Showing posts with label amazing deals using coupons and sales promotions. Show all posts
Showing posts with label amazing deals using coupons and sales promotions. Show all posts

Monday, January 16, 2012

More Rite-Aid....Getting to 100

So our Intrepid Bargain Hunter(that's me!)rolls into the new Sales week at Rite-Aid on Sunday, with $51 toward the $100 needed to get her BIL's card to the $20 Resolution Reward.

Here is what we bought.....
Hubs didn't feel like going out for the Sunday paper, so we picked them up.
2 x Sunday papers (1 was $1/1 was $1.20 w/my discount)=$2.20 I'm getting real tired of hearing about Joe Paterno and we aren't even in State College!lol
1 x Fritos on sale=$1.88 *
2 x Tom's of Maine items on sale $3.99=$7.98
3 x Theraflu items on sale $5.00=$15.00-must buy 3 for this price **
2 x GE Lightbulbs on sale $2.99=$5.98
SubTotal....$33.04

Coupons Used
1 x $2/1 Theraflu item IPQ=$2.00 (Our region didn't get the Theraflu ManuQs)
1 x $3/2 Theraflu items IPQ=$3.00
1 x $3/2 Theraflu items PeelieQ=$3.00 ***
2 x $2/1 GE Lightbulks In-AdQ=$4.00 ****
Coupon Total....$12.00

$33.04-$12.00=$21.04
We used my $20 Resolution +Ups and the $1 +Ups from buying the Hall's cough drops on Saturday to pay.
We put the remaining .04¢ on my Rite-Aid gift card.
We received $11 in +Up Rewards back(2 x $3 Tom's of Maine and $5 WYB 3 Theraflu).
BIL's card got $31 more toward his $100 because everything except the newspapers were qualifying items, so he's at $82 now.  Only $18 more of qualifying items to purchase to get his reward.

* As far as Frito-Lay's products go, $1.88 is about the lowest price you will ever see at Rite-Aid these days.  I tell you this in case you haven't noticed and you know, you want to stock up on junk food.  ;-)

** Who else is hating on this new Rite-Aid deal where you ONLY get the sale price if you buy in quantities they designate?  So NOT loving this.....

*** First off, I had a better scenario worked out for the Excedrin Deal(which was the other item you could buy with this Sale).  3 Excedrin bottles and $9 in stacked ManuQs/AdPerk Qs....pay $6 OOP and get $5 +Ups back.  But I didn't count on the Excedrin recall last week!  And Rite-Aid had pulled all Excedrin off the shelves, so the Excedrin scenario wasn't happening. ugh  So we resorted to Plan B-Theraflu.

You may have noticed I used 3 ManuQs on 3 Theraflu products, yet 2 of those Qs were for the purchase of multiple bottles/packages and not single bottles/packages. This particular Rite-Aid store has a policy that if an item has a PeelieQ stuck to it, you can use it, no matter if it's expired and/or if you came into the store armed with your own Qs to use on the purchase.  I found a box of Theraflu with a $3/2 PeelieQ on the shelf so I got a bonus $3 off my total. 8-)

**** After I finished my transaction, I was reading the sales flyer in the car and noticed that the GE Lightbulbs In-Ad Q says, "Limit one per customer."  I had bought 2 packages. Sluggy hangs her head in shame....
Now this wording could be open to interpretation....Limit one Q per customer, per item.....Limit one Q per customer, per transaction or visit......or you can only buy 1 package this week and use 1 Q 1 time, period.
If I had noticed the wording or the cashier had caught the wording, I would have only bought 1 in my transaction.  I find that most stores don't have a hard and fast rule on the In-Ad Qs.  If the In-Ad Q is for an item the store doesn't stock a large quantity of, you should always use restraint in the number of something you purchase.
For example, last Winter when Rite-Aid introduced their private label brand of toilet tissue and facial tissue, and was offering +Up Rewards equal in value to the paper products you purchased(which meant you were getting every single one of them for FREE after +Up Rewards).  Whole stores were cleaned out of these items in a matter of minutes on Sunday morning.  It was a blatant case of GREED.  And I dare say that as soon as Rite-Aid management noticed it they put severe limits on the amount one could purchase.  It saddened me to think that people would be so greedy and unscrupulous to do this and then some of them would go online and brag about it on certain blogs and message boards.
But I digress.....
The point is, try to pay attention to the wording but if you screw up, well, it happens.....and be considerate of others.
Some cashiers will enjoy busting your balls over the wording on every Q you try to use and some stores couldn't give a seahorse shaped craplet over the number/variety/wording of any of your Qs.  Use your discretion and good sense at these times.  If you take every flyer on the rack and try to use the In-AdQ to buy every pack of lightbulbs in the store in One Transaction, well yes, you are being an asshole and yes, you are going to piss not only the store off but your fellow shoppers....especially if you are in line AHEAD OF ME!lol 

At least 1 more transaction to go before we hit $100...maybe 2.

I'll be going back to buy myself some Tom's of Maine deodorant this week.  Costing only .99¢ after +Up Rewards is a great price!  Too bad there aren't any Qs out there now for it so it would be FREE! ;-)

Sluggy

Saturday, November 6, 2010

October Budget Results.....Food and Toiletries Spending



Here are my FOOD BUDGET spending totals for OCTOBER 2010.
I have posted October's totals on the right side bar under Total Grocery Savings for 2010.

I am listing subtotals for each store I purchased from in October.  If you aren't interested in that much detail, just skip to the bottom Totals information.

These Totals include Food, Toiletries/HBA, Pet Supplies, Cleaning Products, Paper Goods & tax where applicable.We are a family of 5(4 at home this month)& 2 dogs. No kids under 14.

BAKERY OUTLET
OOP $11.89
Value $64.66
Savings  81.61%

BIG LOTS
OOP  $33.46
Value  $57.00
Savings  41.30%

CARONE'S(small local independent store)
OOP  $75.47
Qs/Ads  $51.91
Value  $124.42
Savings  39.35%

FAMILY DOLLAR
OOP  $10.00
Value  $19.00
Savings  47.40%

FARMSTAND
OOP  $32.70
Value  $84.60
Savings  61.35%

FOOD LION
OOP  $16.88
Qs/Ads  $11.07
Value   $27.95
Savings  39.60%
PRICE CHOPPER(Northeast)
OOP  $77.85
Qs/Ads  $207.06
Value    $284.91
Savings  72.68%

REDNER'S
OOP  $83.92
Qs/Ads  $115.20
Value  $199.12
Savings  57.86%

RITE AID
OOP $9.30 after cash refunds(whole amount put on Rite-Aid Gift Cards)=$.00 actual OOP
Qs/Ads  $1,094.06
Value  $1,103.36
Savings  99.16% before gift cards/ 100% savings after free gift cards

SAV-ALOT
OOP  $25.97
Qs/Ads  $20.29
Value  $46.26
Savings  43.86%

TURKEY HILL MINIMART
OOP   $2.96
Value  $2.96
Savings  0%

WEIS (local chain Grocery store that doesn't take IP Qs in my town)
OOP  $31.60
Qs/Ads  $10.65
Value  $42.25
Savings   35.21%


I don't track CVS's ECBs & Walgreen's RRs. They will be included when used on purchases under "Coupons".   I'll keep track of what rebates are received monthly.  Rebate money/gift cards will be considered 'income' & will go into the Food/Toiletries budget, offsetting the Out of Pocket. Cash will go immediately into the Budget kitty, while Gift Cards will be calculated in when spent.

REBATE CHECKS RECV'D. IN SEPTEMBER
Home Depot/Behr Paint Rebate....$20.00
P&G/Back-to-School Olay Rebate....$10.00
Pinecone Research....$6.00
Rite-Aid SCR....$30.99
Visine Maximum Redness TMF Rebate...$5.83
Subtotal........$72.82


GIFT CARDS and CERTIFICATES
Rite-Aid Oral Care.....$10.00
Rite-Aid Kimberly/Clark....$10.00
Staples (Giveaway win)...$25.00
Subtotal....$45.00

TOTAL Value of Cash/Store Checks/Gift Card Rebates Received...$117.82

COUPONS and FREEBIES
Advil.....Free Item Q
Cottonelle Wipes....Free Item Q
Greeting Cards(Giveaway win)...50 Free Cards
Kleenex.....Free Box
Pringles Chips.....Free Item Q x 2


My best 3 Store Savings Totals were from Rite-Aid at 100%, The Bakery Outlet at 81.61% and Price Chopper at 72.68%.

TOTAL Out of Pocket...............................$402.70
TOTAL Coupons & Store Sales Savings...$1,653.79
TOTAL Value of Items Purchased.............$2,056.49
TOTAL Savings of..........80.42%

TOTAL of CASH Rebates........................$72.82
TOTAL OOP After  Rebates....................$329.88
TOTAL Savings of..................................84%

This closes out the October spending.

THOUGHTS & COMMENTS for this month-
I went waaaaay over on the budgeted $250 amount for the month, even after you add on the rebates received to offset the spending total.  Just so many good Catalina deals so I stocked up(think bacon).  It's nice to have 'wiggle room' in your monthly spending to take advantage of sales when they come around, without having to worry about being able to meet all your other bills.  Being frugal in other areas and living well below your monthly income gives you that freedom.
What's ahead for November 2010.....
Seeing as the freezer is stocked to the gills at the moment, we'll be eating down on the frozen items here this month.  Beyond onions, pumpkin, apples and peppers I didn't get to the farm early in October for more veggies to preserve and now it's too late.  Oh well....

I am keeping the November food budget at $250.  Though we won't need to spend the full budget amount, I will still pick up non-perishables if deals present themselves in November.  While we are good on flour and nuts, sugar is low so I'm looking for those baking sales to start.  I also might pick up items on sale now from the store that is running the gift certificate deal if you spend X amount by Nov. 14th.  Presently we are only 1/3 of the way to the $300 amount we need to get the certificate.  All other things being even(price this month or in Dec.)I'll buy it in Nov. to qualify toward the cert. instead of buying it in Dec.

As always, any rebates received in November will be added to the food budget to offset what we spend.

With ten months of the year behind us, we have averaged $194.27 per MONTH after rebates on food/toiletries spending for 2010 for a family of 4-5 adults/teens + 2-3 pets.

How did you do in October with your Food Budget?  Leave a comment or link to your post and let us hear!  By sharing our struggles and efforts we can help each other stick to our budgets and learn to be better guardians of our resources.

Sluggy

Monday, October 5, 2009

What I'm Buying at Rite-Aid this Week 10/4/09-10/10/09



It's a fairly lackluster sales week at Rite-Aid this week, at least for me.
There are two items that have full price Single Check Rebates this week and I don't care how much money I'll get back for buying it, PoliGrip just doesn't do it for me!

So that leaves the Scalpicin Wipes at $4.49, get $4.49 back after the SCRebate.

Rite-Aid is toting the Johnson & Johnson Deal products this week--SCR #75...Buy $15 of participating products, get $5 Rebate/Buy $20, get $8/Buy $25, get $10.
Many of the qualifying products are on sale this week.

Here's what I WAS considering doing.
I was going to buy the Tylenol 80-100 ct. that is on sale this week for $7.99. I have a $2 off coupon for the Tylenol 8 Hr. and there is a SCRebate #64 for $2 on this item.  There is Tylenol as part of the Johnson & Johnson #75 Deal but ONLY the Tylenol Extra Strength qualifies for that one so no double dip there. *sigh*

So here is what I WILL be doing.


If you had printed off the Clean & Clear AdPerks coupon last month, you can combine this with either the IP coupon for $2 off Clean & Clear or the sunday inserts coupon for $1 off.  I've printed my limit on the IP coupon so I'll be using the coupon inserts $1 coupon.

I checked online and one of the unadvertised specials in the store here is the Afrin Pure Sea Nasal product for $9.99.  There was a $4 off AdPerk coupon for Pure Sea last month of which I printed out 2 copies a couple of weeks ago.  I can combine this coupon with the IP coupon for $3 off and get this product for $2.99.  I noticed last week that there was some of this item on the clearance shelf at my store marked from it's orginal price of $14.99 to 50% off($7.50).  If there are still any of those containers in the store, after coupons I'll be paying $.49 for this item.

These 4 items(Scalpicin/2xClean&Clear/Pure Sea) get me to a PRE-coupon total of $20.99($23.48 if there are no clearanced Pure Sea items).

I'll add in 3x Bandaids at $2 for a Pre-Coupon total of $26.99.
Now I can use the $5 off $25 Rite-Aid coupon.

$26.99-$5=$21.99
Use $1 off Scalpicin IP coupon HERE
$21.99-$1=$20.99
Use 2x AdPerk coupons($6)and 2x insert coupons($2)for Clean & Clear.
$20.99-$8=$12.99
Use AdPerk coupon($4)and IP coupon($3)for Pure Sea HERE
$12.99-$7=$5.99
Use 3x $1 off Band-Aid coupons($3) from sunday inserts last month.
$5.99-$3=$2.99
My OOP total before taxes is $2.99.

The Clean & Clear and the Bandaids qualify for the Johnson & Johnson deal #75.
$9(C&C)+$6(Bandaids)=$15.
This qualifies me for the $5 rebate.
Add in the $4.49 rebate for the Scalpicin and my SCRebate total for this transaction is $9.49.
Spend $2.99 and get back $9.49=a $6.50 PROFIT!
If the Pure Sea is $9.99 instead of $7.50, my OOP becomes $5.48 and my PROFIT becomes $4.01 after rebates.

Not bad for a slow week at Rite-Aid.
If you can't find anything you really need this week at Rite-Aid, spend the free time checking out what will be free after Rebates the week after next.  Go get your coupons ready so you can save some extra money upfront buying these items as well as getting the cost of them back in rebates at the end.  This will make some of them Moneymakers for you so get busy hunting down the coupons you will need! 8-)


Sluggy

Saturday, September 26, 2009

Rite-Aid 9/20-9/26 Finishing the Week's Transactions

I decided to do the Single Check Rebate Deal for the Nexxus products, so headed to Rite-Aid to do 2 Transactions.


Transaction #1
1 x Nexxus Dualiste Shampoo  $12.99
1 x Nexxus Shampoo  $5.99
2 x Rite-Aid Centra-Vite Vitamins $7.99 on sale BOGO=$7.99
Subtotal  $26.97

Coupons Used
1 x $5 off $25 Rite-Aid purchase=$5.00
1 x $4/1 Rite-Aid AdPerks Nexxus Dualiste Product=$4.00
1 x $3/1 Rite-Aid AdPerks Nexxus Product =$3.00
1 x Rite-Aid Centr-Vite Vitamins FREE ITEM coupon=$7.99(from Oral Care Booklet Deal)
Coupons Total   $19.99

$26.97-$19.99=$6.98+.72¢tax=$7.70OOP

Then I did....

Transaction #2
1 x Nexxus Dualiste Shampoo  $12.99
1 x Nexxus Shampoo  $9.99
1 x Sugar-free Trident Gum pack  $1.29
1 x Rite-Aid Shopping Bag  $.99
Subtotal  $25.26

Coupons Used
1 x $5 off $25 Rite-Aid purchase=$5.00
1 x $4/1 Rite-Aid AdPerks Nexxus Dualiste Product=$4.00
1 x $3/1 Rite-Aid AdPerks Nexxus Product =$3.00
1 x Rite-Aid Shopping Bag FREE ITEM coupon=$.99(from Oral Care Booklet Deal)
1 x Trident Gum FREE ITEM coupon=$1.49(from Oral Care Booklet Deal) Rang up .30 over retail when scanned
Coupons Total   $14.48

$25.26-$14.48=$10.78+.96¢tax=$11.74OOP

OOP total....$19.44(including tax)
#8 SCRebate qualified for....4 x $5WYB $10 Nexxus=$20 Check

Making all these items FREE plus a $.56 Moneymaker

Plus the $52.23 spent before coupons qualifies for the Gift of Savings Certificate.  I'll put these 2 receipts through under BIL's name and that will bring his total over the $100 mark, so that's a $20 Certificate too.

I'll update on Sunday my September monthly Rite-Aid spending/rebates total.

Sluggy

Monday, September 21, 2009

WHERE'S THE BEEF? Today at Weis Markets

I had 2 more Chef Michael Qs to use before they expire today but I didn't feel like hauling to Target...too far, too crowded and our checkered history together factored in to my lack of  "Targeting" this Monday morning.

So, I dropped in at Weis instead.  They have the Chef Michael's 4.5lb. bags on sale for $3.50 until Wednesday.  That would make each bag .50¢ after Q.  Plus I needed a few other things like milk, fruit, lunchmeat for daughter, produce.
I wasn't in a rush so I took my time shopping and tried to find some good deals on the spot, as I had brought a few "might-do-me-some-good-at-Weis" Qs with me.
And boy, did I find some gems!
Here's what I got....

1 bag 4 fresh Egg Bagels  $2.35
1 1/2gal. skim milk   $1.44
1 bag lemons  $3.99
1 head lettuce  $1.69(this is the 1st lettuce I've bought in months thanks to our garden!)
2 bags salad greens @$3.49=$6.98
1.88lb. broccoli @$1.99lb=$3.74
5 ears local corn  $2.00
2 apples  $1.09
1 pkg. deli cheese $4.07
1 pkg. deli turkey  $4.44
1 Perdue Italian Bites chicken $4.99
3 Sun Crystals @$3.39=$10.17
4 1lb. Smithfield Smoke Sausage @$3.99=$15.96
1 Krispy Kraut sauerkraut pkg. $1.29(part of catalina deal)
4 Johnsonville Cheddar Brats @$4.99=$19.96(part of catalina deal)
1 Helavua Cheese block $2.49
Subtotal   $86.65

Coupons Used
2 bags salad greens BOGO Sale=$3.49
1.88lb. broccoli WEIS SALE=$2.09
1 pkg. deli turkey WEIS SALE=$.46
1 $2/1 Perdue Bites chicken=$2.00
3 x $1.40/1 Sun Crystals WEIS SALE=$4.20
3 x $2/1 Sun Crystals=$6.00
1 x Sauerkraut WEIS SALE=$.30
4 x Johnsonville Brats WEIS SALE on clearance $3 off=$12.00
4 x Smithfield Sausage WEIS SALE on clearance $2 off=$8.00
4 x .55/1 Smithfield Smoke Sausage doubled=$4.00
1 x Heluva Cheese WEIS SALE=$.49
1 x .55/1 Helavua Cheese  $.55

Coupon/Clearance/Sales Ad Total  $43.58

$86.65-$43.58=$43.07OOP
Just over a 50% Savings.
And that includes all that meat so this 50% off is pretty good in my book!

I had been wanting to pick up some Kielbasa/Smoked Sausage cheap for a few weeks now, so I had those Smithfield Qs with me.  My Weis just happened to have their Smithfield Smoked Sausage rings marked down to $1.99 a lb. package, so with my .55/1 Qs that doubled, I got each package for .99¢!
Weis only doubles up to 4 of the same Q so I'll have to go back tonight before they close with my other 3 .55/1 Qs and cross my fingers that they didn't sell all the $1.99 marked down Sausage.

The SUN CRYSTALS are on sale for $1.99 this week at WEIS.  There is a $2/1 Q in this past Sunday's coupon inserts so they are FREE after coupon.  The cashier scanned the Qs and they didn't adjust down .01 so you will get 1¢ overage on each box.

The BEST deal I got today was this.....


Weis has a Catalina Promo Deal going where if you buy $20 worth of certain items(tailgating items)you get a $7 OYNO Q.  Of course, the $20 refers to the REGULAR SHELF PRICE of the items, not the sale prices(if they happen to be on sale).  The Silver Floss fresh kraut I got and the Johnsonville Brats are on sale AND they qualify for this Cat Deal.  The Floss is reg. price of $1.29(on sale for .99) and the Brats are reg. price of $4.99(on sale for $2.99), so buy 4 Brats & a Kraut and you've hit the $20 threshold. I noticed that ALL the Cheddar Brats were marked down to $1.99 though in the meat case, as they are nearing the Sell By Date.
Now I KNEW from past experience at WEIS, that if I bought the marked down Brats, the register's computer would NOT recognize the Brats as qualifying for the Cat Deal because they slap on a NEW UPC on the marked down packages that the computer just reads as "meat", not as Johnsonville meat.
Thus, the register wouldn't generate an OYNO $7 Cat Q.

So I took a package and the ad with the Cat Deal in it to the CS counter, playing 'dumb' and inquired about whether I'd get my Cat Q if I bought these marked down Brats and other things equaling $20.
As I knew, they said no I wouldn't get a Cat Q so I pleaded my case that I ONLY want/eat the Cheddar Brats and ALL the Cheddar Brats are marked down so it's not FAIR that because I ONLY eat these type of Johnsonville Brats  that I can't get a Cat Q when I buy $20.  The manager was called over and I went throught this explanation again.  And you know what he did??

He ran(literally)back to the meat case, grabbed a non marked down J'ville Brats package, reprogrammed it in the computer to $1.99 and told the cashier to ring up this package 4 times(which would ring at $1.99 AND register as a J'ville purchase)but give me the 4 Cheddar Brat packages.
Cashier did and my $7 OYNO CAT Q spit out....YAY!!!
So I paid $8.95 for 4 J'ville Brat pkgs. and a pkg. of sauerkraut AND I got a $7 OYNO Cat.
$21.25 worth of food and a Q for $7 more food for $8.95.
Hooo-ah!

Of course, I still had a problem with this transaction because of the Smithfield marked downs.  Since they had the 'generic meat' clearance UPC sticker on them, my Smithfield Qs wouldn't scan automatically and double to $1 off.  So the cashier had to manually put in each .55¢/1 Q for those.  She was new and didn't know how to double a manually put in Q, so I had to pay, then take 1 of the Qs and my receipt over to the CS desk and get a $1.80 refund for the doubled part of those 4 Qs.

And to top it all off......I Forgot the DOG FOOD!LOLOLOL
The one thing I came in for!
It figures....lol

The Perdue Bites was suppose to be $2.99, not $4.99, so I have to go back tonight anyway for a price adjustment, so I'll have to do that, use the rest of my Sun Crystals Qs, get 3 more Smithfield Sausage for $.99 if still there and get the BLASTED Dog Food!lol
Or maybe I'll just not bother with the Perdue Bites because I can send for a rebate on that anyway.

What did you get a good deal on today?

Sluggy

Thursday, August 13, 2009

The Mother of All Shopping Trips....in the last few Months at least

I got wind a couple of weeks ago, of a great Shopportunity coming up at the Acme chain of Grocery Stores.

This was a joint Unilever/General Mills Promotional deal that ran for 2 weeks at the SuperValu owned chains of grocery stores(Acme, Albertson's, etc.), from Aug.2-Aug. 13th. When you bought $30 in select Unilever &/or General Mills items, you received $15 in Catalina Coupons at the register. That $30 was based on REGULAR SHELF PRICE. Many of the items that qualified during the 1st week of the Promotion were ON SALE. Plus, many coupons were floating around both in the Sunday inserts & online printables to pair with the sale prices and the Catalina rewards.

I was able to scoot down to the "Land of Acmes" outside of Philly for 2 days during the 1st week of the sale.
You can check out my post HERE with the details of the Rewards for the Promotion and a list of what I bought the 1st day I shopped the sale.

I finally got 'most' of the food I bought(except for the refrigerated products)onto my dining room table(note-table with BOTH leaves in it!) and took a couple of pictures before it collapsed into a heap from the weight of all that stuff!lol
Here are 3 photos.

Pictured is all the food I bought--except for....
4x 12-packs of Snapple Tea
8x 1/2 Gallons of Milk
4x 4-packs of Yogurt
2 lbs. of grapes
1 loaf of bread
1 single serve cup of Ben & Jerry's(that never made it home!lol)
2x Milkbones boxes
1x Chex Mix
4 bags of Lay's Chips
2 Bags of Bugles


Here are 2 close-ups of everything from the 1st photo.



And here is a photo of all the Toiletries/Cleaning Supplies I got. Everything is here except for 3 large Dove Shampoos that I had already taken upstairs.


Here's the list of everything I bought.

8 BC Cake Mix
1 BC Warm Delights Snack Cake
15 boxes Nutri-Grain Bars
2 Nature Valley Nut Clusters
30 boxes Pop-Tarts
8 BC Brownie Mix
7 BC Frosting
32 Skippy Peanut Butter
19 Assorted GM Cereals(HN CHeerios, Kix, Honey Kix, Cookie Crisp, Cinnamon Toast Crunch)
4 boxes Lipton Tea
4 BC Cookie Mix
9 Wishbone Dressing
10 Hellman's Mayo
10 Lipton Dry Soup Mix
2 boxes of Chex Mix Bars
1 box of Fiber One Cereal Bars
4 boxes of Bisquick Mix
3 Chicken Helper
2 Macaroni Grill Dinner Kits
6 Ragu Pasta Sauces
5 Chex Mix
4 Bugles Snacks
1 Sobe Drink Bottle
2 6-pack of Soda
4 Cases of Snapple Tea
8 1/2 Gallons of Over the Moon Milk
4 4-packs of Yogurt
2 lbs. of grape
1 loaf of bread
1 single serve cup of Ben & Jerry's
2 boxes of Milkbones
12 Q-Tips
2 Suave Body Wash
3 Degree Deodorant
2 Degree Body Mist
4 Vaseline Lotion
10 Dove Ultimate Deodorant
2 Dove Body Mist
2 Degree Men's Deodorant
16 All Laundry Detergent
8 Dove Shampoo(large size)

That's 271 Items in 10 hours of shopping.
That's 11 Transactions that contained 26 orders of $30 or more.
The first order(a triple order) cost me OOP $58.81.
The total for all orders after that was $13.24OOP.
A Total OOP of $72.05 including tax for everything.

I earned $15 in Catalinas for each of the 26 $30 orders. 26x$15=$390.
I also earned an additional $12 in Cats for 4 of those orders(double dipping or overlapping deals). 4x$12=$48
And for every 2 Skippy Natural PBs purchased I received a $1 Cat. 32 jars divided by 2=16x$1=$16.
TOTAL Catalinas earned $454.

I spent $330 Cats over the course of the trips(most of them on items that were NOT part of the Promo like the Pop-Tarts, Milk, Nutri-Grain Bar, etc), so I have $124 Cats left to spend when I go back to Acme next week.
(Well I WILL have that much once I get the $15 from Catalina Marketing that didn't print due to an item not being programmed into the computer for this sale AND the $45 in Cats that were STOLEN from me by the Customer Service Person in the Horsham PA store.)

With Coupons and Catalinas spent I SAVED a Total of $942.86.
The Value of everything I purchased comes to....
$1014.91.
A savings of 93%.

Just imagine how much I could have carted home if I didn't live 2 hours away and I had a full week down there to hit the stores?
I would need to buy a second home to hold it all.lol

This haul should keep the kids in Junk Food around here at least through the end of the year and still leave me plenty to send to #1 son at college in care packages.

Let me just state for the record that YES!....there is such a thing as TOO MANY POP-TARTS!

Sluggy