So I went up to Weis to pick up a few things before the ad week changes on Thursday.........
These two packs of loose raw shrimp came to 1.40 lbs. With the $2 off instant discount stickers it all cost me $7.10. The reg. price on shrimp here is $7.99 lb. and you have to buy it in 2 lb. bags so I'll take these clearance packs any day which I can stick into the freezer until needed/wanted.
I also picked all this up..........
Too Good and Oh! yogurts are part of a "Buy 12/Pay .83¢ each" Deal until ad change on Thursday.
I bought 12 @ .83¢=$9.96.
I used 6 x .50/1 Too Good and 6 x .50/1 Oh! yogurt IPQs.
The first 4 of each identical Q are suppose to double to $1 but when the cashier put them through all 12 doubled to $1.
$9.96=$12.00= negative $2.04 OOP.
The marinade was on special for $1.99 each. I had a hangtagQ for .55¢ which doubled to $1.10 so the marinade was .89¢ OOP.
The Kraft Snackfulls were on special $1 each wyb4. I got these to take on our road trip next week......it's not something I'd ordinarily buy.
Two of these had $1/2 PeelieQs on them so $4-$2=$2 for all 4. Add in the $2.00 overage on the yogurt and these were free and .04¢ of the overage applied to the .89¢ spent on the marinade so that was .85¢ when all was said and done. 8-)))
The Malt O Meal rebate just came back on my Ibotta list so I'll go back for 5 more bags of cereal and hope that S'mores one is still ringing up full price so I can get them all for $3.06 again. lolz
If I have time I'll post again later today. Now I am gathering my Qs and then it's off to Rite-Aid for some Wellness Wednesday pillaging.
Hoorah!
Then lunch out with Hubs.
Oh, it's a lavish, rock star life I lead, indeedy! 8-)
Sluggy
These two packs of loose raw shrimp came to 1.40 lbs. With the $2 off instant discount stickers it all cost me $7.10. The reg. price on shrimp here is $7.99 lb. and you have to buy it in 2 lb. bags so I'll take these clearance packs any day which I can stick into the freezer until needed/wanted.
I also picked all this up..........
Too Good and Oh! yogurts are part of a "Buy 12/Pay .83¢ each" Deal until ad change on Thursday.
I bought 12 @ .83¢=$9.96.
I used 6 x .50/1 Too Good and 6 x .50/1 Oh! yogurt IPQs.
The first 4 of each identical Q are suppose to double to $1 but when the cashier put them through all 12 doubled to $1.
$9.96=$12.00= negative $2.04 OOP.
The marinade was on special for $1.99 each. I had a hangtagQ for .55¢ which doubled to $1.10 so the marinade was .89¢ OOP.
The Kraft Snackfulls were on special $1 each wyb4. I got these to take on our road trip next week......it's not something I'd ordinarily buy.
Two of these had $1/2 PeelieQs on them so $4-$2=$2 for all 4. Add in the $2.00 overage on the yogurt and these were free and .04¢ of the overage applied to the .89¢ spent on the marinade so that was .85¢ when all was said and done. 8-)))
The Malt O Meal rebate just came back on my Ibotta list so I'll go back for 5 more bags of cereal and hope that S'mores one is still ringing up full price so I can get them all for $3.06 again. lolz
If I have time I'll post again later today. Now I am gathering my Qs and then it's off to Rite-Aid for some Wellness Wednesday pillaging.
Hoorah!
Then lunch out with Hubs.
Oh, it's a lavish, rock star life I lead, indeedy! 8-)
Sluggy