Showing posts with label buying ahead if the price is rock bottom. Show all posts
Showing posts with label buying ahead if the price is rock bottom. Show all posts

Monday, January 13, 2014

Why I Bought The Groceries I Did Last Week

I know this post will seem very tedious to some so feel free to move on along to a more thrilling blog.
I want to talk about my meal planning and grocery spending today if you don't mind.


I spent $98.58 on groceries last week. 
When I grocery shop I always go with a list.  The list will include----

1--items needed this week to prepare the meals I have planned.
2--any loss leaders or specials I want from the store's flyer to use this week or to put back for later.
3--special requests from family member for certain items.

What I also pick up during my trips, besides what I am planning on....

1--Unadvertised deals and specials that we like/will eat and I can put back for later use.
2--Instant markdown goods-either products that are going out of "sell by date" soon or items they just have too many of on the shelves, so the store reduces them.
3--Whim items.  You know.....those things you didn't know you wanted until you saw them. lol  I very rarely do this, but it happens.

Most of my groceries are a mix of  what we need this week, loss leaders/specials, unadvertised deals, instant markdowns and family requests.
I will often buy loss leaders/specials this week and then incorporate them into my meal plan for the following week(if I don't use them the week I bought them and change up my menu plan instead).

I try to have things we use frequently in stock at the house.  I buy those at rock bottom prices in the sales cycle so some weeks I buy 2 loaves of bread when we don't need it, because it's on BOGO sale that week and since the bread keeps, it helps me not to buy it the week I actually need it for full price.



Here is the long boring list of the specifics I bought last week....

Local Grocer
2 loaves Bread(bogo-$4.29)
2 pkg. pot pie noodles(bogo-$2.23)
2 bottles dressing(bogo-$2.39)
2.09 lb. ground beef(2.49 lb)
1 pt. grape tomatoes($2)
1 head iceberg lettuce($1.29)
1 1/2 gal. milk($1.96)
4 1lb. bags shredded cheese(bogo-$5.69)

Weis Markets
1/2 gal. wh. grape juice($2.19)-Hubs request
1 case H20($2.50)-son's request
2 pkg. 1 lb. deli meat($6)
2 pkg. 1lb. ground chicken($6)
1 pkg. breaded chicken cutlets($3)
1 pkg. turkey breast lunchmeat($2.99)
1 pkg. 1.5 lbs. hot Italian sausage($2.71)
3.03 lbs. ground beef($2.99 lb)
1 lb. Jack Cheese block($4.99)`
2 pkg. tortillas($3)
6 onion rolls(50%off bakery $1.69)
4 bakery buns($1.49 50%off)
1 lb. fruitcake($2.99)
2 pkg. collard greens(50%off $2.69)
1 head cauliflower($2.50)
1 pkg. portabella mushrooms($5.99)
1 head red cabbage($2.22)
1 pkg. spinach/arugula salad mix(50%off $1.74)
1 premade salad w/chicken(50%off $1.99)

Rite-Aid
2 Finish dishwasher tabs
1 12 rolls pkg. toilet tissue
2 pkg. choc. covered cherries
2 pkg. gum tins w/gum(presents for next year)
$1.02 spent OOP

What was used last week for meals/snacks......

About 1.5 lbs. of the 5+lbs. of ground beef
1/2 pkg. of grape tomatoes
1/4 of head of iceberg lettuce
1/2 1 pkg. of shred mozzarella cheese*
1/2 1 pkg. of shred cheddar cheese*
1 bottle white grape juice
1 pkg. turkey breast lunchmeat
1/2 lb. Jack cheese block*
1 pkg. tortillas(5 of the 8 in pkg.)*
3 of 6 onion rolls
4 bakery buns
1/2 of the fruitcake
1 pkg. portabella mushrooms*
3/4 pkg. spinach/arugula salad mix
1 premade salad w/chicken

*Though these items were used, we have leftover of those entrees to eat this week.  Some of these "leftovers" were planned so purposefully made to use next week.


And here is what I bought at good/sale price last week, but to use this coming week......

3 lbs. of ground beef and ground chicken(1/2 of each)
1/2 pkg. grape tomatoes
1/2 head iceberg lettuce
1 qt. of the milk
1 pkg. deli meat
2 pkg. collard greens
1 head cauliflower
1 head red cabbage

And here is what was bought to use in the coming weeks(plus I will base the following week's meal plan on these items and leftovers from this week's meal plan, and what is on special THIS week that I can get for a reduced price).....

2 loaves Bread
2 pkg. pot pie noodles
2 bottles dressing
the rest of the ground beef(it's been made into a meatloaf + 3 burger patties and frozen)
1 pkg. ground chicken(chicken was mixed with ground beef to make meatloaf/patties)
1 qt. milk
3 pkg. shredded cheese
1 pkg. 1lb. deli meat
1 pkg. breaded chicken cutlets
1.5 lbs. hot Italian sausage
1/2 block Jack cheese
1 pkg. tortillas
3 onion rolls
2 Finish dishwasher tabs
1 12 rolls pkg. toilet tissue
2 pkg. choc. covered cherries
2 pkg. gum tins w/gum(presents for next year)



So you see, though I spent $98+ last week, which might seem high for just 1 week's worth of food, I am always planning/buying for 3 time frames; this week, the next week and a future week.
If I were to only buy items to consume the week I am buying them in, we wouldn't have as many choices for meals(if I was strictly only shopping the loss leaders/sale items), or I'd have to be buying foods that were not on sale/rock bottom price, so I'd be spending a lot more to pay for these same items.

Shopping the sales, combined with what you have on hand(from previous week's deal shopping)plus being flexible with your menu can save you money at the store.

As for how couponing works into winning this grocery store game you play each week.....

You will notice that I used very few coupons these trips.
5 coupons(and 3 of those were at Rite-Aid)....tortillas, juice, TP, 2 x dishwasher tabs
I did avail myself of 9 Instant Savings and/or 50% Markdown Discount coupons stuck to products at Weis Markets however.....2 x bakery items, 4 x fresh produce, 1 x deli meat, 1 x sausage, 1 x fruitcake.

Since I have stopped buying many processed foods over the last few years, I find I use very few coupons as a result.  Practically the only items I use coupons on anymore are toiletries/HBA/paper goods/cleaning products.  Though I will use a coupon on food if it is something I need and there is a coupon out for it.  I don't buy foods just because a coupon makes it free or almost free.

Buying in bulk at restaurant supply stores, buying at discount or grocery surplus stores or buying markdown/instant savings sticker items and/or buying at rock bottom price at the grocery stores, as well as eating locally and seasonally(when that means paying less for items)are the ways I save in the food category anymore without having to give up flavor and variety and buy cheaper "not as nutritious" foods.

Sure I could spend less and buy a cheaper mix of foods(or a healthier mix for that matter too)but we don't need to scrimp more than we do on food and we want to enjoy eating so I tweek and make the versions a bit better in the health category and everybody is happy.....the Hubs and son and my wallet.  ;-)

So what is your food shopping strategy?

Sluggy






 

Thursday, August 2, 2012

JULY 2012 Budget Results.......Food and Toiletries Spending




Here are my FOOD BUDGET spending totals for JULY 2012.

I have posted July's totals on the right side bar under Total Grocery Savings for 2012 and updated the Yearly Totals.
I am listing subtotals for each store I purchased from in July.  If you aren't interested in that much detail, just skip to the bottom for the Totals Summary.

My spending includes Food, Toiletries/HBA, Pet Supplies, Cleaning Products, Paper Goods & tax where applicable.We are a family of 5(2-4 at home this month)& 2 dogs. No kids under 16.
******************

BAKERY OUTLET
OOP   $9.89
Value   $33.92
Savings 70.84%

BIG LOTS
OOP  $26.00
Value  $47.39
Savings  45.14%

RITE-AID
OOP  $17.71
Qs/Ads  $423.33
Value  $441.04
Savings   95.98%

SHURSAVE STORES(small local independent affiliated stores)
OOP  $51.77
Qs/Ads  $34.17
Value  $85.94
Savings  39.76%

WALMART
OOP  $13.67
Value  $22.10
Savings  38.15%

WEIS MARKETS
OOP  $117.39
Qs/Ads  $75.81
Value  $193.20
Savings  39.24%

I don't track Rite-Aid's +Ups here, nor CVS's ECBs & Walgreen's RRs. They will be included when used on purchases under "Coupons".   I'll keep track of what rebates are received monthly.  Rebate money/gift cards will be considered 'income' & will go into the Food/Toiletries budget, offsetting the Out of Pocket. Cash will go immediately into the Budget kitty, while Gift Cards will be calculated in when spent.

REBATE CHECKS RECEIVED IN July
Total...$0.00

GIFT CARDS and CERTIFICATES
TOTAL Value of Cash/Store Checks/Gift Card Rebates Received...$0.00

COUPONS and FREEBIES
1 Free Deodorant--giveaway winning

*********************
My best 3 Store Savings Totals were the Rite-Aid at 95.98%,  the Bakery Outlet at 70.84%, and Big Lots at 45.14%.  l shopped at 6 different stores this past month.


TOTAL Out of Pocket........$236.43
TOTAL Coupons & Store Sales Savings...$540.90
TOTAL Value of Items Purchased............$823.59
TOTAL Savings of...................................71.30%

This closes out the July spending.

THOUGHTS & COMMENTS for this month.....

I went into July with $300 budgeted for food/toiletries for the month.  I was able to stay substantially below that amount.
Though I didn't actively coupon in July I was still able to get close to my dream goal of a 75% savings rate.  This was mostly due to paying next to nothing for what I bought at Rite-Aid and for "buying" a substantial number of items at Rite-Aid in July. It's not the way I wanted to hit the mark but I'll take it. lol

I didn't buy many meats this month, mostly produce/fruit, bread products and some dairy.  The only stocking up I did was on cream cheese, 100% juices and drinks for #2 Son for band camp. 
LOOKING AHEAD TO AUGUST....

I will be setting my food budget back to $400 for August.  #2 Son is home again.  #1 Son will also be coming home mid month for a week or so.  Between the 2 of them, I'll need to buy more groceries than last month.  I also need to stock up on dog kibble and at the end of the month restock on meats and there will be fresh produce for cheap to be frozen.

We ate down the freezer stock a good deal in July and I'll continue to eat it down in August so I can clean it out and restock later in August. 
How did you do in July with your Food Budget?
Did you stick to it?
Did you find any good rock bottom prices to stock up on groceries?

Please leave a comment or link to your post and let us hear about your progress!  By sharing our struggles and efforts we can help each other stick to our budgets and learn to be better guardians of our resources.

Sluggy