This is the only "putting up" of produce I've done so far this Summer........
I spent a good 2 hours this past weekend prepping, blanching and freezing 5+ lbs. of green beans.
All this work yielded 5 quart sized bags of beans for the freezer.
I also bought almost 6 lbs. of Summer squash but I'll use all that up for meals this week and not put any of that up. If I get another load of it in the next two weeks I'll blanch and freeze that batch for later.
On Sunday I made a trip to Maine Source. I like to go on Sunday was you can double dip the Weekend only Deals with the Weekly Deals that begin that day. I spent $96.57 on that trip but got lots of goodies.
I picked up 23 lbs. of ribs and 9+ lbs. of pork butt. The ribs were fixed yesterday for dinner and there are a fair amount leftover. This leftover will NOT go to waste. lolz
The pork butt is in the freezer for now and will be turned into a big batch of bbq pulled pork for sammiches in the coming weeks.
Other meats purchased at Maine Source were 3lbs. of steaks(on tonight's menu)and 2 lbs. of shrimp(was Tuesday's dinner). Eggs were .69¢ dozen so I got 3 containers of those, mushrooms were $5 for 3-12 oz. containers and those went into Sunday's Beef Stroganoff dinner. Also bought was cabbage, a red onion, 2.31 lbs. of grapes, a beautiful large head of Romaine lettuce for .99¢, a gallon of milk. lunch meat and sliced cheese. Comparable regular retail on all this would have been $164.56 so I don't feel so bad having spent only $96.57. Hahaha....how often do you use the qualifier "only" with that dollar amount? lolz
I also made a trip to the Bread Outlet and they were practically wiped out of good bread products. 1 loaf of bread for Hubs and 2 packages of hot dog rolls cost me $3.00. 3 boxes of chocolate chip cookies and 2 boxes of mini-donuts jumped into my cart as well. (The "kids" here love these Entenmann's little cookies and can inhale a box a piece in a sitting....same for the mini-donuts. I don't usually buy this stuff but spent the $5 and got them as a treat. And I have been good and not had my fingers in those boxes.) $8 OOP at the Bread Outlet.
I spent $19.27 at Weis(PMITA)Markets earlier this week. They were out of the breakfast Hot Pockets so I got a rain check but I did do the Spray N' Wash Deal..........
Spend $20/Get $5 off Instantly. The regular retail price costs toward the $20 total but the items are on sale, meaning I spent $18.45 only and got $5 off so this lot cost me $13.45 + tax. These refill jugs were the same price as the much smaller spray bottles of Spray n' Wash so it just makes sense to buy the refill and use the spray bottle I already have to dispense the product, right? Spray N' Wash is part of my laundering trinity........any brand of laundry detergent, then 15 squirts of Spray N' Wash and a few glugs of Hydrogen Peroxide per load(whites also get some chlorine bleach).
They stopped making Spray N' Wash for awhile a few years back and that made me sad until they brought it back. I swear by this stuff and have used it ever since 1981.
All in I spent $19.27 OOP at Weis.
A quickie to the local Shursave Market for Veggie Oil and 2 loaves of "good" bread(both on BOGO Deals) and there goes another $10.37 out the wallet.
$126.21 spent this week on food so far.
Next week will be austerity food spending I think. I'll dig out proteins from the freezer and we'll have some cheaper meats like kielbasa(I've already got the hot dog rolls for it)and chicken I think, so I don't run out of grocery money before the month ends. Maybe a pasta and shrimp dish too as there is shrimp in the freezer.
College Boy doesn't leave for school until 4 days before the month ends so I won't save any money not feeding him in August.
I do feel happy that I've avoided take-out and eating out since we've gotten back from Maine. I don't mind spending some more on groceries since we aren't spending on prepared meals.
What have you been buying this week at the grocery stores/farm stands/food outlets?
Sluggy
I spent a good 2 hours this past weekend prepping, blanching and freezing 5+ lbs. of green beans.
All this work yielded 5 quart sized bags of beans for the freezer.
I also bought almost 6 lbs. of Summer squash but I'll use all that up for meals this week and not put any of that up. If I get another load of it in the next two weeks I'll blanch and freeze that batch for later.
On Sunday I made a trip to Maine Source. I like to go on Sunday was you can double dip the Weekend only Deals with the Weekly Deals that begin that day. I spent $96.57 on that trip but got lots of goodies.
I picked up 23 lbs. of ribs and 9+ lbs. of pork butt. The ribs were fixed yesterday for dinner and there are a fair amount leftover. This leftover will NOT go to waste. lolz
The pork butt is in the freezer for now and will be turned into a big batch of bbq pulled pork for sammiches in the coming weeks.
Other meats purchased at Maine Source were 3lbs. of steaks(on tonight's menu)and 2 lbs. of shrimp(was Tuesday's dinner). Eggs were .69¢ dozen so I got 3 containers of those, mushrooms were $5 for 3-12 oz. containers and those went into Sunday's Beef Stroganoff dinner. Also bought was cabbage, a red onion, 2.31 lbs. of grapes, a beautiful large head of Romaine lettuce for .99¢, a gallon of milk. lunch meat and sliced cheese. Comparable regular retail on all this would have been $164.56 so I don't feel so bad having spent only $96.57. Hahaha....how often do you use the qualifier "only" with that dollar amount? lolz
I also made a trip to the Bread Outlet and they were practically wiped out of good bread products. 1 loaf of bread for Hubs and 2 packages of hot dog rolls cost me $3.00. 3 boxes of chocolate chip cookies and 2 boxes of mini-donuts jumped into my cart as well. (The "kids" here love these Entenmann's little cookies and can inhale a box a piece in a sitting....same for the mini-donuts. I don't usually buy this stuff but spent the $5 and got them as a treat. And I have been good and not had my fingers in those boxes.) $8 OOP at the Bread Outlet.
I spent $19.27 at Weis(PMITA)Markets earlier this week. They were out of the breakfast Hot Pockets so I got a rain check but I did do the Spray N' Wash Deal..........
Spend $20/Get $5 off Instantly. The regular retail price costs toward the $20 total but the items are on sale, meaning I spent $18.45 only and got $5 off so this lot cost me $13.45 + tax. These refill jugs were the same price as the much smaller spray bottles of Spray n' Wash so it just makes sense to buy the refill and use the spray bottle I already have to dispense the product, right? Spray N' Wash is part of my laundering trinity........any brand of laundry detergent, then 15 squirts of Spray N' Wash and a few glugs of Hydrogen Peroxide per load(whites also get some chlorine bleach).
They stopped making Spray N' Wash for awhile a few years back and that made me sad until they brought it back. I swear by this stuff and have used it ever since 1981.
All in I spent $19.27 OOP at Weis.
A quickie to the local Shursave Market for Veggie Oil and 2 loaves of "good" bread(both on BOGO Deals) and there goes another $10.37 out the wallet.
$126.21 spent this week on food so far.
Next week will be austerity food spending I think. I'll dig out proteins from the freezer and we'll have some cheaper meats like kielbasa(I've already got the hot dog rolls for it)and chicken I think, so I don't run out of grocery money before the month ends. Maybe a pasta and shrimp dish too as there is shrimp in the freezer.
College Boy doesn't leave for school until 4 days before the month ends so I won't save any money not feeding him in August.
I do feel happy that I've avoided take-out and eating out since we've gotten back from Maine. I don't mind spending some more on groceries since we aren't spending on prepared meals.
What have you been buying this week at the grocery stores/farm stands/food outlets?
Sluggy