I sure spent a LOT of $$$ last week on groceries but I got some nice deals.......
* Goldfish crackers are .99¢ a bag if you buy 3 at a time at Weis now.
I bought 2 Hershey Gold candy bars for $1 each, used a .75¢/2 Q which doubled to $1.50 off so .50¢ total OOP for 2 bars.
The Gatorade protein bar was free after a Free Catalina Q the machine spit out on a previous visit to Weis.
* These cleaners were $1.97 each when you bought any combination of 3. I used 2 x .50¢/1 Qs for the Fantastik and the Scrubbing Bubbles that doubled to $1 off. I also had a .75¢/1 Windex Q that doubled to $1.50 so it was $2.41 total for all 3 or .80¢ each(plus 1¢).
* I got 2 Chi-Chi's salsa on Fantastic Friday sale for $1.25 each so $2.50 . I used a $1/2 Chi-Chi's IPQ so $1.50 for both. The Chi-Chi's flour tortillas were in the ad for 2/$4 but our store had them on special for $1.89(which was a better price). I bought 2 bags of tortillas and used a $1/2 Chi-Chi's IPQ so those were $1.39 each.
The new Foldable flour tortillas had a .55/1 Q on the packages so I got two of those as well. The Q doubled to $1.10 off so these were .79¢ per packages.
* Also on Fantastic Friday the Herr's corn tortilla chips were Buy One Get Two Free so $4.29 for 3 bags or $1.43 per bag. I bought 6 bags of these total.
Ex-College Boy goes through a LOT of these chips so I am glad to stock up on them when I can(and I'll hide them from him so I can control how fast they get consumed).
* As part of Weis(PMITA)Markets new pricing deals lots of Weis brand products(and some produce)is now lower priced when you buy in groups of 3.
Among those deals is Weis brand mac and cheese boxes.....29¢ each wyb3. Buy less at a time and they are .69¢ each.
* The Old El Paso items were on sale 4/$5. When you bought 4 in a single transaction you got a free 16 oz. Weis sour cream. I had a $1/2 Old El Paso digital Q attached to my card so all 5 items cost me $4 OOP.
* Ragu pasta sauce was on sale for 3/$5($1.67 each). I had 8 .75¢/1 Ragu Simply Qs that doubled to $1.50 so the sauce cost me .17¢ per jar.
I bought 4(only 4 like Qs will double per transactions)and went back later in the week and bought 4 more.
* Chobani yogurts were .87¢ each last week. I bought 5 and used a $1/5 ManQ so $3.35 for 5. I went back again and bought 5 more using another $1/5 ManQ.
* I bought 8 more Hershey's Gold bars using 4 more .75¢/1 Qs which doubled to $1.50/1 so $2 spent on 8 bars or .25¢ per bar.
* I bought 2 dozen Eggland's best using a $1/2 ManQ. They were on sale for $1.77 each so these cost me $1.27 each dozen after sale/Q. That was the best price for eggs here last week and we were low.
* I also found some dog treats on clearance for half price plus I used my free Purina dog food can Q.
* Another Fantastic Friday deal was Reynolds Foil for $2.99. I bought 2 and I had a $1/1 Digital Q attached to my card which came off so $4.98 for both.
* When I took Kim and her Sissie to Ollie's I found these large cans of mushrooms. With my 15% off Q they were $1.10 each.
* These corn tortillas were $1 each. I bought 4 and used 2 x $1/2 Chi-Chi's IPQ making them .50¢ per package.
They also had deli-sliced provolone cheese for $4 per lb. This usually costs between $6-$8 here at the deli so I got 2 lbs.
* The best deal I got was Bella wet dog food trays. They were on clearance 1/2 off for .40¢ each.
I bought 24 trays and used 2 x $5/12 Bella IPQ.....$9.60-$10.00= -$.40. The second $5 off Q wouldn't scan so the cashier manually pushed it through. I was confused why as I had plenty of other items the overage should have attached to. After shoppping I looked at my receipt and for some reason I also had a $2.50/6 Bella digital Q attached to my card. That explains why the second $5 Q wouldn't scan, because I didn't buy 30 Bella trays. So I paid -$2.90 for all 24 trays. 8-)))
I also got a lot of fresh and frozen produce last week(on sale and/or in season stuff), some soda(3 6-packs for $1.87 each) and a few meat deals.
I spent a lot more than I planned last week but I got quite a few good buys. 8-)
Sluggy
* Goldfish crackers are .99¢ a bag if you buy 3 at a time at Weis now.
I bought 2 Hershey Gold candy bars for $1 each, used a .75¢/2 Q which doubled to $1.50 off so .50¢ total OOP for 2 bars.
The Gatorade protein bar was free after a Free Catalina Q the machine spit out on a previous visit to Weis.
* These cleaners were $1.97 each when you bought any combination of 3. I used 2 x .50¢/1 Qs for the Fantastik and the Scrubbing Bubbles that doubled to $1 off. I also had a .75¢/1 Windex Q that doubled to $1.50 so it was $2.41 total for all 3 or .80¢ each(plus 1¢).
* I got 2 Chi-Chi's salsa on Fantastic Friday sale for $1.25 each so $2.50 . I used a $1/2 Chi-Chi's IPQ so $1.50 for both. The Chi-Chi's flour tortillas were in the ad for 2/$4 but our store had them on special for $1.89(which was a better price). I bought 2 bags of tortillas and used a $1/2 Chi-Chi's IPQ so those were $1.39 each.
The new Foldable flour tortillas had a .55/1 Q on the packages so I got two of those as well. The Q doubled to $1.10 off so these were .79¢ per packages.
* Also on Fantastic Friday the Herr's corn tortilla chips were Buy One Get Two Free so $4.29 for 3 bags or $1.43 per bag. I bought 6 bags of these total.
Ex-College Boy goes through a LOT of these chips so I am glad to stock up on them when I can(and I'll hide them from him so I can control how fast they get consumed).
* As part of Weis(PMITA)Markets new pricing deals lots of Weis brand products(and some produce)is now lower priced when you buy in groups of 3.
Among those deals is Weis brand mac and cheese boxes.....29¢ each wyb3. Buy less at a time and they are .69¢ each.
* The Old El Paso items were on sale 4/$5. When you bought 4 in a single transaction you got a free 16 oz. Weis sour cream. I had a $1/2 Old El Paso digital Q attached to my card so all 5 items cost me $4 OOP.
* Ragu pasta sauce was on sale for 3/$5($1.67 each). I had 8 .75¢/1 Ragu Simply Qs that doubled to $1.50 so the sauce cost me .17¢ per jar.
I bought 4(only 4 like Qs will double per transactions)and went back later in the week and bought 4 more.
* Chobani yogurts were .87¢ each last week. I bought 5 and used a $1/5 ManQ so $3.35 for 5. I went back again and bought 5 more using another $1/5 ManQ.
* I bought 8 more Hershey's Gold bars using 4 more .75¢/1 Qs which doubled to $1.50/1 so $2 spent on 8 bars or .25¢ per bar.
* I bought 2 dozen Eggland's best using a $1/2 ManQ. They were on sale for $1.77 each so these cost me $1.27 each dozen after sale/Q. That was the best price for eggs here last week and we were low.
* I also found some dog treats on clearance for half price plus I used my free Purina dog food can Q.
* Another Fantastic Friday deal was Reynolds Foil for $2.99. I bought 2 and I had a $1/1 Digital Q attached to my card which came off so $4.98 for both.
* When I took Kim and her Sissie to Ollie's I found these large cans of mushrooms. With my 15% off Q they were $1.10 each.
They also had deli-sliced provolone cheese for $4 per lb. This usually costs between $6-$8 here at the deli so I got 2 lbs.
* The best deal I got was Bella wet dog food trays. They were on clearance 1/2 off for .40¢ each.
I bought 24 trays and used 2 x $5/12 Bella IPQ.....$9.60-$10.00= -$.40. The second $5 off Q wouldn't scan so the cashier manually pushed it through. I was confused why as I had plenty of other items the overage should have attached to. After shoppping I looked at my receipt and for some reason I also had a $2.50/6 Bella digital Q attached to my card. That explains why the second $5 Q wouldn't scan, because I didn't buy 30 Bella trays. So I paid -$2.90 for all 24 trays. 8-)))
I also got a lot of fresh and frozen produce last week(on sale and/or in season stuff), some soda(3 6-packs for $1.87 each) and a few meat deals.
I spent a lot more than I planned last week but I got quite a few good buys. 8-)
Sluggy