Showing posts with label don't pay retail price if you don't have to. Show all posts
Showing posts with label don't pay retail price if you don't have to. Show all posts

Saturday, August 25, 2018

Lots of Food Shopping This Week!

I ended up doing quite a bit of grocery shopping this week besides that Target trip.
There were loss leaders and deals I could use so I took the opportunity to stock up on certain items we use a lot of.

First at Weis.....


This trip didn't go as planned(in a bad way).  Certain Yoplait brand yogurts were .88¢ wyb 8 in a single transaction.  I had Qs for 2 of those types of Yobplait so I could use 4 of each Q-they were each for .40¢ off which would double to .80¢ off, making each yogurt .08¢.(Weis will double up to 4 of the same Q).
But.....
The store decided to thwart my efforts by dropping the "Fruitside" type of yogurt, so I could only use 4 Qs per 8 cups so 8 cups cost $3.84. bleh.  I should have just bought 4 cups, at reg. price of $1 per cup, used the Qs and paid .20¢ OOP for each cup.  But I didn't think this through well and bought 8 cups.(1 was eaten before the photo got taken.). I did also get .40¢ back on Savingstar for 1 yogurt so I feel a little better about this. ;-)
I bought Kozy Shack pudding on sale $2.50, used 2 x $1/1 Qs and paid $1.50 per container.
The taco shells(we were out)were $1.25 each and I got $1 back on Savingstar so $1.50 for both.

I went back to Weis later in the week to get some meat and use my last 3 Yogurt Qs.....


After Qs the yogurts cost .90¢ for all 3.
The breakfast sausage was on sale for $2.50 and had $1 instant discount stickers on them so $1.50 per package.
The package of thin sliced bottom round steak was $2.30 and had a $1 instant discount sticker on it so $1.30 for .66 lb. or $1.96 a lb.
The package of chuck tender steak was $6.59 and had a $3 instant discount sticker on it so $3.59 for 1.10 lb. or $3.26 a lb.
The best deal was a Buy1Get2Free deal on London Broil cuts.  3 hunks of meat, 4.66 lbs., at a cost of $2.19 per lb.

Then I hit the Shursave market for 3 different "Spend X/Buy X Items, Get $X Off your Order" Deals.....


Hormel had a "Buy 10 items/Get $5 Off" Deal.  We were down to one can of chili for Hubs/Ex-College Boy so I bought 10 cans at $17.90 and got $5 off so $1.29 a can.

There was a Kellogg's "Buy 5 items/Get $5 Off" Deal.  I bought 4 boxes of Raisin Bran and 1 Pop-Tarts, spending $12.  I used a $2/4 Kellogg's cereals ManuQ making it $8, then got $5 off so $3 OOP for those 5 items.

There was also a Quaker Oats "Spend $15/Get $4 Off" Deal.  I bought 2 boxes of Cap'n Crunch cereal, 2 boxes of instant oatmeal and a caninster of old fashioned oats, totaling $15.15.
I used a $1/2 Cap'n Crunch cereal ManuQ making it $14.15, then got $4 off so $10..15 OOP for all 6 items.

Then on Wednesday I hit another Shursave Market that had a certain brand of pasta and did the Kellogg's deal again...........


3 Raisin Brand/1 Mini-Wheats and 1 Pop-Tart came to $12 and I got $5 off so $7 OOP for all 5 items.
The DaVinci pastas were .88¢ per package and I had $1/2 ManuQs so $2.28 total or .38¢ each after sale/Q.

There were a few other things as well, a watermelon, a bag of frozen french fries, broccoli, a cuke, corn, a carton of OJ, half a lemon meringue pie 50% off, as well as some half price chicken breasts($2 off instant stickers at Shursave on the packages)and 1.86 lb. of boneless pork chops at Weis marked $6.28 off with sale and $1 instant discount stickers on the 2 packages.  I did not pay full price on any items this week except the milk(milk is highly regulated in PA and NEVER goes on sale).

I am off to peruse the coming week's ads and see if there are any "deals" I need.


Sluggy

Thursday, April 16, 2015

Food Shopping This Week & Other Shopping Splurges

Went to Maine Source restaurant supply store this week for some produce.....


4 x assorted peppers
4 x English cukes
2 x cantaloupes
2 x hot house tomatoes
1 x package of hot dog rolls
1 x Arizona zero-calorie peach tea

$16.93 OOP
$28.85 regular retail


 Then it was to Weis(PMITA)Markets for milk and the mushrooms I forgot that I needed for fajitas on Thursday......

As you can see I also ran into some instant discount stickers for salad greens, bakery products and tube-type meats. lolz

1 x Baby Greens 50%off sticker=$1.99
1 x Asst. Salad 50%off sticker=$1.49
.63 lb. mushrooms=$1.88(cheaper than buying the containers of mushrooms)
1 x Kaiser rolls 50%off sticker=.99¢
1 x Sourdough bread 50%off sticker=$1.69
3 x Bob Evans sausage $2off sticker(and on sale)=$1.99 each
1 x Smithfield smoked sausage $2off sticker(and on sale)=$1.34
1 x Hebrew National reduced fat franks $3off sticker=$3.69
1 x 1/2 gal. milk=$1.72 *not pictured*

Total after sales/discount stickers=$20.76 OOP
Regular Retail total=$40.81
Savings rate of 49%......


And what am I doing with all those cukes?
Why pickles Watson!......


Refrigerator Bread and Butter Pickles with Red Onions

Total spent on groceries this week.....$37.69
I know it's more than the $20 I wanted to stay under but this is how I shop and frankly spending an extra $18 on food during a week isn't going to bankrupt us. ;-)

You never know when those lovely discount stickers will appear and on WHAT they will appear.
When they do(and it's something we eat), I buy them and either change the menu to use something up fresh or I freeze them(if they can be frozen like meats) for later use.
It doesn't usually add much to my food bill and it keeps me from having to pay full retail to buy it when it's needed later on.
So in the end, shopping a little now saves me more later.

Do this long enough and you may never have to pay retail for food again(except for a few items around here like milk which, thanks to the strong PA dairy lobby, never goes on sale and is price controlled).
I did pay full retail for the loose mushrooms too at Weis.  I wanted to make chicken fajitas this week because Maine Source had peppers on a good sale but they didn't have 'shrooms on sale.  Weis had containers of 'shrooms on sale but the bulk loose 'shrooms are cheaper at full retail than the boxed stuff on sale.
Go figure!....so these are my "go to" 'shrooms.

As of today we have spent $208.21 and have meals planned/food for though April 18th of this month.
$91.79 left to spend on food and 12 days left in April to eat.  That's highly do-able.

I want to mention that we went out the weekend before Easter and bought "non-food stuff".
I don't often buy stuff/wants, but we did at the beginning of April.

Macy's had their "lowest price of the season" sale going on.
Funny but they don't say which season it is the lowest price of.....lolz
Anyway, I bought this..........


A toaster oven
Don't ask me why.
Ok, ask......lol
It was under $18 and everything being equal I prefer a toaster oven to a toaster.
Toaster oven is more of a multi-tasker and seem to last a bit longer than any of the toasters I've owned.
Our toaster is still humming along but once it goes to the great small appliance heaven, we will be ready to unpack this bad boy.

As it was an awesome sale on some kitchenware stuff and we have 2 young adults who can use said kitchenware stuff we also bought the older 2 kids these.....

A 10 piece set of stainless steel cookware.
After a coupon, sale and tax, they were each under $50 for a reg. retail of $180 set.
Nice cookware for 74% off?
Yes, please!

Macy's had a cheaper SS set(their house brand)for under $40 BUT this one is heat safe to a higher temperature and I know my kids.......they only know 1 heat setting....HIGH!
So we laid out an extra $10 for these puppies.
'Nuff said. ;-)

These and the 12 bottles of mead we bought at the Meadery the end of March have been our big spurges lately.

No shopping at Rite-Aid this week, except to pick-up Rxs.

How is your food shopping going this week?

Sluggy