Thursday, December 18, 2014

Weis Shop This Week

I did my Weis grocery shopping on Wednesday.......


4 x GM cereals(Cheerios, Basic 4, Chex, Cinn. Toast Crunch)=$14.16
6 x Red Pack tomatoes on sale $1=$6.00
4 x Skippy PB on sale $2=$8.00
4 x GG veggies on sale .88¢=$3.52
5 x Swanson broth cans on sale=$3.00
4 x Swanson broth cartons on sale=$8.00
1 x Campbell's soup on sale=$1.00
1 x Eggnog quart(for Son)=$2.99
2 x Turkey Hill Ice Cream on sale=$5.00 *not pictured*
1 x Scotties tissue on sale=$1.00 *not pictured*
SubTotal......$52.67

Coupons Used
Instant $6 off wyb4 GM cereals=$6.00
Instant $5 off wyb $15 Campbell's/Swanson=$5.00
4 x Assorted GM cereal IPQs(all doubled to $1 off)=$4.00
2 x .55¢/3 Red Pack products(doubled to $1)=$2.00
4 x .55¢/1 Skippy PB(doubled to $1)=$4.00
1 x $1/5 canned Swanson broth ManuQ=$1.00
2 x $1/2 Swanson carton broth IPQ=$2.00
2 x $1/1 Turkey Hill IC IPQ=$2.00
Coupon Total....$26.00

$52.67-$26.00=$26.67  OOP

Reg. retail of all items......$73.38

Savings of over 63%.
Nice.

I also saw this in the ad this week at Weis.....


Free $20 gift card with new prescription fill or transfer Offer.
I had an rx to fill for a painkiller for my back when it acts up so I took it to Weis with me.

And $5 later(the cost to fill the rx)I received this.......


I now have a $5 Weis gift card(for a Catalina Deal that didn't work correctly months ago), a $10 off your Order Catalina & this $20 Weis gift card.
That's $35 in free food which I'll probably use to get a Rib Roast for Christmas dinner.  8-)))

Food spending for the week so far.....$35.03(not counting the Rite-Aid OOP).
I might spend another $15 or so this week making this a low spending week. 
I can really use a low spending week on food.......!

Sluggy





 

Holiday Buyers, the Good & Bad

Well I have had another run-in with a customer, this time on Amazon.
I have had a few books for sale on there since forever.

Last week I sold one of those books which would have net me $33.  I paid $2 for the book when I bought it.
Sounds good right?

It's an out of print book and quite sought after by chess aficionados for teaching kids out to play competitive chess.  It's especially a good book because it was the edition that came with a chess "self" timer.

This is my last copy of the book and it was buried under a stack of other books so when I pulled it out I saw it had some cosmetic issues......a dog eared corner and a dent on the cover of the book, but it is unread and the timer is still sealed under plastic.
So not wanting any problems I wrote to the buyer and attached photos of the issues to make sure they still wanted it.

They answered me and thanked me for being forthcoming with the information and then said it was for a gift(grandchild)but the child wouldn't have a problem with the condition of the book.

THEN.....they went on to say they would have to "think about this" for a day before deciding if they still wanted the book......and mentioned that they could get a "new" condition book from a different seller on Amazon for $18.

I went and looked at the other identical books like mine on Amazon.
Then I cancelled the transaction with that buyer.
Why you say?

Because the $18 copy was NOT new and most probably in similar condition to mine except that it was also used.  Besides this $18 seller I was the lowest priced seller of a new or used copy, with most copies being sold for around $100 or more.
PLUS, NONE of these other copies was the edition that included the Chess Timer!  This timer makes my copy a STEAL at $33!

Yah, this guy was trying to get me to sell this for a lot less than what he was paying and lying about my competition......like I wouldn't have gone and checked. Ha!
I hate sneaky people like this.

So now if he wants this book he can buy a used copy for $18 or spend about $100 on it for a "unused" copy.....and ALL of them do NOT have the timer.
8-)
And I'll just tuck this book back in case any of my grandchildren(when I have some)want to learn to play chess like their grandpa does.

But on the other side of selling at the Holidays--I woke up this morning to find an Etsy sale in my account.
Among what this person bought was that remnant I posted a listing for, for that cheap buyer who then disappeared and didn't spend a whole $1 on it. lolz
So the .20¢ I spent on that listing isn't a total loss.....ho ho ho!

Have you ever sold anything at the Holidays and had a problem with the buyer?

Sluggy

Should You Stockpile?

Today's question--Should you stockpile?

I would give this question a big YES answer!

I don't care what your family size, living situation or yearly income, stockpiling is a wise choice.

Stockpiling will save you money, probably save you time and help you get organized if done thoughtfully.

By waiting until items go on sale or their rock bottom price to buy them.....and then not buying them again until they go back to that rock bottom price......you WILL  save money.  And you can do this with not only grocery items, but HBA products, paper goods, clothing, gifts, and just about anything you need/want to buy.

But all this saving does mean you have to do a little work, plan ahead and be a little organized.

Everyone no matter where they live has room for some sort of stockpile.
Even those you live in a rented room or a small apartment can get creative with ways to store their stash.  An easy stashable place is to put your bed on risers so you can store plastic tubs underneath.  And fill those tubs with goods you get at rock bottom price(RBP).
Have you got unused oddly confrgured space under a stairway?  That's a great place to stash products.  A high shelf in a closet you can't reach easily?  Store some stockpile there since you only need to access it on occasion.

If you have limited space for a stockpile think smart and stockpile the items that will save you the most money by buying at rock bottom price.  If you only have room to stash 12 bottles of something and it's a choice between 12 bottles of spaghetti sauce(where your savings are $3)and 12 bottles of shampoo(where your savings are $20) you know which is the better use of your cash & space, right?

Once you stash away items you got great deals on be sure to rotate your stock, just like the grocery stores do.  Put your newest items at the back of the shelf, etc. so that the older ones get used first.  Take a marker and put the date you bought the item and/or the date it needs to be used by.

And it does help to write down a master list of what you have so you can see, without having to actually go look at your stock, how much you have of which items on paper or on an electronically stored list.

If you are new to stockpiling, start small, BUT START!
If you don't have large wads of cash to just go buy lots of items, start small, by taking $5 or $10 of your weekly grocery budget(or whatever you can spare)and using it to buy extras of something you regularly use that are at a rock bottom price that week.

This is how I started, by buying loss leaders in quantities to last our family until that item went on rock bottom price again, when I'd stock up again.

I did a thorough post about Stockpiling back in 2010.  If you want to learn to stockpile I'd suggest you go read that article HERE .

I found this site that guides you to build a stockpile of necessities in a year with only spending $5 a week HERE .  Of course you can change items bought to suit your situation.

Now that this is my shopping norm, if you look into my grocery cart each week, it's not like most people's carts with a wide assortment of goods.
This week you'd see lots of peanut butter, cold cereal and frozen veggies because those are the best deals now.  A couple of weeks ago it was lots of coffee and bacon or canned tomatoes and not much else.

If you don't feel you can stay on top of a grocery stockpile(with using items before they are out of date)then stockpile HBA products or laundry detergent, toilet paper, or other items that don't go "bad".

Even if they don't release coupons for what you buy, you can still save money by waiting until an item is the lowest price to buy it. (Of course, if you can pair a coupon with a sale that's even better.)  If the place you shop at doesn't ever put what you buy on sale, then do some research and find another place to buy those goods.  Don't limit yourself to grocery/drug/warehouse stores.  Consider trying Discount Food Outlets or Restaurant Supply Stores, Farm Stands, Buying from a Farmer Directly, CSAs or even Grocery Auctions.  Think outside the Grocery Store box.....

Other ways to save money on the items you need is to start or join a co-op or food buying club.
Some folks use warehouse clubs(Sam's BJ's Costco, etc.)and buy in bulk to save money on groceries.
If you don't stockpile, once you start buying at these stores it may force you to, because of the large quantities you are required to purchase. ;-)

I don't find shopping at those sorts of stores helpful very often, unless I need very large quantities.  If you can split what you buy with a neighbor or friend at one of these warehouse clubs, that can solve that problem some times. 

But be careful as just because it's a large quantity doesn't always mean you are getting a great deal.
I recently activated a Sam's Club membership I had won in a giveaway.  Hubs and I took over an hour to just stroll the store and check on the prices of items we use and compare them to my rock bottom prices at the regular grocery stores.  Most items at Sam's were a comparable price(w/the rock bottom prices)but I didn't have to buy in mass quantities at the grocery stores that the warehouse store required.  Some items seemed a great deal but once you broke it down into unit sizes it wasn't a deal at all.  If I still have a family of 5 or more to buy from the warehouse club might be a better choice for us or if I had a stand-alone freezer still.

Once you get the hang of shopping this way it will come natural to you.
Thanks to my efforts, we are on track to spend under $5K on food/toiletries for the year for my family.....and that's for EVERYTHING food, HBA, laundry detergent, cleaning products, dog food and paper goods related.

Even though we have spent so little on food/toiletries/etc. we can find ways to bless others as well.

Anonymous commented on my last stockpile post that I may have "too much" for my small family.  If they haven't been reading here for a few years they may not have realized that what they suggested I already do......

*  I fill giveaways boxes with excess items and gift them on this blog(and pay out of pocket for the postage).  I've been doing this for about 5 years now.

*  I take bags of excess items to friends and family when I visit them. 

*  I hauled bags of toiletries through the Midwest this Summer to give away.

*  I took 20 tubes of toothpaste to the Blogger get-together to give away last March. 

*  I have a box of items for my brother in-law for Christmas and a box of items to take to my son & his GF in Pittsburgh later this month and another box started to take to my daughter's house in LA sometime after the 1st of the year.

*  I use to sell my excess at a local flea market and hold stockpile sales(like a garage sale) though I haven't had to do that in a few years since I scaled back how much I stockpile.

*  And I give to the local food bank.

This week all this is going to my local food bank......


20 bottle of shampoo.  I bought 20 Qs specifically for the sale on Tresemme last week at Rite-Aid, getting 20 bottles for pennies.  Even paying $3 for the Qs from a clipping service this was still an awesome buy!



Plus 10 bottle of laundry detergent also for the food bank.  Didn't have to buy any extra Qs for this score so it was acquired even more frugally.

I have been giving to my local food bank since 2009.  I use to give more when I couponed more vigorously.  I still try to give a few times a year.

If you go back to Thanksgiving of 2011, I instigated the Great Gravy Caper.
If interested you can read about that adventure HEREHERE, HERE, HERE .  That was fun and reminds me how much I miss Judy. 8-(

But enough about stockpiling and shopping for now.
Lets get back to Christmas stuff.....

Sluggy



 

Wednesday, December 17, 2014

Current State of the Stockpile


I am lucky in that I have lots of room to maintain a stockpile of goods bought at low prices for our use.

My Daughter's old bedroom is now a spare bedroom AND my stockpile room for HBA & TP.

I have 2 dressers filled with products.......

 3 of the 5 drawers with items in it.  I can't pull them all out at the same time or the dresser would fall over!

6 drawers on this dressers overflowing with products.

The top of the dressers are also filled....


Only half of the tall dresser is filled as my boxed up coo coo clocks are sitting up there too.


The top of the book shelf is also filled.....


And there is a plastic tub in the hall closet too with mouthwash, razors and saving cream.......


Plus there are bags I still haven't found room for.....



That plastic purple tub above has product piled on top of it too! lolz

And this doesn't count anything I have bought at Rite-Aid since Sunday....... 8-)))

I need to spend down my remaining +Up Rewards and take a break from Rite-Aid for a few months as I am out of room! ;-)

Do you stockpile goods?
Do I need to apply to be on that Extreme Couponing Show? lolz

Sluggy


 

Last of the Rite-Aid This Week

This should be my last trip to Rite-Aid this week.  I had that $10 off $50 purchase Catalina to use on this card and next week looked pretty miserable for deals so I used it this week.
I finished off the $5 Cough/Cold Deal and did the $5 Select Soap/BodyWash and the Dove Deals in this transaction.  The Theraflu also got me within 3 cents of a $5 Rebate on SavingStar.




2 x Axe Gift Sets BOGO50%=$17.98
1 x Theraflu on sale=$5.99
1 x Excedrin on sale=$3.99
1 x Dove Body Wash on sale=$6.50
1 x Dove Men's Soap 6 pack on sale=$6.50
2 x Herbal Essence Body Wash BOGO50%=$4.48
2 x Ghirardelli Chocolate bags on sale=$5.00
SubTotal......$50.44

Coupons Used
1 x $10/$50 Purchase CatalinaQ=$10.00
1 x $2/1 Axe Gift Set ManuQ(11/23? insert)=$2.00
1 x $2.50/1 Theraflu CatalinaQ=$2.50
1 x $3/1 Excedrin CatalinaQ=$3.00
1 x $1.50/1 Dove Body Wash R-A mailed Q=$1.50
1 x $1/1 Dove Men's Soap 6-pack IPQ(dove dotcom)=$1.00
2 x .75¢/1 HE Body Wash IPQ(coupons dotcom)=$1.50
1 x $1/1 Ghirardelli Choc. Bags IPQ(HERE)=$2.00
Coupon Total......$23.50

$50.44-$23.50=$26.94

I used $26 in +Up Rewards and paid .94¢ OOP.
I received back $19 in new +Up Rewards($4 wyb2 Axe sets, $5 wyb$20 Cough/Cold, $1 Excedrin, $4 wyb $12 Dove soap/wash, $5 wyb2 select Body Wash/Soap).

Total +Ups used......$26
Total +Ups earned.....$19
Total spent OOP...... .94¢
Total value of items bought.....$73.20

Sluggy