I had a bunch of errands to run on Thursday since we were suppose to get a snowstorm today.
I had 2 Wags RRs to spend, amounting to $3 from the Finish dishwashing tabs I bought 2 weeks ago. At first I thought I'd roll them into more RRs but there was nothing I really needed that was generating RRs this week and the thought of staying on the Wags RR merry-go-round was NOT appealing. Especially since I am on the Rite-Aid +Up merry-go-round and can't seem to get off of that one!lol
No photo but I picked up 2 liquid soaps and a jar of olives. I needed .03¢ more to get to $3 and I found 2 jars of Fluff on the clearance endcap at .39¢ each. With the tax my OOP came to .87¢.
I feel better having picked up some items I can use rather than rolling RRs and spending a bit OOP on stuff I don't really need.
We also received 2 coupon triplers on the Price Chopper weekly flyer this week and it is right over by Wags, so I stopped by to see what I could find. I don't usually shop there but if there is a Catalina Deal or something great to cherry pick, I will head over to take advantage.
I had 2 Wags RRs to spend, amounting to $3 from the Finish dishwashing tabs I bought 2 weeks ago. At first I thought I'd roll them into more RRs but there was nothing I really needed that was generating RRs this week and the thought of staying on the Wags RR merry-go-round was NOT appealing. Especially since I am on the Rite-Aid +Up merry-go-round and can't seem to get off of that one!lol
No photo but I picked up 2 liquid soaps and a jar of olives. I needed .03¢ more to get to $3 and I found 2 jars of Fluff on the clearance endcap at .39¢ each. With the tax my OOP came to .87¢.
I feel better having picked up some items I can use rather than rolling RRs and spending a bit OOP on stuff I don't really need.
We also received 2 coupon triplers on the Price Chopper weekly flyer this week and it is right over by Wags, so I stopped by to see what I could find. I don't usually shop there but if there is a Catalina Deal or something great to cherry pick, I will head over to take advantage.
You can only use the triplers on insert(glossy manuQs) or teapad type coupons(no internet printed qs)so I was limited in what I could find that was cheap or free.
I ended up getting the 2 bars of Helavu Good cheese....on sale $2 each and I had a $1/2 ManuQ which tripled to $3/2, so each bar cost me .50¢.
I also got the French's fried onions....my $1/1 ManuQ tripled so the $3.59 can cost me .59¢ in the end.
The egg nog was store discounted from $3.19 to $1.19(I picked those up for the teens as a treat), and the Smart Balance sour cream was store discounted from $1.55 to $.55 each.
There was also a flyer coupon for $2 off bags of Weaver chicken parts(limit 4)which were already marked down to $5, so those were $3 each. Breaded chicken are a mainstay of #2 son's diet, right behind Taco Bell and Ramen Noodles. For fun I attempt to poison him with veggies any chance I get....
In the end I spent $17.03 at Price Chopper. Regular retail was $38.45, so I saved $21.42 or 55.70%.
The chicken is always needed, as is any kind/type/form of cheese in this house! The fried onion thingies I like to have on hand in the stockpile and I was out. The egg nog was a cheap treat as mentioned before. The sour cream is reduced fat type. While I am not a big fan of the mouth feel or flavor of reduced fat type, it will be fine incorporated into dishes.
This seems to be the way I shop lately....a little bit picked up here, a little bit picked up there. Gleaning the good deals wherever I can find them. Gone are the days of going to one grocery store, once a week, every week and spending $100-$150 a pop. I scoop up a few items at a time on my travels around town. While it does take more time shopping this way, time is something I have. ;-)
What about you?
Do you cherry pick the sales and go to more than one store a week?
What is your average weekly count of trips to the stores?
Sluggy
I ended up getting the 2 bars of Helavu Good cheese....on sale $2 each and I had a $1/2 ManuQ which tripled to $3/2, so each bar cost me .50¢.
I also got the French's fried onions....my $1/1 ManuQ tripled so the $3.59 can cost me .59¢ in the end.
The egg nog was store discounted from $3.19 to $1.19(I picked those up for the teens as a treat), and the Smart Balance sour cream was store discounted from $1.55 to $.55 each.
There was also a flyer coupon for $2 off bags of Weaver chicken parts(limit 4)which were already marked down to $5, so those were $3 each. Breaded chicken are a mainstay of #2 son's diet, right behind Taco Bell and Ramen Noodles. For fun I attempt to poison him with veggies any chance I get....
In the end I spent $17.03 at Price Chopper. Regular retail was $38.45, so I saved $21.42 or 55.70%.
The chicken is always needed, as is any kind/type/form of cheese in this house! The fried onion thingies I like to have on hand in the stockpile and I was out. The egg nog was a cheap treat as mentioned before. The sour cream is reduced fat type. While I am not a big fan of the mouth feel or flavor of reduced fat type, it will be fine incorporated into dishes.
This seems to be the way I shop lately....a little bit picked up here, a little bit picked up there. Gleaning the good deals wherever I can find them. Gone are the days of going to one grocery store, once a week, every week and spending $100-$150 a pop. I scoop up a few items at a time on my travels around town. While it does take more time shopping this way, time is something I have. ;-)
What about you?
Do you cherry pick the sales and go to more than one store a week?
What is your average weekly count of trips to the stores?
Sluggy