Showing posts with label Amish run food surplus store. Show all posts
Showing posts with label Amish run food surplus store. Show all posts

Saturday, December 22, 2018

A Little More Rite-Aid & My Trip to the Surplus Outlet


I had 2 more $3/1 Cover Girl Qs so I went out yesterday and used them........


1 x Axe body wash 20% Wellness disc.=$4.63
1 x Axe body wash clearance=$1.44
1 x CG mascara clearance=$1.49
1 x CG eyebrow pencil 20% Wellness disc.=$3.83
SubTotal.........$11.39

Coupons Used
2 x $3//1 CoverGirl IPQ=$6.00

I also had the $1/2 Axe RA In-Ad Q but it's a beeper and the cashier decided that it beeped because one of my Axe items was on clearance so she wouldn't accept it.  WTF???
I know she was WRONG! but I didn't press the matter because this wasn't "my" store and some of these other stores have irrational "rules" and make shit up and I was just, "whatever, I don't care" at this point in my day.  I "could" go up to my store and show them the Q and my receipt(the fact that it was forgotten)and get a $1 post coupon.

Anyway, at this point my total after the $6 in Qs used was $5.39 +.33¢ tax=$5.72 paid for with Bonus Cash.

I earned back $9.00 in new BC($4 wyb2 Axe, $5 wyb2 CoverGirl)so even with the $1Q kerfuffle this was a $3.28 moneymaker.


So I wanted to talk about my Surplus Outlet from last Saturday.
If you have one of these types of stores(salvage/overstock/overruns/etc.)for food and household items it would behoove you to get it a look.
They are much like a treasure hunt since they have no regular inventory so you never know what types of items and what brands you will find.
Some of the items in these stores will be nearing their shelf life expiration(this won't apply for non-food items)so be aware of the difference of  "sell by" dates, "best if used by" dates and "expiration" dates.  Go HERE for some information on the difference and links to more FAQs.
I always use my own common sense and judgement(knowing the difference between all these labels)and always check the dates on anything I buy here.

I had a short list of items I specifically was looking for-tomato paste, a special cream cheese spread, panko and coffee for Hubs.  The kids have pretty much used up his coffee supplies and now are under orders not to use his coffee but to buy their own.  I am tired of the pressure of hunting deals on coffee and paying for their coffee in my grocery budget. lolz

This is what we picked up.........


Colavita Greek EVOO, 25.5 oz bottles for $2.99  This brand is reg. price of $10 or more for this size in the grocery stores around here.



I already talked about this deal-boxes of Knorr sides and meal starters for $1 per box(8 packets per box).  A tremendous deal!


A large bag of Martha White brand Corn Meal Mix for .89¢.  You don't often find this brand here up North but I grew up using it.


2 x 4 lb. bags of Yuban brand whole bean coffee for $8.99 per bag.  That comes out to $2.25+/- per lb.  Yuban is a brand Hubs knows and likes and being whole bean rather than ground the freshness will be better.




6 x Jet-Puffed marshmallow creme @ .50¢ per jar.  Still in date too.  I use this stuff in my Xmas fudge(well, one of the recipes I used)and it retails in the $1.69 range around here, rarely going on sale.



3 x Panko bread crumbs @ .79¢ each.
I prefer using Panko over reg. bread crumbs for breading meats/fish over regular bread crumbs(that is still the preference in meatloaf filler or corn flakes).  Panko can be ridiculously if not on sale for something that is just bread crumbs.


6 x small cans of tomato paste @ .15¢ per can.  In hindsight, I should have bought more than 6. 8-(
Tomato paste is ubiquitous in much of what I cook here.  I prefer small cans over large ones.



A 2 lb. bag of Jasmine rice for .89¢. This goes for at least double that at the grocery stores here.
And my "best" find was that 3 lb. tub of Philly cream cheese spread w/veggies for $2.99.

I have a favorite cream cheese spread made by John F. Martin(a Lancaster PA company)with roasted red peppers in it.  LOVE to eat this with celery as a snack or as a meal replacement.  The only place I can find it is at the Surplus Food Outlet and then, only infrequently.  I had hoped they'd have some on this trip but they didn't. 8-(((


The only other place I've seen this is at a Shursave Markets in Wilkes-Barre but they charge waaaay too much for it at their deli counter.

So I had a flash of brilliance LOLZ, got the 3 lb. tub of Philly and found a jar of roasted Italian style red peppers for $1.49 on the shelf at the Outlet.  Brought them home, put the peppers in the blender, then mixed that up with the Philly and voila!.....Cream Cheese w/Roasted Red Peppers, 3+ lbs. of it for a grand total of $4.48. 8-)))



I am off to make some cookies now. 
The Holiday Spirit is sloooooowly returning to me.  Thanks for everyone's comments the other day about my missing mojo and the crazy pill issues.

I went to the beer distributor yesterday while  I was out using up those Qs at Rite-Aid and bought a bunch of craft beers for the family and that seems to have picked up my "spirits"....pun intended.

I was standing in the store contemplating how I ever got to the point that I was Christmas shopping for my family(kids included)in a liquor store.  I didn't know whether this was s sad commentary on our life or funny as hell, picturing what my parents would have thought of this.

 Heck, from now on I'll just load the Xmas tree up with beer and wine for gifts as the family seems to appreciate that more than most anything else I give them plus it's easier on me. lolz

Have a great day even if you have to venture out on "Panic Saturday" as they are calling it.

Me?  I hope to stay home for the duration except for our traditional Christmas Eve Chinese Food dinner out.

Sluggy


Saturday, June 24, 2017

Grocery Shopping This Week.....Weis, Surplus Outlet & Bread Outlet

Here are the best deals this past grocery shopping week.

Since we were in that town to take Hubs out for Father's Day last weekend, we hit the  Amish owned Surplus Outlet.
You never know what you are going to find and what price you will find something at.  Most of the items are dented or damaged packaging and out of the "use by" dates so you have to check each item carefully. That being said, I have never had to throw anything I bought there out due to it being spoiled.
Here is what I picked up last week there.....


Ken's Greek and Caesar salad dressing for .20¢ a bottle.
Panko crumbs for .50¢ a box.
Stove Top for .50¢ a box.
Velveeta Skillet dinners for $1.19 a box.
Jiffy corn bread mix for 3/$1.

The Skillet dinners are for College Boy to take back to school.  As he will be in an apartment with a kitchen this is something he just needs to add ground beef to, to have something approaching a home cooked meal. lol


College Boy's favorite flavor of coffee for $1.99 bag.
Massive jar of Spanish olives for $2.49(ShopRite brand).
No Sugar Added Vlasic B&B pickles for $1.29 a jar.
Contadina pizza sauce for .39¢ a can.
Massive bag of raisin bran for $2.99(Malt O'Meal brand $2 cheaper than Walmart price).
I love those no sugar added sweet pickles but the only place around here I can get them is at a Weis South of here(where I don't go very often).....and NEVER for $1.29 a jar!(At least $2.19 a jar at that Weis on sale.)  Needless to say I bought all that no added sugar variety they had on the shelf. 8-)


Bottles of Heinz caramelized onion & bacon flavor Ketchup for .50¢
Sometimes you can find different flavors of staple items if they are new, change packaging or are not popular with the grocery shopping general public.
I'll probably end up shipping these off with College Boy back to school in August as this is something he will love.  8-)

I also got a 42 oz. bag of frozen Hanover brand cauliflower, 3 large Enchilda TV Dinners, milk, 67 oz. jar of Prego sauce, flour, 2 jars of mandarin oranges, Totinos pizza rolls, Mtn. Dew, Little Debbie cakes, crispy M&M's(previous 4 things for CB), large jar of mustard seeds, Hubs got 3 packs of gum, and the family bought assorted lunch meats and cheese(about 2 lb. total)for sandwiches.

$70.82 OOP for all.
Loosely figured reg. retail would have been $136.20.

Then I did a Weis(PMITA)Markets shop on Wednesday.......


T-Bone Steaks for $5.98 lb.
3 lbs. of Smoke Sausage $8-$3 off Instant Discount Sticker
2 packages of Beef Sausage on sale $2.50-$1/1 IPQ
2 packages of Scrapple $3.49-$2 off Instant Discount Stickers
1 fresh made Mashed Potatoes $2.99-$2 off Instant Discount Sticker
2 bags of 8 oz. shredded Mozz. Cheese on sale $1.77 each.


8 boxes of GM cereals on sale $1.97(must buy at least 3)- .50¢/1 IPQs for each box that doubled to $1 off=.97¢ per box.
Again the Lucky Charms will go back to college with CB.



I also found this clearance Deal on large boxes of Kleenex facial tissues with the lotion in them.
Reg. $2.79 for half price of $1.39.  I used a .75¢/3 IPQ that doubled to $1 so these were $1.06 each.
I'll go back Friday evening to pick up 3 or 6 more if there are any left as CB goes through these lotion ones in the Winter at a rapid clip.


I also picked up some boxes of dried pasta for .67¢ each.  A good stock-up price but I don't need that much as I already have a good quantity and we've been eating less pasta lately.  But I did need some for my killer Macaroni Salad as it is Summer now. ;-)
I picked up this Lysol bathroom cleaner for CB too, on sale and using a doubled Q it was $1.50.
The clear bottle is a Weis brand daily shower spray which was $1.67 on sale.  I'll park that in the kids' bathroom and see if I can get them to spritz the shower/tub after using it so the cleaning of said shower/tub isn't such a chore(which they have to do, not me).  8-)

Rounding out this trip was a bag of salad mix(50% off sticker plus used a .50¢/1 Weis Q so $1.24 OOP), a box of mini croissants for 50% off, 2 boxes of dog biscuits for 50% off on clearance and a watermelon on sale.


$61.84 OOP
$126.27 reg. retail and a savings rate of 51%.

I also hit the Bread/Bakery Outlet again this month as College Boy is on a grilled cheese binge and between CB, Hubs and Daughter making lunch time sandwiches, bread is disappearing at an alarming rate in the house!  $11 OOP spent on 5 packages of assorted types of rolls/buns, 4 loaves of bread and 2 boxes of chocolate donut holes.  All this would have cost me $40.80, or a bit less if on sale, at the grocery store so I am good with paying $11 or $1 per item at the Bread Outlet.
Have I ever mentioned how much I "heart" my Bread Outlet? 8-)))

So with my Rite-Aid trip this is all the grocery/drug store/outlet shopping that's gone on around Chez Sluggy.
Almost at month's end and I've busted my $260 food budget.  Still under $400 though so it's all good.

Sluggy