Showing posts with label great prices on fresh produce. Show all posts
Showing posts with label great prices on fresh produce. Show all posts

Thursday, April 25, 2013

Food Budget Talk....the Good and the Bad



I usually budget $400 per month for food and toiletries for our family of 4(there are 5 of us but oldest son is at college).
But with being in the hospital at the beginning of April and the family loose without a list or a clue in the grocery store in my absence(!!!)because I wasn't able to get to the store yet, AND then with the special foods and changes to my diet which cost more than what I usually spend, I didn't know whether I'll be able to stay under the $400 mark.

The family picked stuff up here and there the first half of April and managed to make a $122.61 dent in our food budget.  We were eating mostly from what was here but they still managed to go to the store every other day for 2 weeks, buying non-sale items.....don't even THINK they used a coupon! lol

From the 17th through the 21st, under my watch, we were able to spend $232.91.
5 days.....$232.91
Yikes!

Most of that was $123.12 at the Restaurant Supply Store where I got some awesome deals.
The produce deals seem much better here compared to weekly sales at the local market too.  Even the regular prices on fresh produce are good.
Here are some comparisons to the prices they charge in the grocers locally......

* 9.27 lbs. of colorful peppers for $9.17 vs. $1 per pepper on sale at Weis(would have cost $22)
* 6.05 lbs. of zuke and squash for $5.99 vs. $9.11 at $1.49 lb. on sale at local grocer
* On the vine tomatoes for $1.29 lb. vs. $2.99 lb. or $1.99 on sale at local grocer
* Bag of red potatoes for $1.49 vs. $3.49 at local grocer
* Large loose mushrooms for $2.69 lb. vs. $3.99 lb. loose or $4 for 2-8 oz. containers at local grocer
* Jumbo frozen shrimp for $16.99 for a 2lb. bag vs. $24.99 a 2lb. bag on sale at local grocer
* 5lb. bag of frozen peaches for $10.99 vs. $17.45 for 5 x $3.49 a 1lb. bag in the grocer
* 1 lb. of crabmeat for $7.99 vs. $10.99 on sale at local grocer
* $1.29 for a dozen eggs vs. $1.89(this week) at local grocer
* Even a gallon of mayonnaise for $8.99 vs. 4 jars of Kraft or Hellman's at $3 ea.($12) on sale or $3.99($15.96) reg. price in the grocery store AND it's lower in sodium than those others.)
* 8.10 lbs. ground chuck for $2.49 lb. vs. $3.49 lb. reg. price charged at local grocer

Add 1 2ltr. of soda, a watermelon, iced tea & a cheesecake(for Daughter), and a case of paper plates(Summer entertaining!lol) and we did pretty well at the store.
$123.12 vs. $175.16(using local grocer sale prices if on sale).
I'll take it! 8-))

Unfortunately I'm not done spending on groceries for the month.
I racked up a $75.77 bill yesterday at the grocer.  Most of it was goodies for the bottomless pit I call #2 Son(lunchmeat, cheese, bagel thins, frozen chicken, ice cream, frozen French fries, breakfast cookies, etc.)  The "good" groceries were OJ, facial tissues, decaf teabags, no salt added canned tomatoes, bread crumbs, vinegar, 1 box of cereal, sugar, 6 bags of frozen veggies, a piece of ginger and more fresh produce(lemons, cuke, mango, lettuce, apples, strawberries).

With that trip I am up to $431.29.
Kaboom!  I am officially over budget.
8-(
And I'll probably make another trip to the Restaurant Outlet this weekend for more fresh produce as Daughter has talked me into "juicing" with her.
More on that later......

I'll now shoot for keeping the budget under $500 for April.

How is your food budget doing this month?
Better or worse than expected?

Sluggy