Showing posts with label Wenger's. Show all posts
Showing posts with label Wenger's. Show all posts

Tuesday, December 17, 2019

Discount Grocer Shopping Love


One way I keep my grocery bills in check is to frequent discount grocers now and again.
There is one called "Pand R Discounters" downtown in the valley here(with a second location up North of Scranton too).
I ran into the downtown location last Friday while Hubs and I were over that way and cherry picked a few deals.........


12 pack of pudding for $2.29
Box of Lasagna Noodles for .99¢
Box of lemon Cake Mix for .39¢
2 cans of Mushrooms for .59¢
Can of Chipotle Peppers for .59¢
1 lb. bag of Coffee(Irish type)for $1.99
2 bottles of Salad Dressing for .59¢

The "Irish Coffee" intrigued me....it will be either really strong or made with potatoes. lolz

I also got 3 x Limes for 10¢ ea., 1/2 lb. of turkey breast for .50¢(I think that pack was mismarked?), a Cuke for .49¢ and 2.21 lb. of Yellow Squash for .79¢ lb.

These Nathan's uncured Beef Franks were .99¢ ea.
Total spent $13.63.


On Saturday we found ourselves out in Mifflinburg PA to attend an event.
On the way into that town we saw a grocery store called Wenger's.


I googled it and it is an Amish owned discounters like the two I have been to before-one in a town West of us where we frequent a good brewery there and the other is on the route to Ex-College Boy's ex-college(which I haven't been near since he graduated).
So I talked Hubs into checking it out on the way home.
All I can say is "Oh MY!" and that I am in love.
This Grocery Outlet is double the size of the other two I've been to and cleaner.
Hubs was in a bad mood(he was wet and cold from the outdoor event we had just come from as it was raining cats an dogs all danged day, so I couldn't take my everlovin' sweet time in there, but I did bring a cart full of goodies home.  And the prices?! OH MY!! They were awesome!!!
I think we need to move out near Mifflinburg.......lol

Here's what I got..........and I swear if I get any "that stuff is unhealthy comments" I'll ban your ass!  I am in no mood for it.


2 boxes of Smithfield Sausage Biscuit for $1.49 each(We ate one box before the photo.)
2 rolls of Jamestown Sausage for .99¢ each
2 packs of Oscar Meyer Bacon for $1.99 each(Evan Williams Bourbon variety)
2 packs of Aidell's Chicken Meatballs w/Mozzarella for .99¢ each

I don't have much freezer space right now so I had to restrain myself to just this bit.  I swear I will empty my chest freezer and go back in the Spring and fill it up with roasts, ground beef and raw chickens.  I have a mission now! lolz

On to the canned/pantry goods(prices are per package)........



1 x DeCecco orecchiette .79¢
2 x Easy Mac .99¢
2 x Pad Thai sauce mix .25¢
2 x Quaker Oatmeal .99¢
2 x Rice Select arborio rice $1.69
2 x #2 coffee filters(100ct.) 79¢
2 x Fleischmann's yeast strips .50¢
1 x Dipn Classic Hummus  .99¢
8 x Jiffy Cornbread mix .25¢
1 x Winn Dixie Coffee Creamer .99¢
1 x Sun Luck Plum Sauce .99¢
1 x Heinz Honey sweetened Ketchup .50¢
1 x Louisiana Hot Sauce  .99¢
1 x Rufus Teague whiskey BBQ Sauce .99¢


2 x Field Harvest canned Tomatoes .59¢
2 x David's Deli Bagels .99¢
6 x Kroger Tomato Soup .50¢
4 x Wylwood Chili Beans .25¢
2 x Gulden's Brown Mustard .50¢
2 x Harris Teeter French Onion Dip .50¢
4 x Del Monte Mandarin Oranges cups .59¢
1 x 4C Bread Crumbs .99¢
1 x TGIF Peach Smash BBQ Sauce .99¢
1 x Dell's Maraschino Cherries $1.39(for a cookie recipe)
2 x Honeycup Sharp Honey Mustard .59¢
4 x Imperial Mushrooms .75¢
4 x Casa Fiesta Green Chiles .25¢
2 x Jello(grape) .50¢
1 x Knorr Mexican Rice and Beans .79¢
2 x Vigo Red Beans and Rice .50¢

And last but certainly not least, this mother of all jars of JUMBO Green Olives...........


Mario Olives(80 oz. jar) $3.99--that's .05¢ an ounce for Olives!
Have I ever mentioned how much I love olives???

Grand Total spent at Wenger's.........$56.53 (including .10¢ tax on the coffee filters).
WOOHOO!

Some deals were great(do you know how much arborio rice costs?), some were just good(things we needed anyway at a good price),some were impluse buys(we hadn't eaten lunch yet)and some were Hubs choosing(creamer, filters, red beans and rice).  The olives were all me *Sluggy strokes the jar and says, "Precious.........Precious".*

And there were aisles I didn't even go down and look, because well, "hello" grumpy wet cold Hubs, and the store was humongous!
When was the last time you left a regular grocery store spending $56.53 and a FULL CART to show for your efforts?!?

I am in love with this store and like McArthur, "I shall return!".

Sluggy