Showing posts with label instant coupon savings. Show all posts
Showing posts with label instant coupon savings. Show all posts

Wednesday, April 4, 2012

Frugal Stock Ups with Instant Discount Deals

So the stores around here don't seem to do traditional Catalinas much anymore.
They do these "Instant Discount" deals....spend $X or buy X number of items and get $X off your order instantly.
No catalinas to roll.
I'm sort of liking them actually.

Weis had a Unilever Instant Discount Deal last week which involved spending $15 in select products and getting a $5 discount on your order.

I was running low on spaghetti sauce, mayo and peanut butter so this came at the right time for me.

I bought this.....

 8 x Ragu spaghetti sauce on sale $1.50.
The regular retail is $1.99 each so the total was $15.92 shelf price so it qualified for the $5 discount.
But the sale price that week was $1.50 each, so my subtotal was $12.00.
The $5 discount brought the total down to $7.00.
And I had 2 x .50¢/1 IPQs which doubled to $1 off each jar, so I got an additional $2 off the order,, making my OOP $5 for 8 jars which is 62.5 cents per jar.
Even without the additional Qs, the per jar price would have been 87.5 cents each.
Around here, the jarred sauce buy price is $1.25, so I was very happy to get this deal.  I didn't do this deal more than once though because I got jarred sauce at the Shursave market Heinz deal last week as well.

Then I went back and did this deal....

3 x Hellman's Mayo reg. price $4.39, sale price $3.00
1 x Skippy PButter reg. price $3.29, sale price $2.50
Reg. price subtotal was $16.49, Sale price subtotal was $11.50

$11.50-$5 Instant Discount=$6.50.
I had a $1/3 Hellman's ManuQ which brought my OOP down to $5.50.

Then I downloaded 4 more Qs from the Walmart site for Skippy and Hellman's Mayo and bought this....

2 x Skippy PButter reg. price $3.29, sale price $2.50 each
2 x Hellman's Mayo reg. price $4.39, sale price $3.00 each
Subtotal reg. price $15.36, sale price $11.00 OOP
Instant Discount $5 applied, making the OOP $6.00




I had 2 x $1/1 Hellman's IPQs=$2.00 off
I had 2 x $.75/1 Skippy IPQs(which doubled to $1)=$2.00
Total Qs=$4.00


$6.00-$4.00=$2.00 OOP
This made each item .50¢.

Not bad for things I needed to stock up on, huh?

Sluggy

Friday, November 27, 2009

A Weis Quickie....

Ok, I lied....I went shopping on Black Friday!
I went to the...... 





Grocery Store!lol
A quickie at WEIS today....




5 x Aunt Jemima Pancake Mix Pouches on sale $1=$5.00
2 x Bisquick on sale $1.50=$3.00
4 x Mentos Gum on sale $1=$4.00
SubTotal=$12.00

Coupons Used
1 x $1 off your order instantly WYB 2 Bisquick=$1.00
1 x $1/2 Bisquick Peelie from one of the boxes=$1.00
4 x $.55/1 Mentos ManuQ doubled up to $1=$4.00
Coupon Total=$6.00

$12-$6=$6.00 OOP

EXCEPT....there is a deal on Tropicana/Quaker Brands-Buy 5 & Get $3 off your Order.  This is suppose to come off the transaction at the end(for the Pancake Mixes I bought), but it didn't.  So I paid and no Catalina either(though the wording in the ad didn't say it was a Catalina Deal).  So I haul over to CS and they know already as someone this morning didn't get their $3 off either.  So they are giving out $3 Catalina Rainchecks....weird, but it's good for 30 days so I can hold onto it a bit longer if I have to, to roll it into a new Catalina Deal.

So this transaction should have been $3 OOP after that $3 off.
Sigh.
Has anyone else out there tried this $3 off deal and had it work properly?
Please let me know, as I want to know if it is suppose to come off the transaction when you buy the items or if a Catalina is generated by the purchase.
Just a heads up if you plan on buying anything in this Cat Deal.

I hadn't planned on buying the Bisquick but there was a $1 Off WYB2 Deal, it was on sale for $1.50 also AND there were $1/2 Peelies on the boxes, making them $.50 a box! ($3-$2=$1 for 2)
I know I don't NEED this Bisquick after getting all that FREE FLOUR AT ACME but these will be good for tucking into Breakfast Gift Baskets for Christmas.

And if you do the math, buying the 2 boxes of 20 oz. Bisquicks are a better deal, at $1.00 for 2 than the 5 pouches of 6 oz. Aunt Jemima Mix, at $2.00 after the Instant Discounts.  40 oz. @$1 vs. 30 oz. @ $2.
Stick to the Bisquick for frugalities sake. ;-)

Sluggy