Wednesday, April 15, 2009

Crabcakes have left the Building FINALLY!!!

We FINALLY had the CRAB CAKES for dinner....yay!!!

Not the frugalest of meals(2 cakes each x 5)but I'd bet you making them at home was ALOT cheaper than ordering them at a restaurant.

Let me get my receipt out and see what the cost per serving was.....

1lb. lump crabmeat on sale $6.99
1lb. claw crabmeat on sale $8.99
1/2 lg. onion $.30
1/2 c. mayo $.31
4 eggs $.33
2 cup soda crackers $.50
assorted spices & worcestershire $.25
1/2 cup vegetable oil $.50

$18.17 made a double batch-16 crabcakes, so $1.14 per portion.


After I made the 10 needed for last night's meal, I had enough of the crab mixture left to make 6 more crabcakes, so I formed them and froze in foil for another meal. I'll use them for a dinner when one of the kids won't be here(since 6 won't be enough to feed the whole tribe)or fix some fish along with them so we have enough protein for everyone. I could also use them for a special lunch treat for company instead.


I also made Harvard Beets from scratch for this meal. Beets are very good for you and if you fix them harvard style(with sugar & vinegar), even your kids will like them! Beets from scratch are not hard. Just peel them, slice them, boil them in water until softened. Use the water you boiled the beets in to make your 'sauce'(water, vinegar, sugar & cornstarch boiled for 5 minutes) and pour over the beets.


The carb tonight was steak fries from scratch. My peeler sure got a work out tonight, huh?lol


Crabcakes...$1.14 each.

Beets.....$.50 serving approx.

French Fries...$.25 serving approx.

About $1.89-$3.03(for 2 cakes) per person.


What does a crabcake dinner run you at a seafood restaurant.....$16?....$18? You get a couple of maybe fresh-made/maybe frozen crab cakes, a salad & a potato.
$18 restaurant vs. $3 homemade....they sure have a nice profit margin, don't they?lol

Add in another $2-3 for a drink and a $3-4 tip and it's $21-$25 per Person to eat this meal out!
Would you rather spend $3 eating it at home or $25 eating it out?

The point is, you can have those expensive food items people order out at restaurants for a reasonable cost if you make them yourself at home. By being frugal, buying on sale & couponing, you should be able to 'eek' out a bit of money in your food budget to splurge every now and again on pricier ingredients. You can't be expected to eat rice & beans and beans & rice every night for life, can you?
Treating yourself to crabcakes or filet mignon is ok if you make it at home. It will still be more than you usually spend but alot cheaper than blowing up your entire month's budget on 1 expensive meal at a fancy-pants eatery.
I can find better things to do with that leftover money......like save it!

Sluggy

Unilever Deal + Price Chopper Deal=Smiling Coupon Hound

So, Price Chopper was the grocery store to be at this past week here near Teeny Tiny Town.

They had a special promotion going. Spend $40 on Unilever owned brand products in 1 transaction and you got a $20 CAT good OYNO(=On Your Next Order).
For my readers who don't coupon, basically PC gave you $20 to spend in their store if you spent $40 first. So the 1st trip to the store, you spent $40 and use coupons to bring that total down as low as you can for your Out of Pocket expense.
The OOP(Out of Pocket) you pay this trip, will be your highest amount paid in cash, out of your pocket.
After you pay, the CAT machine at the register generates a $20 CAT.
You then go buy $40 worth of products again & use your coupons to bring the total you owe down as low as you can and then pay with the $20 CAT+ a little bit of cash if your total is higher then $20 after the coupons are applied.
After you pay, the Cat machine spits out another $20 CAT and you do it all again, and again, and again, until you either run out of coupons, cash or energy.lolol

Ok, so if this isn't good enough, there is also a MIR(Mail-In Rebate) form from last Sunday's Unilever Coupon Insert. Send your receipt(s) for $40 worth of Unilever owned brand products purchased + a Ham or Turkey purchase(these purchases do Not have to be in 1 trip or even from the same store) & Unilever will send you a check for the cost of the meat product(up to $20). This is what we Coupon Hounds call a Double Dip. Using 1 purchase to get 2 or more Perks.
Your $40 purchase at Price Chopper got you $20(CAT to spend) AND a check up to $20(for a meat purchase). Pretty sweet, huh?

I ended up doing NINE Transactions at Price Chopper.
9 times through the checkout over the course of 2 days. Most of them were late on Sat. night. I still had coupons to do a 10th transactions before midnight(the end of the promo period) but my legs just gave out.

I think I did pretty well on this campaign. I forget my calculator on Sat. for keeping track of totals so I could get to $40 w/out going much over or ending up under(even worse!). By the time I left PC, my head hurt from all those math calculation I did in my head. It's a wonder I could do simple math accurately that late at night!lol

Hubby & I did the 1st two transactions on Friday. When I got home I was going over the figures for those runs and realized something.
I assumed that the store was figuring 'totals' on the sale prices of items. On my run(transaction #2)through the register, my 'total' after the sale price deductions was UNDER $40....but the CAT still printed! This means, the store used the REGULAR SHELF SELLING PRICE on ITEMS to figure when you hit $40, not your total including the week's Sale Prices on some items.
For example, say you bought Axe Shower Gel to get to $40. The regular price at this PC is $4.49 but was on sale this week for $3.99. You would have to buy 11 of them at the sale price to hit the $40 threshold. Using the regular selling price, you only need 9 to get to $40. That's a difference of what you need to spend to generate the CAT of over $9....meaning that's potentially $9 more OOP you have to spend(before coupons were applied). At that point, I could have kicked myself for OVERSPENDING on the 1st two transactions. I could have done them for less money and still have gotten the $20 CATs. Ugh. So, I got over it and hit the store 7 more times before midnight at Saturday when the sale ended.

Luckily, there was a whole separate Unilever coupon insert last Sunday and I had bought LOTS of copies of that week's Sunday paper, so lots of coupons to redeem.

As it's so many Transactions, I'll just cut to the chase with the important numbers.
Here's what I hauled home.
Skippy Peanut Butter.....28
Lipton Rice/Noodle Sides....37 (6 not pictured)
Bertolli Spaghetti Sauce.....23
Lipton Tea......6
Knorr Gravy/Sauce.....2
Breyer's Ice Cream......2 (not pictured)
Axe Shower Gel......14
Caress Body Wash.....16
Suave Shampoo......22 (1 not pictured)

It may not look like much in the photo but it was a Metric TON. You can't heard the table groaning under all that weight!lolol



Except for the Ice Cream, I bought items that were shelf stable & didn't need refridgeration/freezing. It's all stuff we eat and the toiletries are all items we will use(some toiletries will be shared). I tried to buy items that after sale prices that week & couponage cost me the least per item. I wish they hadn't run out of the size peanut butter I bought as that was a good item size/cost to buy & the food bank is always asking for peanut butter.

Value of all these products was $422.51 ($413.47+$9.04 tax)
That's 150 Items total.

Savings
Sale Prices.............$92.89
Coupons Used......$109.95
$20 CATS Used...$160.00(8x$20)
Savings Total.......$362.84

OOP.........$59.67 ($9.04 of that was tax.)
Per Items it comes out to .40¢ each.

And I have a $20 CAT to spend so I'll get at least $20 MORE Free Food!

Add in that I can potentially send in for 9 FREE Ham or Turkey REBATES(once I buy some meat, that is!)using various family members &/or friends who aren't going to be doing this rebate themselves, so I have potential for up to $180 more worth of products with NO Additional OOP.
Well, except for some stamps & envelopes.
I'm not going to send in for 9 Rebates so does Anybody want to buy a register receipt or trade one for coupons?lol Then you just have to buy the ham or turkey and send in for your Refund on the meat. You won't have to purchase the $40 of items since I already did it for you. ;-)

Including the $20 CAT left to spend, this gives me a SAVINGS of 86.5% + a potential for over a 90% Savings after the Free Meat MIRs.
Can you see me smiling??
Sluggy

Tuesday, April 14, 2009

KMart DOUBLE COUPONS coming April 19th to PA


KMart is at it again!
Yet another Double Coupons Event is coming to a neighborhood Kmart near you.
A whole bushel of stores here in PA are slated to participate in this promotion. Basically, any coupon you use during this promotion is doubled in value. The response didn't mention what the limit on the dollar value of coupons that they will double this time, but generally it's up to $2 ones that are doubled.

Here is the response I received earlier today to my inquiry. It is from KMart's Customer Relations Dept.

Dear XXXXXX,
Thank you for contacting Kmart regarding the Kmart Double Coupon Event. We appreciate you interest in this promotion. Our next double coupon event starts on 4/19/09 and will run until 4/25/09.

The following PA stores are participating:
ALTOONA
BEAVER FALLS
BELLEVERNON
BENSALEM
BERWICK
BRIDGEVILLE
BROOKHAVEN
BURNHAM
BUTLER
CARLISLE
CHAMBERSBURG
CLARION
CLIFTONHEIGHTS
COLUMBIA
CORAOPOLIS
DOYLESTOWN
DUBOIS
EAGLEVILLE
EASTSTROUDSBURG
ELIZABETHTOWN
ENOLA
EPHRATA
ERIE
EXTON
FEASTERVILLE
FRACKVILLE
FRANKLIN
HARRISBURG
HAZLETON
HERMITAGE
HOLMES
HONESDALE
HUMMELSTOWN
INDIANA
KINGSTON
LANCASTER
LANGHORNEL
ATROBE
LEBANON
LEECHBURG
MATAMORAS
MCMURRAY
MEADVILLE
MECHANICSBURG
MILL HALL
MONROEVILLE
MOON TOWNSHIP
MOOSICMT PLEASANT
MT POCONO
NEW CASTLE
NEW KENSINGTON
NORRISTOWN
NORTHVERSAILLES
PHILADELPHIA
PHOENIXVILLE
PITTSBURGH
PITTSTON
PLEASANTHILLS
POTTSTOWN
READING
ROCHESTER
SAYRE
SCRANTON
SHAMOKIN DAM
SHILLINGTON
SHIPPENSBURG
STRAFFORD WAYNE
THORNDALE
TOWANDA
UNIONTOWN
WARMINSTER
WARREN
WAYNESBORO
WEST CHESTER
WILKES BARRE
WILLIAMSPORT
WILLOW GROVE
WILLOW STREET
YORK

Once again, thank you for your interest in our double coupon promotions.We appreciate your business and value you as a Sears Holdings customer. We certainly hope you will continue to make Sears Holdings your choice for quality and value.
Sincerely,
XXXXX
National Customer Relations Sears Holdings Corporation

DEAL SEEKING MOM has lists of stores in other states that are participating HERE.
Check it out.

And get those high value coupons ready to use April 19-25!

Sluggy

Monday, April 13, 2009

Meal Plan Monday April 13th Edition

Last week's menu pretty much held as written last Monday.....except for the CRABCAKES! Seriously, these crabcakes are becoming the running joke around this house. The family is now accusing me of not even having crab in the house! It's all just a cruel joke I am pulling on them, getting their hopes up for yummy crabcakes every week.lolol

I scaled back on Easter Dinner yesterday, having everything except the made from scratch beans, creamed spinach and salad. It was just the right amount of food. I sent 2 plates home with the relatives and we had just a small amount of leftovers....some of which were finished today or tonight.
I cooked Chili on saturday-2 pots of it....1 w/ground turkey for daughter and the other crockpot was regular ground beef chili. Late saturday night I plopped the ham in one of the crockpots and cooked it overnight. The only thing I had to run the oven for was the sweet potatoes, rolls & cake and pie. I should have put the sweet potatoes in the other crockpot when I put the ham on instead. That would have saved energy, as the swt. pots. take a long while to cook. The rolls and cake/pie went into the oven as soon as the swt. pots. came out. Doing all your oven baking at once saves electricity/gas as the oven is hot already, so you save all that preheating energy.

I cooked ahead the boiled eggs(for deviled eggs)and made the macaroni salad on saturday too. The veggies(asparagus & summer squash)were simply grilled outside. I placed a layer of foil on the grill, sprinkled some EVOO and placed the veggies on the foil. The squash got a few shakes of seasoning while grilling and the asparagus got some sea salt sprinkled on after plating.
So simple but so good and refreshing. No drowning of veggies in sauces this year! ;-)
While I grilled, hubby baked the rolls and sliced the ham, putting the pie and cake in when the rolls came out and we sat down to feast.
Oh well.....there is always next time to plan better.

The only Food Waste this week was a small lime. It somehow got hidden under the red leaf lettuce at the bottom of the produce drawer. I found it Sunday morning when I was rummaging around in the fridge for veggies to put in the macaroni salad.

Still eating mostly from the stockpile/freezer this week.
Since I picked up that 10lbs. of chicken unexpectedly last week, the only items needed for this menu that we don't have in the house are Ricotta Cheese, Pepperoni, Salad Greens, Carrot, Cuke, Sour Cream and I might need more flour(have to check that). I'll be baking Bread for the Garlic Bread and French Toast & making the Calzone Dough from scratch on thursday.

Here's what is on the Menu at Sluggy's house this week.

MONDAY-Kielbasa on Rolls, Onions, leftover Corn
TUESDAY-Crab Cakes, Fries, Harvard Beets
WEDNESDAY-Homemade Burritos, leftover Homemade Chili, leftover Grilled Asparagus/Squash
THURSDAY-Homemade Chicken Parmesan, Tossed Salad, Garlic Bread
FRIDAY-Breakfast for Dinner....Capn Crunch French Toast, Veggie Frittata, Sausage
SATURDAY-Mystery Meal (This keeps the family guessing and let's me use something up from deep in the recesses of the freezer.)
SUNDAY-Homemade Calzones-like I use to buy when I worked in Brooklyn

DESSERTS FOR THE WEEK-Brownie, Brownies & more Brownies, Grapes, Mandarin Oranges, Ice Cream

My Bargain Meal this week is the Kielbasa on Rolls w/side dishes.
Ingredients....
2lb. Kielbasa BOGO 2 for $3.99 (Cut into 3 pieces each.)
2 Large Onions sauteed $.50
1 pack of Steak Rolls $1.50
Mustard $.30
2 tablespoons Butter $.06
Corn(leftover) $.00
Macaroni Salad(leftover) $.00
Ingredients Total...$6.35

Serving Cost....$1.06 each for 6 Generous Servings.

Organizing Junkie is the home to Menu Plan Monday.
Go see what's on her and many other Home Cooks' Menus for the week at Organizing Junkie's website.

Sluggy

As the Soap Lathers.....The Finale=$3.11 Overage!

The last bit of the Rite-Aid purchases.


UPDATE on My Rite-Aid Week.


Well I ended up NOT doing the last Transaction like I planned.(KY product, Vitamin Water 4-pack & 3 2-packs of Olay Soap). The 1st Rite-Aid didn't have Vitamin Water of Soap, the 2nd store didn't have ANY of the 3 items. The last place along my route didn't have the KY, so I did....


9 2-packs of Olay Soap @ $2.50 ea.=$22.50
1 4-pack of Vitamin Water @ $4.99
Subtotal=$27.49


Coupons Used....
9x $2/1 Olay=$18
1 $5/25 Rite-Aid
Coupons total=$23.00


Tax....$1.65
Total OOP=$6.14


Send for Vitamin Water SCR of $2.50
Here are All the numbers by Transaction.


TRANSACTION #1 Value of Items....$31.50($24.17 sale price)
Tax......................$1.20
OOP....................$0.00
Gift Card............$6.37
Store Sales..........$7.33
Qs redeemed.....$19.00


TRANSACTION #1A-The Excedrin
Value of Items....$4.69($1.99 sale price)
OOP....................$0.00
Store Sales.........$2.70
Qs redeemed.....$1.99(adjusted down from $2.00)


TRANSACTION #2
Value of Items....$34.83($25.97 sale price)
Tax.......................$.90
OOP....................$5.24
Gift Card............$3.63
Store Sales.........$8.86
Qs redeemed.....$18.00
SCR refund........$11.99


TRANSACTION #4-Sat.

Value of Items....$33.70($27.49 sale price)
Tax.......................$1.65
OOP.....................$6.14
Store Sales..........$6.21
Qs redeemed.....$23.00
SCR refund..........$2.50


TRANSACTION TOTALS

Value of Items....$107.27($79.62 sale price)
Tax........................$3.75
OOP......................$11.38
Store Sales Disc...$27.65
GiftCard paid.......$10.00
Qs redeemed........$61.99
SCR refund...........$14.49


$11.38 OOP-$14.49 SCR= -$3.11 OVERAGE!


Let's recap what I got....
19 2-packs of Olay Soap
8 Bottles of Vitamin Water
2 Tubes of Colgate Toothpaste
1 Excedrin 20 ct. Gel Caps
2 bags of Bugles
1 Old Spice Clinical Strength Deodorant
1 Bottle of Blink Tears


Yep, the store gave me $107.27 worth of products and PAID ME $3.11 to take it!
And if I didn't have to shell out $3.75 in sales tax, they would have paid me more.

Sluggy