Showing posts with label lunch out with a coupon. Show all posts
Showing posts with label lunch out with a coupon. Show all posts

Friday, April 12, 2019

Frugal Friday.....the April 12th Edition

Here's what passed for Frugal around here this past week.............

*  I got the Weis freebie last Friday.....


A 2 lb. bag of frozen mixed veggies.  This will go into a massive pot pie or a pot of soup eventually.

*  I hit Big Lots last Sunday during their 20% off store wide sale.........


I didn't get anything exciting really, just some canned//bottled pantry supplies like green chiles, refried beans, rice, some spices, stuff like that.  I spent $38.60 but can't find my receipt right now to see how much I saved.  It was all much lower than buying it at the grocery store though at regular price.

*  I hit some laundry detergents on clearance at Weis last week........

 2 each of large jugs of Tide, large bags of Gain flings, jugs of Persil and smaller bags of Tide pods.

Reg. price for all was $66.56, on clearance at 50% off($32.24).
Even better I had 8 x $2/1 ManuQs and IPQs on all these brands/items so I paid $16.24 for it all(plus $1.28 sales tax).

*  I went to CVS...............


A couple of weeks ago I got lured into a CVS deal that had me pay more OOP than I like to and left me with $7.50 in ECBs.
Not wanting to go all "Extreme CVS" at this point I had to find a way to use those ECBs and not wind up with more ECBs which would just lead me down a dark path like I am on at Rite-Aid. lolz

So I bought those 2 deodorants on the left in the photo, used 2 x $1/1 IPQs and a $3 Reward I had earned for that first foray back into CVS a couple of weeks ago.  My OOP for those was $1.04 w/tax.
That generated $5 more in ECBs($4 for the deodorant, $1 just because I was there I suppose lol).
After sale prices, coupons and ECBs for the rest of what is in the photo I paid .45¢ including .03¢ tax).


All the other items earned me a $10 Cash Card which I redeemed.  This doesn't expire like ECBs so if I ever want to go back I have it to spend but it doesn't mean I have to go back anyytime soon. 8-)


So I guess I did ok spending $1.49 total OOP this trip and getting a $10 card back.

*  Hubs and I had lunch out at Bob Evans while running errands this past week.  I used a $5 off $25 Q there so saved a bit that way.  These Qs usually cover what we would have spent on the tip so I'll take that as a win. 8-)

*  I saw this 3L box of sangria was on the clearance shelf at the liquor store......


Marked down to $19.99, not a great price but better than a poke in the eye around these parts.
I found a $2/1 tearpad w/Qs for "any Black Box" wine somewhere else in the store and used it so got my marked down wine for $17.99.
Go me. ;-)

Still no change to be found around here so that's about it for my week.
Living the dream folks, living the dream.........


What frugal wins did ya'll have lately?


Sluggy

Tuesday, February 21, 2012

Wild Fun with the Hubs on President's Day!

This is a quickie post while I sit and rest from tackling my Week 3 Decluttering Challenge today.

Hubs had off for the President's Day holiday yesterday so we did something wild and crazy.....well, wild and crazy for a couple of old coots like us.
We had lunch at Bob Evans(I used a Coupon too!)and then we went to Big Lots to walk off lunch and bought groceries.
Yes, we live life on the EDGE!!

*Hubs wanted some applesauce cups for when he brings his lunch to work. $1
*I needed a bottle of garlic powder as I am almost out.  While I like to use fresh or minced in the refrigerated jar, I use the powder for certain things....like in pizza sauce. $1
*The conchiglie(seashell)pasta was my idea.  I haven't been able to find this shape/size around here for a good price at the grocery stores.  I like this shape for making mac & cheese or to interchange with rigatoni when I make rigatoni and sauce, as it holds the sauce well like a rigatoni noodle. $1
*The chocolate graham crackers were half price, as they are coming up on the USE BY date on the box.  Contrary to what a lot of folks think, just because the Use By date is past, doesn't make the crackers inedible or toxic. ;-)  I hope to get a chocolate graham crusted pie out of the box IF I can keep them out of #2 son's clutches!lol $1.25
*We were out of wet dog food so I picked up these cans for a good price for Pedigree.  I use wet dog food as a condiment on the kibble and real food blend I give the puppies....like a sauce to tempt them to eat.  It helps with the chihuahua because she is so picky and won't eat real food(veggies & fruit scraps either alone or mixed with meats).  Using this gets her eating and she doesn't realize there is real food under it until it's all gone.  Yes, I am a master of dog psychology.....lol  $1.15 each
*Prego is our favorite jarred sauce but it's hardly ever on sale here at the grocery stores.  This jar was HUGE and even less expensive per ounce than the Ragu and such at the grocery stores on sale.  Since we can't use a huge jar up nowadays in 1 meal with only 3 of us at home, I'll have to make multiple meals in a single week that call for spaghetti sauce OR make 2 lasagnas or such and freeze one for later OR wait for the other kids to come home to cook something and use it. $4
*My favorite purchase was the cans of 100% juice concentrate.  I had a EUREKA! Light Bulb Moment in the store yesterday when I saw it.  This concentrate requires you to add 3 cans of water to reconstitute it to full 100% juice strength.  I've been trying to get #2 son to drink less juice, even though it's not the nasty loaded with HFCS or cane sugar varieties.  It's loaded with calories, even if it's 'natural' and he should drink more water and less juice.
So I am going to buy this and pull the trick I use to pull when my kids were little.....water down their juice.  I can make it less sweet but still sweet enough so he won't notice.  Less calories, less natural sugar and more water consumed.  Yes, I am a Sneaky McSneakerson and don't you dare rat me out to my kids! $1 each

Back to the dining/living room now....

Sluggy