Showing posts with label buy at rock bottom price. Show all posts
Showing posts with label buy at rock bottom price. Show all posts

Thursday, January 10, 2013

Price Book Week One....Complete!

Ok, so I didn't get to the store yesterday, but I did get there this morning and finished my Week One prices....
That's just the first page(I've got 2 pages of items), and you can't read my chicken scratching so here is the list.  Oh, and I decided to always put Carone's prices first and Weis prices second each week, so I don't need to mark each price with a "C" or a "W" to tell which store it was from.

Ground Beef...2.28/3.69
Chuck Roast....3.99/3.99
Hot Dogs....4.99/5.99
Pork....3.99/3.00
Bacon....2.98/3.50
Chicken Breast....2.99/3.09
Chicken Whole.... .78/1.69
Salmon....10.00/7.99
Cheese....1.77/2.99
Butter.....3.00/3.50
Eggs....1.93/1.50
Carrots.... .90/1.00
Potatoes....1.48/2.50
Celery.....1.69/259
Onion..... .49/.75
Salad Greens....2.50/1.95
Pasta..... .88/1.00
Spaghetti Sauce.... .88/1.00
Coffee....5.65 lb/5.12 lb
Soup Tomato...1.05/.75
Soup Cream....1.00/.75
Flour.....2.19/2.19
Sugar.....2.69/2.69
Brown Sugar...1.89/1.69
Honey.....4.00 lb/3.45 lb
Deli Ham...5.99/7.99
Deli Provolone...7.99/8.99
Frozen Pizza...4.49/4.99
Ice Cream...3.00/3.00
Frozen Broccoli...1.88/1.50
Soda....4.99/4.00
Chips....3.00/3.00


When I write prices down, I always write them as price per same unit of measure.  If I price the honey per lb. at one store, I break down the cost per lb. at the other store., If I price out the potatoes as price per 5lbs. at one store and all the bags at the other store are 10 lb. bags, I figure the cost of half that size bag so I am measuring like with like.

I know there are cheaper hot dogs at both stores, but I have to be honest and stick with tracking the higher priced dogs, since I don't buy the cheaper ones no matter the price.  Our budget allows me some luxuries and we don't like the taste of many of the brands(which happen to be cheaper),so we spend on the good dogs.  If we had more financial challenges, I'd price out and buy those less expensive dogs in a heartbeat.  But we have some flexibility with what we spend on so we prioritize.

On the other hand, there are private label or house brand items that I think are comparable quality with the name brands.....brown sugar for instance.  Everyday price the store brand is cheaper so I buy it and I detect no discernible difference.  About the only time the name brand is as cheap or cheaper is if it's on special AND there is a coupon for it.

The first rule in deal hunting and couponing is NO Brand Loyalty!  If you always want the best deal you have to be open to buying whichever brands are the lowest price when the sale(or sale and coupon combined)are involved.  But you have to do what works for you and your situation.  Kids and spouses can be picky so you need to remember to price book items that your tribe will eat.

Just looking at my Week One prices and knowing how prices run here, I'd say that this would be the week to buy ground beef, whole roasters, bacon, onions, pasta and spaghetti sauce at Store #1.  At Store #2 the soups and frozen broccoli are a good deal this week and if I needed Salad Greens this week, I'd get them at Store #2 if I couldn't wait until Sunday to buy those.

 Now tuck your information away until next week's shopping trip.  Be sure to use a different color ink for next week's prices.  I'll be going with blue next week.

Sluggy


Tuesday, October 2, 2012

SEPTEMBER 2012 Budget Results....Food & Toiletries Spending




Here are my FOOD BUDGET spending totals for SEPTEMBER 2012.

I have posted September's totals on the right side bar under Total Grocery Savings for 2012 and updated the Yearly Totals.
I am listing subtotals for each store I purchased from in September.  If you aren't interested in that much detail, just skip to the bottom for the Totals Summary.

My spending includes Food, Toiletries/HBA, Pet Supplies, Cleaning Products, Paper Goods & tax where applicable.We are a family of 5(3-4 at home this month)& 2 dogs. No kids under 16.
******************

BREAD OUTLET
OOP   $20.89
Value   $73.21
Savings  71.46%

BIG LOTS
OOP   $15.12
Value   $21.79
Savings   30.61%

GERRITY'S
OOP   $7.00
Qs/Ads  $2.45
Value  $9.45
Savings  25.92%

RITE-AID
OOP  $38.65
Qs/Ads/+Ups/Gift Card  $523.23
Value  $561.88
Savings   93.12%

SHURSAVE STORES(small local independent affiliated stores)
OOP  $138.18
Qs/Ads  $93.06
Value  $231.24
Savings  40.25%

WEIS MARKETS
OOP  $204.76
Qs/Ads  $158.14
Value  $362.90
Savings  43.58%

I don't track Rite-Aid's +Ups here, nor CVS's ECBs & Walgreen's RRs. They will be included when used on purchases under "Coupons".   I'll keep track of what rebates are received monthly.  Rebate money/gift cards will be considered 'income' & will go into the Food/Toiletries budget, offsetting the Out of Pocket. Cash will go immediately into the Budget kitty, while Gift Cards will be calculated in when spent.

REBATE CHECKS RECEIVED IN September
Rite-Aid Single Check Rebate for July
Total...$6.00

GIFT CARDS and CERTIFICATES
TOTAL Value of Cash/Store Checks/Gift Card Rebates Received...$0.00

COUPONS and FREEBIES
Nothing.

*********************
My best 3 Store Savings Totals were the Rite-Aid at 93.12%,  the Bread Outlet at 71.46%, and Weis at 43.58%.  l shopped at 6 different stores this past month.


TOTAL Out of Pocket........$424.60
TOTAL Coupons & Store Sales Savings...$808.95
TOTAL Value of Items Purchased............$1,233.55
TOTAL Savings of...................................65.58%

TOTAL Out of Pocket after Rebates received this Month......$418.60
TOTAL Savings after Rebates of..........................66.07%

This closes out the September spending.

THOUGHTS & COMMENTS for this month.....

I went into September with $400 budgeted for food/toiletries for the month.  I obviously blew through that mark plus another $18.60.   I know I did a bit too much stocking up on a few things and I bought a few too many snack foods for #2 son.  It's nothing I can't live with though.
My grocery savings hovered at below 45% for September.  I used very few Qs this month.  This lack of coupon usage seems to be a theme with me lately.  I do still buy on rock bottom price(or at least very good sale price) but don't find Qs much here for food items I want/need to buy.

 
LOOKING AHEAD TO OCTOBER......

I will be keeping my food budget at $400 for October.  We don't have any special dinners or holiday food spending this month.  I've already bought the Halloween candy to give out, but that came out of another pile of money that isn't the Food Budget anyway.
I'm going to try to cut back on spending a little this month but I'll leave the $400 budget in place since I now give Daughter a portion of the food Budget each month for her to buy convenience foods to take to work for her meal there.  The portion she spends is unpredictable so far.  I'll try to keep track the next few months to see if I can pin down how much it needs to be monthly and adjust my spending accordingly.
Hopefully I'll have a little leftover from my budget when the month is over but it is not guaranteed.

How did you do in September with your Food Budget?
Did you stick to it?
Did you find any good rock bottom prices to stock up on groceries?

Please leave a comment or link to your post and let us hear about your progress!  By sharing our struggles and efforts we can help each other stick to our budgets and learn to be better guardians of our resources.

Sluggy

Monday, July 30, 2012

Food Spending July Week 4 & Meal Planning August Week 1





*****************************
And here is the "meal plan" that actually happened last week.....

Sunday--Dinner out at Ruby Tuesdays
Monday--Grilled  Squash, Hot Dogs
Tuesday--Green Beans, Chinese take-out
Wednesday--Leftover Chinese
Thursday--Corned Beef and Cabbage
Friday--Fend for Yourself(Hubs had Beanie Weenies, I had a Grilled Cheese sandwich & a salad)
Saturday--Leftovers(I was the only one home for dinner.)

I only really "cooked" 2 full meals(green beans don't count on Tues.lol).  We stretched out the take-out to 2 dinners and we just scrounged in the pantry/fridge since it was too hot to cook.  I bought some salad greens and melons had a few salads and ate fruit. 

The weekly food spending was $94.05 done in a trip each to Weis, Walmsrt and the local Shursave Market.  I had a $5 off $50 Q for Weis so I spent enough to use that.  I stocked up on cream cheese andMtn. Dew(#2 Son is home!lol).  I also got dog food, single serve fruit cups for Hubs lunch, bagels, juice, produce, yogurt and lunchmeat.  I picked up a box of those BelVita Breakfast biscuits for $1.50 after Q/sale to try them.  Maybe I can convince #2 Son to eat them before Band Camp if I say they are cookies.lol  I used $11 in Qs(including the $5 off $50 one)at Weis and got 10 gas points.  I also received a $5 OYNO Catalina Q which I'll use on one of the Catalina Deals this week.
The regular retail value for all food bought was $144.01 so I had a 34.70% savings rate. 
As I reset my July Food Budget to $300, I now have $64.92 left to spend on food/toiletries this month.  1 shopping day left in July.  If I stay out of the stores tomorrow,(except Rite-Aid) I'll make this no problem.

Going into the new week I have the following leftovers to use up......small chunk of corned beef, 1 helping of cabbage, a 1/4 of a head of raw cabbage and 1 yellow squash.

***********************

This week's menu.....back to the grind.....lol

Sunday--BBQ Chicken, Collard Greens
Monday--Hamburger Helper type casserole, Pickles
Tuesday--Fried Fish, Yellow Squash, Coleslaw
Wednesday--Chicken Parmesan, Mixed Veggies
Thursday--BLT Sandwiches
Friday--Chinese take-out, Teriyaki Green Beans
Saturday--Tacos or Taco Salad

I have collards, squash and green beans to use from the garden this week.   The leftover raw cabbage will be made into coleslaw.  The leftover corned beef will make a sandwich or two for lunches.

I am trying very hard to NOT turn on the oven this week.  Everything will be cooked on the stovetop or in the microwave.  When it's this hot out I really don't want to eat hot food much, and really not wanting meat much either.  I'd live on cold sammies(ok, maybe a grilled cheese thrown into the mix now and again), fruit and salads if I had my druthers.....and once Hubs retires and the kids are gone, I'll get a chance to do just that. ;-)

What I need to buy this week to serve this menu?.....breaded chicken(it's on sale and I have Qs), a tomato, bread, lettuce.  Also more lunchmeat, fruit and milk. 
I'll wait until Wed. to shop since that's the first of August and my food budget resets to $300.  With #2 Son home again, I am considering adding back another $50 to the food kitty.   $50 should be enough to shop for this meal plan, unless Daughter runs out of something.
Stock-up opportunities are not known yet for this week.  Weis is running a bunch of Catalina Deals this week, including one for dog food(which we need).


So what's on deck for your menu this week?

Sluggy