS for this month.....

I went into August with $300 budgeted for food/toiletries for the month and was going to shift the last $100 into the Vacation budget for extra spending money.  Well that would have worked out fine, except I spend $108.48 on the 29th, after we got home, at the grocery store.  Ugh.  I could have waited 3 days and spent that $ on the September food budget but no, I had to go and screw that all up.

So instead of taking $100 less out of savings to cover the miscellaneous spending on vacation, the whole thing comes out of savings.  I am not too concerned by this, since we have the extra money in savings to cover whatever we spent.  It would have been nice though to finish out August with $100 less in food spending. 8-(

So going back to my $400 food budget, I ended the month with $8.14 leftover.  And that includes $40 in cash given to #2 Son to use for food while we were on vacation(plus the $35 from the rebate check we received last month).
 
I did NO Rite-Aid shopping last month again.  In fact, I gave away about 3 bags of toiletries while on vacation plus another box of toiletries/HBA in July for a blog giveaway.

While spending $400 in August on food/toiletries is good, considering we ate out for 11 days of the 31, that puts our daily food spending a bit higher than I like to see.  30 days for $400 comes to about $13.33 a day, while 20 days for $400 comes to $20 a day for food.
 
Looking ahead to September---We don't have any parties or special meals going on this month except for a Family Reunion at the end of the month and we aren't bringing/making any food for that.  We will need to eat-out a few meals.  The Labor day cook-out/sort of,  I already have the food bought and paid for that.   We are going to try to stay out of restaurants/fast food/take-out meals in September and eat home cooked only.  I need to drop these 3 pounds I picked up last month by eating restaurant food on vacation.  Meals this month will be back to reduced sodium and fresh seasonal veggies and cheap.

 
And here is the run down of my Food & Toiletries Spending for 2013 so far this year--
 
2013 Total Saved $2,032.80

2013 Yearly Total Value of Items  $4,990.08

2013 Yearly Total Spent $2,957.28

2013 Yearly Savings Total of  40.74%
 
In August, total savings percentage for the year has gone DOWN .89% over July's total of 41.63% to 40.74%.  So we saw a slight decrease in our savings rate on food/toiletries spending for the year.
We are holding steady in the 40%s.
Works for me! 8-)
 
How much did you spend on food in August?
 
Sluggy

Friday, February 22, 2013

Price Book Data.....Part 2

More on the Price Book numbers......


Ground Beef...2.28/3.69  3.79/3.99   2.79/2.99   2.49/3.89  3.49/2.99  2.79/3.99
Chuck Roast....3.99/3.99  2.99/3.99     3.79/3.79   3.99/5.29  2.99/3.99  3.99/3.99
Hot Dogs....4.99/5.99  4.99/5.99    4.99/3.00   5.39/3.50  3.99/5.99  5.39/5.99
Pork....3.99/3.00  3.99/2.99   3.49/2.99   2.99/3.69  1.99/2.49  3.49/3.69
Bacon....2.98/3.50  3.99/3.50   3.99/3.00   2.98/4.00  3.50/3.49  3.99/3.50
Chicken Breast....2.99/3.09  2.99/3.49    2.99/3.99   1.89/3.29  2.99/3.19  .99/3.29
Chicken Whole.... .78/1.69  1.39/1.89    1.59/1.49   1.59/1.79  1.29/1.69  1.59/1.69
Salmon....10.00/7.99  0.00/7.99   9.99/7.99   6.99/7.99  6.99/7.99  11.16/7.99
Cheese....1.77/2.99  2.00/2.00    1.75/2.00   1.66/2.00  1.50/3.00  2.00/2.50
Butter.....3.00/3.50  3.49/3.98    2.50/2.50   3.00/3.00  3.49/3.50  3.00/3.50
Eggs....1.93/1.50  1.79/1.89     1.83/1.53   1.25/1.99  2.09/1.99  2.09/1.99
Carrots.... .90/1.00  .75/1.29    .90/1.69   .90/1.00  .75/.78  .99/1.00
Potatoes....1.48/2.50  2.99/2.99  1.50/2.00   .94/2.50  2.00/3.99  2.99/2.50
Celery.....1.69/2.59  1.99/1.89    2.99/1.50   1.49/1.50  1.99/2.50  1.99/2.59
Onion..... .49/.75  1.69/1.00  .59/1.69   1.69/.75  1.25/1.99  1.29/1.50
Salad Greens....2.50/1.95  2.50/1.85   2.50/1.85   1.99/1.85  2.50/1.85  2.50/2.50
Pasta..... .88/1.00  1.00/1.00   1.00/1.00   1.25/1.25  1.00/1.00  1.00/1.00
Spaghetti Sauce.... .88/1.00  1.33/1.25    1.50/2.00   1.66/1.50  1.00/1.25  1.00/1.25
Coffee....5.65 lb/5.12 lb  5.65 lb/4.16 lb   (4.00)5.65/4.85*   4.32/4.80  5.65/4.80  3.87/4.35
Soup Tomato...1.05/.75  1.05/1.00   .50/.69   .79/.69  1.05/.75  .79/1.00
Soup Cream....1.00/.75  1.29/1.39    .99/.75   .99/.75  .80/.99  .99/1.00
Flour.....2.19/2.19  2.19/2.19   2.00/2.19   2.19/2.19  2.19/2.19  2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69   2.69/2.69   2.50/2.69   2.69/2.69  2.50/2.69  2.89/2.50
Brown Sugar...1.89/1.69  1.89/1.69    1.89/1.69   1.89/1.69  1.89/1.69  1.89/1.69
Honey.....4.00 lb/3.45 lb  4.00 lb/3.45 lb    4.00 lb/3.32 lb   4.00 lb/4.00 lb  4.29 lb/3.32 lb  4.00 lb/3.43 lb
Deli Ham...5.99/7.99  4.99/5.99   4.99/7.99   3.99/5.99  4.99/7.99  4.99/4.99
Deli Provolone...7.99/8.99  4.99/8.99   5.99/8.99   5.99/7.99  5.99/5.99  5.99/7.99
Frozen Pizza...4.49/4.99  5.00/3.33   5.00/3.33   4.00/5.00  5.00/5.00  4.49/3.33
Ice Cream...3.00/3.00  2.50/3.00   3.50/3.00   2.50/3.33  3.75/3.00  2.50/3.00
Frozen Broccoli...1.88/1.50  2.19/2.00    2.09/1.25   2.15/1.59  1.33/1.25  1.33/1.50
Soda....4.99/4.00  4.00/4.00   3.66/3.25   4.00/3.00  4.99/3.67  3.50/4.00
Chips....3.00/3.00  3.00/2.50   2.15/2.15   1.88/2.15  3.50/2.00  2.15/2.15


Now let's pick out our "Rock Bottom Prices".
Go through each item's weekly prices and find the lowest price for each item and when it occurred.


Ground Beef...............2.28 WEEK 1/STORE 1
Chuck Roast....2.99 2.99 WEEK 2,5/STORE 1
Hot Dogs....................3.00  WEEK 3/STORE 2
Pork............................1.99 WEEK 5/STORE 1
Bacon..............2.98 2.98 WEEK 1, 4/STORE 1
Chicken Breast........... .99 WEEK 6/STORE 1
Chicken Whole........... .78 WEEK 1/STORE 1
Salmon.......... 6.99 6.99 WEEK 4,5/STORE 1
Cheese.......................1.50 WEEK 5/STORE 1
Butter.............2.50/2.50   WEEK 3/STORE 1,2
Eggs.......................... 1.25 WEEK 4/STORE 1
Carrots................ .75  .75 WEEK 2,5/STORE 1
Potatoes......................... .94 WEEK 4/STORE 1
Celery.....1.50 1.49/1.50 WEEK 3,4/STORE 2,1,2
Onion.............................. .49 WEEK 1/STORE 1
Salad Greens....1.85 1.85 1.85 1.85 WEEK 2-5/STORE 2
Pasta.................................. .88 WEEK 1/STORE 1
Spaghetti Sauce................. .88 WEEK 1/STORE 1
Coffee...........................4.16 lb WEEK 2/STORE 2
Soup Tomato...................... .50 WEEK 3/STORE 1
Soup Cream.....75 .75 .75  WEEK 1,3,4/STORE 2
Flour......................................2.00 WEEK 3/STORE 1
Sugar..... 2.50  2.50 2.50 WEEK 3,5,6/STORE 1,1,2
Brown Sugar...1.69 1.69 1.69 1.69 1.69 1.69 WEEK 1-6/STORE 2
Honey................3.32 lb  3.32 lb  WEEK 3,5/STORE 2
Deli Ham.............................. 3.99 WEEK 4/STORE 1
Deli Provolone......................4.99 WEEK 2/STORE 1
Frozen Pizza...3.33  3.33  3.33 WEEK 2,3,6/STORE 2
Ice Cream...2.50  2.50  2.50 WEEK 2,4,6/STORE 1
Frozen Broccoli...1.25 1.25  WEEK 3,5/STORE 2
Soda........................3.00 WEEK 4/STORE 2
Chips.......................1.88 WEEK 4/STORE 1

My data tells me that only 9 items were ever less expensive at Store #2.
Going further, 3 items were equally cheap at both stores on different or the same week(s).
And a full 20 of my 30 items were less expensive at Store #1.
So if for whatever reason I can only get to 1 grocery store during any given week, in general, I am better off making the trip to Store #1, rather than Store #2.

This information, that Store #1 is lower on prices for things I buy on average than Store #2 threw me for a loop!  Store #1 is a local Shursave affiliated market.  Physically the store is tiny, with 5 aisles and a very limited selection of brands.  It's what you would call a neighborhood market.  Store #2 is part of the Weis grocery chain, which is a regional mega-market.  It's like a Shop-Rite, a Kroger, an Acme, a Publix, a Harris Teeter, a Giant, etc.  It's a large store with all the amenities(fresh fish dept., bakery, pharmacy, etc.), bells and whistles as it were.  One would assume that the bigger market with all those choices and extras would offer lower prices, huh?  I guess because they probably have unprofitable extras to keep customers shopping there, and all the extra bills(electricity and rent for the much bigger space as well as many more employees to pay), the customer ends up paying for it all in higher food prices.
Just goes to show that more choices and bigger stores aren't always good for the customers bottom line.

Now let's take that last list and remove the Week/Store information from it.....


Ground Beef........2.28 lb
Chuck Roast......2.99 lb
Hot Dogs.............3.00 

Pork....................1.99 lb
Bacon.................2.98 lb
Chicken Breast.......99 lb

Chicken Whole.......78 lb
Salmon.................6.99 lb
Cheese..................1.50 8oz
Butter.................2.50 lb
Eggs......................1.25 dzn

Carrots.................75 lb

Potatoes................ .94  5lb

Celery................1.50 bunch

Onion.................... .49 1lb
Salad Greens......1.85 bag

Pasta...................... .88 1lb
Spaghetti Sauce....... .88 can/jar
Coffee......................4.16 lb

Soup Tomato............ .50

Soup Cream...............75

Flour....................2.00 5lb

Sugar................. 2.50 4lb

Brown Sugar.......1.69 2lb
Honey...................3.32 lb 

Deli Ham.............3.99 lb

Deli Provolone.....4.99 lb

Frozen Pizza..........3.33

Ice Cream..............2.50

Frozen Broccoli.....1.25

Soda................3.00 12pk

Chips....................1.88 bag

These are my current ROCK BOTTOM PRICES for these items. *From here on out I will abbreviate ROCK BOTTOM PRICE as RBP.
These are the prices at which I will buy these items.  These are the prices at which I will stock up on these items, if I have the room to store them.
I can now take these prices and transfer them into my little notebook.  I take this notebook with me(along with a calculator and a pencil)to the grocery store.  If I see an item I want to buy that is "on sale", I'll refer to my RBP list to see if the item is truly on sale at it's lowest price.  If it is, I buy it.

I can see that I need to amend my new RBP list already, because Store #1 has Butter on sale for $2.00 lb.
So I will change my RBP for Butter and make sure I get up to Store #1 this week and stock up.  Butter can be stored in your freezer for a year or more.  This, along with how much butter I have left in my stockpile and how much we use in a month, will affect my decision on how much butter I will buy this week(unless they have a store limit on how much you can purchase).

If I know a RBP price doesn't come around often, I calculate how much of that item I will buy now(according to how much I have to spend and if I have somewhere to store it at home).  You want to buy enough to get you through to the next time that item goes on the best sale price.

If your data tells you an item goes on sale every 3rd week, then you need to buy enough to last your family 3 weeks.  If your family eats 1 box of spaghetti once a week, that means if spaghetti goes on sale every 3rd week, you need to buy 3 boxes of spaghetti when it's on sale to avoid buying it when it's not on best sale price.
Now if you know that your best buy price is .88¢ on spaghetti and you go to the store one week and they are having a special (loss leader or clearance) sale on a brand of spaghetti so that it's .50¢ a box that week, knowing that the best price is .88¢, you instantly know that .50¢ a box is a "one of a kind" special deal and you should stock up according to how much space you have to store boxes of spaghetti, how much extra cash you have in your food budget to pay for extra spaghetti and how much spaghetti your family will consume before the "use by" date on the boxes(though most items can be used well after the "use by" date).

For me personally, if my family ate 1 box of spaghetti per week and the RBP for this item came around every 3rd week, I would buy 4-5 boxes of spaghetti when it was RBP.  Since I have the space for an extra couple of boxes of spaghetti, I'd buy 1 or 2 extra at the RBP.  Pasta is good to have on hand anyway and you never know when you may need an extra box(for trying a new recipe or having unexpected company to dinner and you need to stretch the meal, etc.).
Now if I hit a .50¢ a box one time deal,depending on the "use by" dates, I'd buy 20 boxes.  I probably would be tempted to buy MORE than that but, boxes of pasta take up a fair amount of room and unless you store in airtight buckets, grains can fall pray to weevils as well as mice if you are storing your foodstuffs in a garage or basement.

Now that you have the RBP for the store you shop at most(or a couple of stores), it's time to go see if you can find a lower RBP at other stores you may shop at also.
If you have a produce market, a discount food outlet, a restaurant supply store, an ethnic food store, a bulk foods store, a warehouse store, etc., that you either shop at already or would go to, check their prices out on items you purchase on a regular basis.  If you find only 1 item that's lower in price, it's still may be worth it.
Say you find that spices at the bulk food store are much cheaper than at any other store.  The only thing is that it's quite a distance to drive and you can't be traveling there every week, because if you're using lots of gas, there goes your savings on the food!  So you figure out how often is worth it to you to go to that store.......once a month, once every 3 months or longer?  Pick how often and then calculate how much of every spice you would probably go through during that interval(and throw in a bit more just in case so you don't run out too soon).  Now you have your list and amounts to buy so go figure how much money you need for this trip.  Once you have the funds, go stock up on your spices.  Now you don't need to worry about finding a deal at the grocery store and buying spices for a month, 3 months or longer.

Now that you have your RBP for 30 items, you can add as many items to your price list as you want.
Just add a new item to your Price List and on your next grocery trip, mark down(IN PENCIL)what the price is this week.
Every week you go back to the store, if the price is lower than the price you had recorded, erase it and mark the new lower price.  After 6 weeks or so of doing this, you'll have your RBP for this new item on your Price List.

Now, a word about maintaining your Price Book.
Like any tool, it won't be worth anything if you don't maintain it.
We live in a country with a fairly volatile economy.  Weather affects food prices.  Energy prices affect food prices.  Government regulations affect food prices.  We are plagued by pretty aggressive inflation currently.  So while those RBP in your Price Book are valid today, what goes on in our world affects those prices.
Every few months you need to take out your Price Book and go over your buy prices.
An example, my RBP for whole chickens use to be .69¢ lb.  About 4 months ago, I noticed that I hadn't seen that price for whole chickens for at least 2 months(since August).  At that point my new RBP became .79¢ lb. because that was the lowest price I had found for it since August.
I had to update my buy price for whole chickens in November because sadly, the days of .69¢ lb. chicken around here were gone.
Of course if I see whole chicken for less than .79¢ lb. again I will happily stock my freezer with it! 8-)
But my Price Book got updated.


I'll stop here for now as I feel this is getting quite boring and dry.
If anyone has an questions about Price Booking or How To Save at the Grocery Store in general, please leave questions in the comments or email me directly and I'll be happy to cover what is on your mind.

Sluggy







Monday, June 11, 2012

Food spending JUNE Week 1 & Meal Planning June Week 2


Yes, we survived the "Guess Who's Coming to Stay?" Meal Plan Week here at Chez Sluggy.



***********************
I thank you for all your input and concern over my dinner guests and their, dare I say it?.....bizarre/narrow..... food habits.
I asked for some input from said guests and then just cooked what I wanted anyway.
Because that's how Sluggy rolls....lol
And here is the meal plan that actually happened last week.....

SUNDAY--Chinese Take-Out
MONDAY--BLT sandwiches
(These 2 nights were easy, no guests yet!)
TUESDAY--Ham, boxed mac&cheese, yellow squash
WEDNESDAY--Chicken Fajitas
THURSDAY--Dinner Out
FRIDAY--Salmon with Bourbon Maple Glaze, Green Beans, Sweet Potato Fries
(All gone so Sat. was easy too.)
SATURDAY--Steak, Baked Beans, Spinach Salad, Sweet Potato Fries

Company was here from Tuesday to Friday.
I waited to go shopping for the week until company arrived on Tuesday and then I took them to the store with me. 
For Tuesday I pulled leftover ham slices from Easter out of the freezer.  I knew they'd eat boring, bland ham. Their favorite food in the whole world is boxed Mac&cheese.  
Do you see what I am saying?lol
So I fixed 2 boxes of that with the ham.  It took a few tries in the fresh produce department with them on Tuesday afternoon to find a vegetable that they would eat/that I could fix a way they would eat it, thus we got sauted yellow squash.
Tuesday dinner....check!


I decided to just go with Chicken Fajitas for Wednesday.  1 of the company loves Mexican so at least 1 would eat.  I didn't make it spicy at all so the other company hopefully wouldn't have digestive issues brought about by the dinner. 
Fresh mushrooms and red bell peppers were purchased, as well as onions and I slivered up the leftover squash I didn't cook for Tuesday to put into the Fajita veggie mix.  I spent about $13 on Wed.'s meal including a big bag of onions, container of sour cream, tortillas, all of which I have leftovers of for another meal. (I had chicken and cheese in the freezer already.)


On Thursday we ate out.  Nobody even thinks to offer to pay for their meals when we go out as a group.
The company all thinks we are millionaires.  I guess they don't see the tens of thousands of dollars a year we are paying out for college.  I scrimp and pinch every nickel, do without the niceties of life, and Hubs works a highly stressful job, working hours above and beyond, we consider driving to Columbus, Ohio for a few days a stylin' vacation while his colleagues cruise around Europe, so that we can drop $100 for their plates of meatloaf, taters and gravy at Bob Evans.
But I digress....

On Friday, down to 1 company again, I dug salmon fillets and a bag of sweet potato fries out of the freezer, and the company picked the veggie du jour--a bag of green beans....*yawn*....one of the few green foods they will eat.  The company doesn't "do" accents like sauces, glazes, butter, most any condiment so the bourbon maple glaze was only well received by Hubs and I.  It was FANTASTIC!!
Daughter turned her nose up at dinner when she came through the door after work.
I cooked an expensive piece of salmon for her(her favorite type of fish)and she wouldn't eat it.
So I made a note to stop cooking for her altogether and I ATE that FISH for lunch on Saturday.
Salmon is too pricey and wonderful to let it go to waste!
 
So that is how I survived the Food Week.

The weekly food spending was $116.94 this past week.  Go look HERE if you want to lowdown on what was bought and my rationalization for spending so much.lol
I've given myself $400 for food this month so I have about $283 left.
Once #2 Son goes to camp next week the 2nd half of June's actual food expenses will plummet.  This will leave me tons of cash to restock the pantry, IF some good rock bottom price deals come along.
We shall see if they do.....

************************

This week's menu.....
SUNDAY--Spaghetti with Sausage and Vegetable Pasta
MONDAY--Taco Bell
TUESDAY--Burgers on Roll, COC
WEDNESDAY--Barbecue Chicken, Grilled Squashes
THURSDAY--Hamburger Helper type meal, Tossed Salad
FRIDAY--Baked Potatoes with Toppings, Brussel Sprouts
SATURDAY--Shrimp(maybe with Grits, maybe grilled with Garlic), whatever else is leftover from the week

6 home cooked meals this week and I night of take-out.
Things I need to purchase this week to serve this menu.....Rolls, COC, 1 or 2 Squash(to go with the 1 squash leftover from last week), Ground Beef(I am totally out!), Salad Greens, Shrimp, Potatoes.
The only leftovers going into this week are the fajita mix, tortillas and a slice of ham.  I'll have the fajitas for lunches(2 or 3 tortillas' worth)and probably make a ham garnish for the dogs' dinner with the ham because fresh ham is boring and bland but leftover twice heated ham is akin to ham jerky.

So what is everyone else eating this week?


Sluggy